במועדון הכדורגל 'הפועל ירושלים' מתכננים להגיש תביעה נגד השדר אלעד עמדי ונגד 'רדיו ירושלים'. לשם כך הם כבר פנו בעניין למשרד עורכי הדין גולדפרב-זליגמן שמנוסה בתביעות מסוג זה.
3 צפייה בגלריה
אלעד עמדי
אלעד עמדי
אלעד עמדי
(צילום: שלומי כהן)

במקביל, אוהד של 'האדומים' התלונן השבוע במשטרה בעקבות הדברים החמורים שאמר עמדי בתוכניתו. צעד זה אילץ את המשטרה לפנות לפרקליטות כדי להחליט אם לפתוח בחקירה פלילית בחשד להסתה.

"החלאות האלה"

עמדי (47) מוכר בעיר כבר שנים רבות בזכות העיסוק והידע הרב שלו בתחום הספורט, ובין היתר שימש ככרוז של בית"ר ירושלים ושל קבוצת הכדורסל הפועל ירושלים. אבל העיסוק הבולט שלו היה בתחום המוזיקה - בזכות הידע הרב והקשרים בסצנת המוזיקה המקומית. עוד לפני שהתגייס לצבא עמדי כבר היה די־ג'יי מוכר ומצליח במועדונים 'אנדרגראונד' ו'האומן 17'. לאחר השחרור הוא החל לעבוד ב'רדיו ירושלים' והגיש תוכניות שונות, שידר מוזיקה וגם השמיע את דעותיו בשדה הפוליטי ובתחום הספורט. הנטייה שלו לדבר בחופשיות, ולעיתים גם באסרטיביות, הביאה לו אוהדים רבים, אבל גם לא מעט כאבי ראש.
עוד בחדשות:
ביום חמישי שעבר, קצת יותר מ־48 שעות לפני הדרבי, תקף עמדי בצורה חריפה ובוטה את הקבוצה האדומה. בין היתר הוא אמר: "החלאות האנרכיסטיות שמול העיניים שלי יזרקו דגל ישראל? אני אוכיח לכם למה יהיה שווה לי לשבת בבית סוהר על מישהו כמוכם, זה לא איום זה הבטחה... לעמוד לראות מי גבר מהשמאלנים הקיצוניים האנרכיסטים החלאות האלה, שזה אותם אנשים שרצים להרביץ לחיילים ועושים את כל הטרור. זה אלה - רובם 'שוברים שתיקה', 'בצלם', כל שונאי ישראל למיניהם שהשתלטו על האיצטדיון ומאיימים על אוהדי הפועל שאם יביאו דגלי ישראל הם גם יקבלו מכות".

3 צפייה בגלריה
אוהדי הפועל ירושלים
אוהדי הפועל ירושלים
אוהדי הפועל ירושלים
(צילום: עוז מועלם)

"שהיריבות תעבור ללא אלימות"

ב'הפועל ירושלים' מיהרו להוציא ביום שישי תגובה חריפה, שבה נאמר: "במסגרת תוכניתו נשא אתמול שדר הרדיו אלעד עמדי נאום בן כמעט 10 דקות, שבו הסית נגד המועדון שלנו ונגד אוהדי הפועל ירושלים. זאת כשהוא מדקלם עלילות ושקרים בוטים, קורא לאוהדי בית"ר להתנגד 'בגופם' למתרחש אצלנו ביציע ומאיים כי 'אני אוכיח לכם למה יהיה שווה לי לשבת בבית סוהר בגלל אנשים כמוכם'".
הנהלת הקבוצה גם צירפה הערת אזהרה: "מעבר לניתוק כל קשר עם הגוף שאיפשר שידור של הסתה מופרעת שכזו, אנחנו בוחנים משפטית את תגובתנו ונמצאים בקשר עם המשטרה. אנו קוראים לכל מי שהספורט בירושלים יקר לו - אנא, קחו אחריות, הרגיעו את הרוחות, על מנת שהיריבות הספורטיבית בדרבי תעבור ללא אלימות. זו צריכה להיות המטרה של אוהדי הקבוצות, הנהלות המועדונים, אנשי התקשורת ומובילי דעת הקהל בעיר".
הדברים של עמדי סוקרו בהרחבה הן בתקשורת הארצית והן במקומית. ביום ראשון לא נותר להנהלת 'רדיו ירושלים' אלא להודיע באופן רשמי כי היא "עורכת בימים אלו בדיקה בנושא המדובר ומטפלת בכך במלוא הרצינות. עד לסיום הבדיקה השדר אלעד עמדי מושעה מ'רדיו ירושלים' ומהתוכנית 'עמדינה בחופשה'".
3 צפייה בגלריה
תגובתו של עמדי בחשבון האינסטגרם שלו
תגובתו של עמדי בחשבון האינסטגרם שלו
תגובתו של עמדי בחשבון האינסטגרם שלו
(צילום מסך, מתוך עמוד האינסטגרם)

בנוסף נמסר: "'רדיו ירושלים' מגנה כל אלימות ועידוד אלימות, פיזית ומילולית, ומתנער מכל אמירה לאלימות כפתרון".

האוהד סלח, האבא לא

לא רק הנהלת הפועל ירושלים אלא גם חלק מהאוהדים של הקבוצה סירבו להבליג. אחד מהם הגיש תלונה במשטרה נגד עמדי וסיפר ל-mynet ו"ידיעות ירושלים": "הלכתי עם הבן שלי לדרבי, וכשיצאנו מהאצטדיון עברו מולנו אוהדים של בית"ר שקראו לעברנו 'שמאלנים' ו'בצלם'.
"אוהד של בית"ר גם קפץ על הבן שלי ותלש ממנו את הצעיף שהיה עליו. הבן שלי הסתובב וביקש שיחזיר את הצעיף. גם אני ביקשתי שיחזיר את הצעיף והוא לא הסכים ואמר: 'לא לקחתי כלום'. הוא החביא את הצעיף מתחת למעיל והיתה התקהלות והתחיל להיות מאוד לא נעים.
"המזל הוא שעמד שוטר מוסווה שראה את מה שקרה, והוא זינק על הבחור ועצר אותו ואמר לו: 'ראיתי מה קרה'. הוא ניגש לבן שלי ושאל אותו: 'אתה רוצה להגיש נגדו תלונה?' כל המשפחה והחברים של האוהד הזה התחננו, הוא התנצל והבן שלי ויתר".
בסופו של דבר החליט האב להגיש בעצמו תלונה למשטרה והסביר: "שמעתי את מה שעמדי אמר וזה מסית ומחריד. אני מבין שאני לא יכול להוכיח שהתקיפה שלנו קרתה בגלל ההתבטאות, אבל אני רואה קשר בין הדברים ובגלל זה הגשתי תלונה נגד עמדי על הסתה. אני מרגיש מאוים משום שכשאדם שיש לו השפעה ויש לו מאזינים מדבר בצורה כזו, מה שהוא אמר זה מין הסתה שעלולה לגרום לאסון נורא".
ביום שלישי חזר עמדי חזר לשדר את תוכניתו 'עמידנה', יומיים בלבד לאחר שדווח על השעייתו. "אחרי ימים של סערה משמאל ומימין חזרתי היום בראש ובראשונה כדי להגיד לכם סליחה", אמר השדר הוותיק בתחילת התוכנית. "רדיו ירושלים הוא הבית של כולם, וגם התוכנית הזו. אפשר לדבר מהלב ולפעמים הלב סוער, אבל יש דבר אחד שלא יכול להיות חלק מהמשחק - אלימות. אני יודע שיש לא מעט אנשים שנפגעו מהדברים שנאמרו. יש לי הרבה כבוד למיקרופון ולתחנה שממנה אני משדר. אין ולא יהיה מקום לקריאה לאלימות, לא בתוכנית הזו ולא בכלל".


"חלאסס, הוא התנצל"

החזרה המהירה אל המיקרופון גרמה לגל חדש של זעם אצל 'האדומים' וגם לעשרות תלונות לנציב פניות הציבור של 'הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו', על ההשעיה הקצרצרה מאוד לגרסתם.
בשיחה עם mynet ו"ידיעות ירושלים" הסביר אחד המתלוננים: "השדרן עמדי השתלח, הוא קרא לאלימות, וגם לא שכח לציין שיש מאחוריו צבא של 2,300 אוהדי בית"ר ירושלים שמתכוונים לבוא למשחק ויבואו אחריו... מספיק שילד בן 16 אוהד בית"ר יקשיב למה שהוא אמר ברדיו ויאמר לעצמו: 'אם אני אראה אוהד הפועל אני אפרק אותו מכות'... זה מסוכן. השדר עמדי חייב להבין כי יש לו כוח מאוד חזק. נכון, יש לי חברים שדיברו איתו והוא הצטער, אבל השבוע ברדיו הוא איכזב אותנו".
והאוהד שהתלונן לרשות השנייה מוסיף עוד: "אני התאכזבתי ממה שהוא אמר. חיכיתי שהוא יתנצל בפני הפועל ירושלים ולא בפני המאזינים שלו - זה איכזב אותי".
מהרשות השנייה נמסרה התגובה הבאה: "התקבלו עשרות פניות והנושא נמצא בבדיקה".
מאז יום חמישי שעבר, ובייחוד לאחר החזרה של עמדי לשידור, נוצרה זירת קרב מילולית סוערת במיוחד בין אוהדי הקבוצות, וגם בין אוהדיו ומתנגדיו של עמדי, בעמוד הפייסבוק של 'mynet ירושלים'.
בין שלל האוהדים האדומים שהגיבו בן ציון כתב: "בושה וחרפה שהחזירו אותו". אניטה זקן ציינה: "חבל! השעיה קצרה מאוד". דריה דוידוביץ הגיבה במילים חריפות: "שיתבייש, משתף פעולה עם לה־פמיליה". בתיה אליהו הצהירה: "מזמן היה צריך להעיף אותו מהתוכנית".
לעומתם, היו 'צהובים' שביקשו לקחת את הדברים בפרופורציה. לוי נילס ציין: "יישר כוח ל'רדיו ירושלים'. חלאסס, הבן אדם התנצל".
לורן מנש כהן בן־אבו כתבה: "על מה אתה מבקש סליחה. אתה הכי גבר שיש, אוהב ישראל. בושה לבעלי תחנת הרדיו". ודורית שמול הוסיפה: "אין עליך אלעד עמדי היקר אלוף".

"מחרימים טוטאלית"

מנכ"ל הפועל ירושלים, אורי שרצקי, מסר בתגובה: "להבדיל אלף אלפי הבדלות לסיפור של הפועל ירושלים-כדורגל, כדורסל, ספונסרים מול רדיו ירושלים. צריך להיות כמו סיפור ליברפול ועיתון הסאן שהאשים את אוהדי ליברפול באסון הילסבורו ושילם על כך מחיר יקר מאד בקרב אוהדי ליברפול. מבחינתנו כרגע לא מקשיבים לרדיו ירושלים, לא מתראיינים, לא מפרסמים. בקיצור - מחרימים טוטאלית".
עמדי בחר שלא להגיב על הכתבה, אך במקביל פרסם בעמוד האינסטגרם שלו הודעה שבה הוא לא מביע התנצלות אבל מודה לכל אוהדיו ומעריציו על התמיכה שקיבל מהם.
מנכ"ל 'רדיו ירושלים', גדי קסטיאל, מסר בתגובה: "לא קיבלנו שום תביעה".