התפרצות הקורונה בירושלים הצליחה להפתיע את אנשי משרד הבריאות והעירייה. כפי שנחשף ב"ידיעות ירושלים" בסוף השבוע שעבר, במשרד הבריאות ציפו לגל חדש של חולים בריכוזים החרדיים בעיר, ובמיוחד באזור מאה שערים, בעקבות חגיגות ל"ג בעומר שבועיים קודם לכן. למוקד ההתפרצות שנחשף ביום שלישי שעבר בגימנסיה העברית ולהיקפו הראשוני - שליחתם לבידוד של 60 תלמידים ותשעה אנשי צוות, נראה שאיש לא ציפה.
הגימנסיה העבריתהגימנסיה העברית
פעולות חיטוי בגימנסיה העברית השבוע
(צילום: לירן תמרי)
בעיריית ירושלים ובמשרד החינוך סברו כי מספיק לנקוט משנה זהירות ולהעביר את התלמידים למתכונת של למידה מרחוק. גם כאשר ביום חמישי שעבר עלה מספר החולים ל־18, עדיין סברו הגורמים השונים כי ההתפרצות בשליטה. אלא שביום שישי התברר שהמצב חמור משחשבו - מד"א וקופות החולים פתחו מוקדים לבדיקות קורונה, ובשישי בערב כבר אובחנו בגימנסיה 78 חולים, מהם 64 תלמידים ו־14 אנשים צוות.
בתגובה החליט ועד ההורים של בית הספר 'פולה בן גוריון', היסודי של הגימנסיה, שלא לפתוח את שעריו לאחר חופשת שבועות, מאחר שלחלק מהתלמידים יש אחים ואחיות שלומדים במוסד החינוכי שבו פרצה המגפה.
במוצאי שבת התקיימה הערכת מצב בנוכחות ראש העירייה משה ליאון, סגניתו ומחזיקת תיק החינוך חגית משה ויו"ר ועד ההורים אריק קפלן. בהודעת הסיכום הודיעה העירייה כי "הלימודים בירושלים יתקיימו כסדרם וכל בתי הספר ייפתחו, מלבד הגימנסיה".
בתגובה הודיעו ועדי הורים בשמונה בתי ספר כי לא יאפשרו את קיום הלימודים - 'תל"י בית חינוך', 'עופרים', 'אילן רמון', 'אורט מינקוף', 'טדי קולק', 'רנה קאסן', 'מקיף גילה' ו'השלום'.
מפת ההידבקויות בבתי הספר בירושליםמפת ההידבקויות בבתי הספר בירושלים
מפת התפרצות הקורונה בבתי הספר בירושלים
(.)
ביום שני בערב עלה ל־173 מספר הנדבקים בגימנסיה, ונקבע כי תלמידי בית הספר וצוות המוסד, כולם, ייכנסו לבידוד עד 9 ביוני.
את זעמם של ההורים בעיר עוררו דיווחים של תלמידים מהגימנסיה על זלזול בהוראות משרד הבריאות. אם לא די בכך, ההורים טענו כי איש צוות בגימנסיה הגיע לעבודתו במשך מספר ימים אף שלקה בתסמינים. דו"ח ראשוני של משרד הבריאות, שבדק את המקרה, אישר לכאורה את המידע.
מהנהלת הגימנסיה העברית נמסר: "כל איש צוות ותלמיד נדרש לחתום על הצהרת בריאות מדי יום, שבה הוא מצהיר כי מדד חום באותו בוקר והוא היה נמוך מ־38 מעלות, שאינו סובל מתסמינים נשימתיים ושלא שהה בחברת נשא מאומת. לא ידוע לנו על איש צוות שהגיע לבית הספר עם תסמינים. משרד הבריאות מופקד על כל ההיבטים של החקירה האפידמיולוגית ואנו סומכים על מסקנותיו".

"ידענו שאין ריחוק חברתי"

מי שיצאו להגנת צוות בית הספר הוותיק הם יותר מ־60 מנהלים בתיכונים בירושלים. ביום ראשון בלילה הם חתמו על מכתב שבו נאמר: "אנו, מנהלים מבתי ספר על־יסודיים בירושלים, מבקשים להביע את תמיכתנו המלאה בקהילת הגימנסיה העברית. המקרה שקרה בגימנסיה יכול היה לקרות בכל בית ספר אחר".
המנהלים והמנהלות לא היססו להפנות אצבע מאשימה כלפי הרשויות, שאילצו אותם לשוב לעבוד במתכונת מלאה. המנהלים כתבו: "ידענו, והתרענו בקול, כי בתנאים הנוכחיים אי אפשר להקפיד באופן מלא על ריחוק חברתי. בכיתות גדולות לא ניתן לשמור על מרחק פיזי של שני מטרים בין תלמידים, בימי למידה ארוכים קשה מאוד לדרוש עטיית מסכה באופן רצוף, וכמעט בלתי אפשרי לגרום לבני נוער לא להתקרב זה לזה. למרות הקושי, התגייסנו למשימה. הקפדנו ככל יכולתנו על הנהלים, אבל ידענו שאין כאן ריחוק חברתי".
אלא שהחזית האחידה שהפגינו מנהלי בתי הספר לא בלמה כמובן את המשך ההתפרצות - ביום שני הופסקו הלימודים גם בתיכון 'הרטמן' לבנים, והחלטה דומה קיבלה מועצת ההורים בתיכון 'הימלפרב' שבבית וגן.
באותו יום התגלו תלמידים שנדבקו מהנגיף בבתי הספר 'פולה בן גוריון', 'בית חינוך', 'תל"י גאולים' ו'זלמן ארן', ובכל אחד ממוסדות החינוך הללו נכנסו עשרות לבידוד.
ביום שלישי, לנוכח הזינוק במספר החולים, הודיעה העירייה כי יבוטלו כל החוגים לילדים ולמבוגרים שמתקיימים בתוך שטחי בתי הספר.
בעקבות ההתפשטות המחודשת של נגיף הקורונה בגימנסיה העברית נהרו תושבי העיר בשבוע האחרון למתחמי הבדיקות השונות. בקופת חולים לאומית מדווחים כי החל מיום חמישי בשבוע שעבר, אז נתגלו החולים הראשונים בגימנסיה, ועד ליום שלישי, נערכו כ־1,500 בדיקות. במכבי שירותי בריאות נערכו יותר מ־1,700 בדיקות, בקופת חולים מאוחדת יותר מ־3,000, ומשירותי בריאות כללית נמסר כי יותר מ־6,000 בדיקות נערכו במתחמי הבדיקות שלה בעיר, וגם מד"א רשמה קרוב ל־7,000 בדיקות, נכון ליום רביעי.
מדו"ח שפורסם השבוע מתברר כי ירושלים ממשיכה לככב במקום הראשון בטבלת הקורונה הלאומית, עם 528 חולים פעילים - לאחר ש־3,388 מתושבי העיר כבר הספיקו להחלים מהמגפה.