הנושא פחות מדובר אך ככל שהעולם מתקדם לעבר קבלת אוכלוסיות מגוונות, מתחילות לצוץ ברשת שאלות בנושא פוריות בקרב קבוצה שעד היום לא דיברה יותר מיידי על הנושא - קהילת הטרנסג'נדר.
2 צפייה בגלריה
טרנסג'נדר טרנסג'נדרית טרנסג'נדרים
טרנסג'נדר טרנסג'נדרית טרנסג'נדרים
טרנסג'נדר טרנסג'נדרית טרנסג'נדרים
(צילום המחשה: shutterstock)
הנושא גדול וקצרה היריעה מלהכיל את כל השאלות והתשובות שהוא כולל, התיישבנו לשיחה עם ד"ר הדר אמיר לוי, רופאת פוריות שעוסקת בתחום הפוריות ושימור פריון בקרב הקהילה במכון הפריון בבית החולים איכילוב וקיבלנו על קצה המזלג הצצה לתחום ייחודי זה.
טרנסג'נדר הוא אדם שהזהות המגדרית שלו לא חופפת את המין שנקבע לו בסמוך ללידה על פי ההרכב הכרומוזומלי או אנטומיית איברי הרבייה. ההגדרה היום היא א-בינארית, כלומר, היא לא מדברת על אישה או גבר, אלא על רצף מגדרי. קיימים שלושה ענפיים עיקריים של טיפולים רפואיים להתאמה מגדרית: תמיכה רגשית, הורמונים להתאמה מגדרית בהתאם לגיל המטופל ולמגדר המבוקש וניתוחים למיניהם.
השאלה הראשונה היא האם הטיפולים הרפואיים להתאמת מגדר פוגעים בפוריות? התשובה מורכבת ועדיין אין לה תשובות חד משמעיות. השאלה הזו חשובה מאד כי במצב של חשש מפגיעה בפוריות ניתן לבצע תהליך של שימור פריון, כלומר הוצאת הזרע או הביציות מהגוף ושמירתם בהקפאה עד שהאדם רוצה ילד.
עד כה מסתמן מן הספרות שהטיפול ההורמונלי בנשים טרנסג'נדריות, הכולל אסטרוגן (ההורמון הנשי), פוגע מאוד בתהליך ייצור הזרע, ולכן מומלץ לנשים טרנסג'נדריות להקפיא זרע לפני התחלת הטיפול באסטרוגן.
לעומת זאת, לא ידוע בוודאות מה ההשפעה של טסטוסטרון (ההורמון הזכרי) על פוריות בגברים טרנסג'נדרים. מחקרים רבים נעשים כעת בכדי לענות על שאלה זו, ובשלב זה ההמלצה היא להקפיא ביציות/עוברים לפני התחלת הטיפול בטסטוסטרון.
חשוב לציין, מטופלים מקהילת הטרנסג'דר שכבר החלו את ההורמונים להתאמת מגדר, ההמלצה הינה להפסיק את ההורמונים הללו לפחות שלושה חודשים לפני תהליך שימור הפריון. ד"ר אמיר-לוי מוסיפה: "כשמדובר על הקפאת ביציות ועוברים התהליך מורכב יותר וכולל קבלת הורמונים להשראת ביוץ, מעקבי אולטרסאונד ובדיקות דם, ושאיבת ביציות בחדר ניתוח תחת הרדמה כללית. התהליך גם יקר יותר".
השאלות הבאות במטופל הטרנסג'נדר הן האם הוא מעוניין בהריון כעת? ואם כן, מה הטיפולים להתאמת מגדר שהוא עבר? ומי יישא את ההיריון? בהתאם לתשובות נתפרת חליפה מותאמת אישית לכל מטופל ומטופל.
2 צפייה בגלריה
ד"ר הדר אמיר לוי
ד"ר הדר אמיר לוי
ד"ר הדר אמיר לוי
(צילום: באדיבות המרכז הרפואי הדסה)
גבר טרנסג'נדר שאינו מעוניין בהריון יופנה לשימור פריון כפי שפורט. "בגבר טרנסג'נדר שיש לו איברי רבייה נקביים והוא מעוניין בילד ביולוגי נברר בשלב זה איפה הוא נמצא מבחינת הטיפול להתאמה מגדרית והאם הוא רוצה לשאת הריון או לא", אומרת ד"ר אמיר לוי. "רק השבוע הופיע בטלוויזיה מטופל שלנו, גבר טרנסג'נדר, שהחליט להיקלט להריון וללדת, אבל יש לא מעט גברים טרנסג'נדרים שלא רוצים להיות בהריון ומעוניינים שמישהי אחרת תישא את ההיריון".
לדברי ד"ר אמיר לוי, "אם גבר טרנסג'נדר רוצה לשאת את ההיריון קיימת האפשרות להיקלט להריון ביחסי מין או במידה והוא אינו מעוניין קיימת האפשרות של הזרעה תוך רחמית. אם גבר טרנסג'נדר אינו מעוניין לשאת את ההיריון ומעוניין שבת זוגו או פונדקאית תישא את ההיריון יש צורך לעשות לו טיפולי הפריה חוץ גופית, לשאוב ביציות, להפרותן עם זרע תורם או זרע מהסכם הורות, לייצר עוברים ולשלוח אותם למדינה אחרת שבה הפונדקאות מותרת".
בארץ בשלב זה החוק אינו מתיר פונדקאות במצבים אלו ולפיכך יש צורך בהעברת העוברים למדינה אחרת.
מה לגבי גבר טרנסג'נדר שכבר החל טיפול בטסטוסטרון? הדבר משפיע על היכולת להיקלט להריון? לשימור פריון?
"אם זה גבר טרנסג'נדר שכבר התחיל טיפול בטסטוסטרון ומעוניין לשאת הריון, הוא צריך להפסיק את הטסטוסטרון, כי הטסטוסטרון הוא חומר שיכול לגרום לנזקים בעוברים", אומרת ד"ר אמיר לוי. במידה והוא אינו מעוניין לשאת הריון, והוא יבצע הפרייה חוץ גופית ליצירת עוברים שיושתלו ברחם של אישה אחרת, אין כיום בספרות תשובה ברורה. ההמלצות היום הינן שלושה חודשים לפחות הפסקה של הטסטוסטרון, אך שאלה זאת נמצאת היום במחקר.
ונניח שהוא כן בוחר להיכנס להריון? האם מתייחסים להריון הזה שונה מכל הריון אחר?
"במהלך ההיריון יהיה מעקב היריון רגיל, לצד זאת יש סוגיות רגשיות מורכבות כי יש הרבה מאוד שינויים בגוף המטופל שיכולים לגרום לו מצוקות גדולות ומועקה, מה שנקרא דיסופריה מגדרית (דיסופריה מגדרית זו מועקה גדולה המתרחשת בשל השינויים המנוגדים למגדר שהאדם חש)".
המצוקות מגיעות בגלל שלפעמים ישנה תחושה של חזרה אחורה לאחר שהתחיל כבר תהליך של התאמת המגדר?
"אני לא משתמשת במונחים של חזרה אחורה, אלא מונחים שמנוגדים למגדר שבו הוא חש. יש לנו גברים טרנסג'נדרים בעולם, בארץ ובאיכילוב שהיו בהריון ולכן ההיריון עצמו הוא לא הריון בסיכון מבחינת המצב הפיזיולוגי אבל מבחינת כל הפן הרגשי לגמרי צריך לשים לב ולתת סיוע, ואני עוד לא נכנסת לאופן הלידה כי אין חיבור לאיברים שאנחנו צריכים להשתמש בהם בלידה, יש כאן המון סוגיות".

מערך מולטי דיסציפלינרי

הטיפול במטופלים הטרנסג'נדרים נעשה באמצעות מערך מולטי דיסציפלינרי, "אנחנו עושים הכול באגף מיילדות, גניקולוגיה ופריון בביה"ח "ליס", באיכילוב. ישנם מגוון נושאים בתחום הגניקולוגיה, הפוריות, תקופת ההיריון ושימור פוריות, וזה הרבה מאוד עבודה", מסבירה ד"ר אמיר לוי. "זה מאוד מורכב, אנחנו צוות מטפלים ומטפלות אשר שותף בדרך של המעקב והטיפול ונוגעים בכל הדברים שקשורים למטופלים ולמטופלות".
באיכילוב מטופלים כיום כ-1500-2000 אנשים מקהילת הטרנסג'נדר, וההמלצה באופן חד משמעי היא להציע לכל מטופל ומטופלת שיחה עם רופא מומחה פוריות. "שיעור שימור הפוריות הוא באחוזים נמוכים מאד מהרבה סיבות, אבל באופן יחסי אנחנו מובילים בעולם.
בארבעת השנים האחרונות פנו למרפאת הפריון שלנו סביב ה -400 מטופלים ומטופלות שבאו לשמוע על הורות ופוריות, במקרה של נשים טרנסג'נדריות כ-90-95% הקפיאו זרע לפני תחילת הטיפולים, בקרב גברים טרנסגנד'רים האחוזים נמוכים בהרבה ועומדים על כ-30-35%. תהליכי שימור הפריון עדיין לא נמצאים בסל התרופות ומדובר בהליכים יקרים", אומרת ד"ר אמיר לוי.
קראו עוד בערוץ הפוריות >>
"ההריונות לא מרובים אבל אנחנו כן רואים שבחבר'ה הצעירים ההיענות כבר גדולה יותר וזה חלק מהלגיטימציה החברתית שבעבר לא הייתה קיימת.
"הגיל של ההתאמה המגדרית הולך ויורד, בעבר טרנסג'נדרים חיו במשפחות של אבא אמא וילדים ואז היו להם ילדים. היום הגילאים הולכים ויורדים ויש לא מעט מטופלים שטרם הביאו ילדים לעולם. ההמלצות היום הינן להקפיא זרע לפני הטיפולים בנערות או נשים טרנסג'נדריות, ולהקפיא ביציות/עוברים בנערים/גברים טרנסג'נדרים. יש לזכור, שהמגמה השתנתה, מבחינה ציבורית, קלינית ומחקרית. אגף נשים ומיילדות בהדסה מקיים שיתוף פעולה פורה עם ד"ר הדר לוי.
שירות לציבור. בחסות חברת מרק (Merck).
פורסם לראשונה: 18:20, 03.05.22