הפעם הערבים בונים והיהודים מוחים. המיליארדר הפלסטיני באשר אלמסרי הודיע בשבוע שעבר באירוע חגיגי במזרח העיר כי בכוונתו להקים שכונת מגורים ערבית מודרנית בשם 'לאנה' ('שלנו' בערבית), שתוקם בפאתי בית חנינא. 92 דירות קיבלו היתר בנייה מעיריית ירושלים, ומאות יחידות נוספות צפויות להיבנות מחוץ לשטחי העיר.
1 צפייה בגלריה
שכונה ערבית מוסדרת. 'לאנה'
שכונה ערבית מוסדרת. 'לאנה'
שכונה ערבית מוסדרת. 'לאנה'
(הדמיה: מתוך דף הפייסבוק של המיזם)

החפירות כבר החלו

אלמסרי ידוע בעיקר בשל העיר הפלסטינית רוואבי, שיזם והקים. היזם הפלסטיני לא ציין מה יהיה גודלה של השכונה, אך אמר כי מדובר במתחם בהיקף גדול שיכלול בנייה רוויה של שכונה עירונית ויהיו בה מגדלי מגורים לצד דירות גן וגם מספר מרכזים מסחריים קטנים. אלמסרי השיק את מיזם הבנייה, בשווי מוערך של כמיליארד שקל, במהלך מסיבת עיתונאים שהתקיימה בירושלים, שבה נכחו מכובדי האוכלוסייה הלא יהודית בעיר ובסביבתה.
"ירושלים בראש סדר העדיפויות שלנו, וההשקעה בה היא צורה חשובה של העצמה כלכלית וקיומית עבור הירושלמים", הצהיר אלמסרי, שגם הוסיף כי כבר החלו בחפירות כדי להשיק את השלב הראשון של הפרויקט, "כדי לספק אורח חיים מודרני שמתאים לאנשים שלנו". מנהל הפרויקט מסר כי הושגו הרישיונות הדרושים לביצוע השלב הראשון והבנייה תחל בקרוב מייד בתום החפירות.
ההכרזה על בנייה פלסטינית כה משמעותית יוצרת מרמור בקרב חוגים מקומיים מהימין, כשמנגד הבנייה היהודית מוקפאת למעשה. "כאשר הבנייה היהודית בעטרות לא מאושרת, אסור לאפשר בנייה ערבית בבית חנינא הישראלית והפלסטינית", אומר יושב ראש ארגון 'לך ירושלים', מאור צמח, "זה פיגוע אסטרטגי בשמירה על אחדות ירושלים, המקרב את רמאללה לשכונות הצפוניות שלה".
גם סגן ראש העירייה ואיש הימין אריה קינג מצטרף. "אלו 400 מתוך עשרות אלפי יחידות נוספות שמאושרות בבית חנינא ושמצטרפות לעשרות אלפי יחידות שאושרו בימי ראש העירייה לשעבר ניר ברקת בערב אלסוואחרה ובצור באהר. כל אלה בשעה שממשלות ישראל הקודמות הקפיאו בניה ליהודים, גורמים להרעה במצב הדמוגרפי בעיר, מכך אני מודאג".
סגן נוסף של ראש העירייה, אלישע פלג (ליכוד), דווקא חושב שמדובר ביוזמה מבורכת. "אני חולק את אותה מידה של חשיבות לבנייה בעיר, במערבה ובמזרחה", אמר פלג. "גם במזרח העיר יש מצוקת דיור ואנחנו אחראים על כך. גם משמח אותי שמכירים בריבונות העירייה על ירושלים המאוחדת בכל חלקיה, וכי אנחנו הריבון שמאשר בנייה. חשוב שהבנייה במזרח העיר תהיה בהיתרים והיזמים ישלמו לעירייה אגרות ומיסים על כך".

חימום תת רצפתי

נראה כי בשונה משאר השכונות הערביות בעיר, המתאפיינות בבנייה לא ממוסדת ולא חוקית, השכונה המדוברת תהיה בעלת אופי מסודר ומתוכנן, שלא לומר יוקרתי. 'לאנה' תכלול מרכז מסחרי מודרני ושטחים ירוקים בנוסף לבית ספר. המתקנים, התחזוקה והאבטחה, כך לפחות מצהירים היזמים, יתופעלו בידי חברת ניהול מיוחדת. לפי מפרט התוכנית, בכל בניין יהיו שתי מעליות. בדירות עצמן יהיו שניים עד ארבעה חדרי שינה, שניים עד שלושה חדרי אמבטיה, מטבח מאובזר וכן חימום תת־רצפתי, ולכל הדירות יוצמדו חניה פרטית מקורה ומחסנים.
חבר המועצה, יהונתן יוסף: "אני קורא לתושבי ירושלים לפנות לנציגיהם בעירייה ולבקשם להתנגד לבנייה שפוגעת בירושלים. אני כחבר ועדת תכנון ובנייה נאבק בנוהל מוכתר ודומיו ומתנגד לתכניות מסוכנות לעתידה של ירושלים. אני מצר על כך שלא כל חברי הועדה מצביעים עמי נגד שיטת "עוד דונם ועוד עז" של הערבים כפי שהיה מצופה מאנשים שירושלים חשובה להם".