יום הכיפורים מגיע בכל שנה ומעלה דילמות אצל נשים שנמצאות במהלך טיפולי פוריות או בתחילת הריון כתוצאה מטיפולי פוריות. השאלה העיקרית שעולה היא האם הצום יכול להזיק לטיפולי הפוריות והאם מומלץ לפחות לשתות במהלך הצום כדי לצמצם נזקים.
3 צפייה בגלריה
אישה שותה כוס מים
אישה שותה כוס מים
כדאי לשתות מים במהלך צום אם את עוברת טיפולי פוריות?
(צילום המחשה: shutterstock)
פרופ' פול קליימן, רופא נשים מומחה אי פריון מבית החולים הדסה הר הצופים, מסביר שבדרך כלל כאשר מדובר על הריון בריא וללא מחלות רקע אין כל מניעה בצום.
"התייבשות בשל מיעוט שתייה יכולה להשפיע על ריכוז תרופות בדם, בנשים עם מחלות רקע כמו סוכרת הצום יכול להיות מסוכן ועל כן במצבים כאלו יש צורך התייחסות ספציפית של הרופא המטפל".
פרופ' קליימן מוסיף כי בצום שיש בו מיעוט שתייה יכול להיווצר מצב בו הורמון ה-וזופרסין (VASOPRESSIN) עולה ולו תפקיד חשוב בצירי שרירי הרחם. "נשים בסיכון לצירים או לידה מוקדמת צריכות לשתות בדרך כלל שני ליטרים ליום ואם לא ישתו יקלעו למצב של התייבשות".
3 צפייה בגלריה
פרופ' פול קליימן
פרופ' פול קליימן
פרופ' פול קליימן
(צילום: המרכז הרפואי הדסה)
מכון אבינועם לרפואה והלכה הוציא מסמך הלכות צום יום הכיפורים לנשים בהריון בסיכון ובו התייחס לנושאים רבים כמו הריון מרובה עוברים, הריון בסיכון, סוכרת בהריון, יתר לחץ דם והריון בגיל מבוגר.
בנושא פוריות הוציא הלכה כי ההמלצה הינה לשתות לשיעורין מבוקר יום הכיפורים 1500 סמ"ק כל עוד האישה מקבלת תמיכה של פרוגסטרון שניתן בדרך כלל עד שבוע 10-12.
קראו עוד בערוץ הפוריות >>
הסיבה לכך היא שירידה בנפח הנוזלים בגולף יכול להוביל לשינוי ריכוז התרופה בדם ובשל כך אין להגיע למצב של התייבשות. "המלצתי היא שנשים שהריון שסבלו בעבר מהפלות חוזרות ישתו לשיעורין בשליש הראשון של ההיריון".
האם בזמן טיפולי פוריות אפשר לצום?
"יש שני חששות בצום בעת טיפולי פוריות, האחד הוא לגבי נשים שהרופאים יודעים מראש שיש להן רגישות גבוהה להזרקות לגירוי צמיחת זקיקי הביציות, ויש לשמור על מינון התרופות שלהן. בנשים אלו יש לדאוג שהתייבשות לא תרים את ריכוז התרופות בדם ולכן ההמלצה במקרים כאלו הנה לשתות לשיעורין ביום הכיפורים", מסביר פרופ' קליימן.
3 צפייה בגלריה
הריון
הריון
הריון. מותר לצום?
(צילום המחשה: shutterstock)
"החשש השני הוא לגבי נשים שנמצאות שבוע לאחר שאיבת ביציות בהפריה חוץ גופית והן נמצאות בסיכון ללקות בגירוי יתר שחלתי. הסיכון החמור ביותר בגירוי יתר שחלתי הוא התייבשות חמורה שמגבירה את ריכוז תאי הדם העלול לגרום לקרישי דם מסכני חיים, לכן שבוע לאחר שאיבת הביציות ובהתאם לנסיבות האינדיבידואליות יש לשתות לשיעורין ביום כיפור".
שירות לציבור. בחסות חברת מרק (Merck).
פורסם לראשונה: 10:33, 12.09.21