רזרבה שחלתית ירודה היא נושא שנחקר במשך שנים רבות, שכן נשים רבות סובלות מתופעה זו, בעיקר כאשר הן מתבגרות ומעל גיל 40.
עם זאת, ניתן לראות את התופעה גם אצל נשים צעירות יותר בשל בעיות גנטיות, תהליכי דלקת באגן, ניתוחי בטן, בעיות הורמונליות ועוד. אין כיום תרופת פלא שיכולה לשפר את הרזרבה השחלתית אך מחקרים שונים מצאו כי טיפולים שונים יכולים לשפר את תפקוד השחלה, בעיקר כשמדובר על טיפולי IVF.
2 צפייה בגלריה
אישה עושה ספורט פעילות גופנית
אישה עושה ספורט פעילות גופנית
פעילות גופנית עשויה לשפר את המצב
(צילום המחשה: shutterstock)
יש לומר זאת כבר כעת, לא ניתן לשפר את הרזרבה השחלתית. מספר הביציות בשחלה הינו קבוע מלידה, ועם השנים הוא רק הולך ויורד והוא גם שונה מאישה לאישה. נשים רבות מגיעות למרפאות הפריון ובמהלך הבירור מתגלות כבעלות רזרבה שחלתית נמוכה.
המשמעות של הממצא הזה הינו שהמספר של הביציות שנותרו בשחלות שלהן נמוך מהמצופה לגילן. לצערנו לא ניתן להצמיח ביציות חדשות, אולם כיום ידועות מספר התערבויות שמסוגלות למקסם את מספר הביציות שניתן להפיק מהשחלה ע"י שיפור התגובה השחלתית.
מבחינה רפואית ניתן לעשות שימוש בתכשירים אנדרוגנים המכילים טסטוסטרון שיכולים לשפר את התגובה השחלתית.
קראו עוד בערוץ הפוריות >>
ישנם לא מעט תכשירים בהם נעשה שימוש, כל אחד על פי ההתאמה למטופלת על ידי הרופא שלה. בין היתר נעשה שימוש בתרופות כמו לטרוזול, טסטוסטרון ג'ל ו-HCG. המחקרים בתחום מראים כי שימוש בתכשירים מסוג זה שיפרו את התגובה השחלתית בזכות עליית רמות האנדרוגנים.
מה ניתן לעשות מבחינת אורח החיים כדי לשפר את הרזרבה?
קודם כל אם את אישה מעשנת, מומלץ מאוד להפסיק לעשן. עישון גורם לקצב איבוד מואץ של ביציות. מומלץ לבצע פעילות גופנית שתמריץ את הדם ולשפר את תגובת השחלות ולהימנע משתייה מופרזת של אלכוהול. מומלץ להקפיד על תזונה בריאה ויש שטוענים כי שיפור זרימת הדם תסייע גם כן להאטה בקצב הירידה ברזרבה השחלתית, כחלק בלתי נפרד משיפור איכות החיים.
2 צפייה בגלריה
אישה עושה ספורט פעילות גופנית
אישה עושה ספורט פעילות גופנית
מומלץ גם להימנע מסטרס
(צילום המחשה: shutterstock)
כמו כן, מומלץ להימנע מסטרס, לבחון הליכים דלקתיים באגן ולטפל בהם, לחזק את המערכת החיסונית לה יש השפעה גדולה על הפוריות ולהקפיד על אורח חיים בריא הכולל שינה מספקת, ספורט ושמירה על המשקל.
האם יש סיכויי הצלחה מוכחים?
שיפור אורח החיים יכול רק להטיב עם המטופלת בפוריות, אך הוא לא יכול להבטיח שהשיפור יוביל בסופו של דבר להריון, ובמקרים רבים לא הריון ספונטני. כמו כן, לעיתים לוקח זמן עד שהגוף מגיב לאורח החיים החדש, אך גם יש לזכור שכאשר מדובר על בעיית רזרבה שחלתית בשל גיל הפריון שלרב מלווה בירידה מקבילה באיכות הביציות, בדרך כלל יהיה מורכב ומאתגר יותר להשיג הריון.
שירות לציבור. בחסות חברת מרק (Merck).
פורסם לראשונה: 10:54, 11.11.21