מרכז הקליטה בגילה ידוע בצורתו הייחודית: מבנה לא סטנדרטי עם גרמי מדרגות חיצוניים המטפסים לכל אורכו ויוצרים כניסות פרטיות לכל יחידת דיור.
1 צפייה בגלריה
מתחם הקליטה בגילה
מתחם הקליטה בגילה
כבר הפך לסמל ארכיטקטוני בעיר. מתחם הקליטה
(צילום: שלומי כהן)
הפרויקט, שתכננו במקור האדריכלים הידועים אריה ואלדר שרון, נועד למגורים, אך זמן קצר לאחר סיום הקמתו הוחלט להסב אותו על 36 יחידות הדיור שבו למרכז הקליטה המוכר. במבט ראשוני היצירה האדריכלית הזו נראית די מיושנת ואולי יומרנית, אבל מתברר כי מדובר במבנה שיש עליו תיק תיעוד והמועצה לשימור אתרים דורשת כי התוכנית לבנייה חדשה במתחם תשמור לפחותחלק מהאלמנטים התכנוניים הקיימים.
מדובר בתוכנית 'בינוי־פינוי־בינוי' שהגישו חברת עמידר והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, והיא אושרה במחוזית לפני כשלושה חודשים. לפי התוכנית במתחם יוקמו עשרה מבנים של 12-10 קומות, וכן שני מגדלים בגובה של 35-25 קומות. בסך הכל לשכונה הדרומית יתווספו כ־1,324 יחידות דיור.
בהתנגדות לתוכנית המאושרת, שהגיש מנהל מחוז ירושלים של המועצה לשימור איציק שוויקי, הוא מציין כי עד כה לא נידון נושא השימור של המתחם בשום ערכאה תכנונית, לא בוועדה המקומית, לא במחוזית ואף לא בוועדת השימור עצמה, בין השאר בטענה כי תיק התיעוד לא נמצא. עכשיו משנמצא התיק דורש שוויקי לערוך דיון חוזר בוועדת השימור העירונית בטרם תאושר תוכנית הבנייה החדשה.