גן דניאל. צילום: קותי פונדמינסקיגן דניאל. צילום: קותי פונדמינסקי
גן דניאל. צילום: קותי פונדמינסקי
(גן דניאל. צילום: קותי פונדמינסקי)
זה לא כל כך נעים לראות גן נהרס: ועדת השימור העירונית דנה השבוע בתוכנית להרוס את גן דניאל אוסטר ההיסטורי ולבנות תחתיו מתחם מודרני. הוועדה החליטה לא להכריע בינתיים ולבקש תסקיר של חברת 'עדן' בנושא לפני שייערך דיון נוסף. הישיבה כונסה עקב כוונת מהנדס העיר שלמה אשכול לשנות את ייעודו של המתחם.
לפני כחצי שנה אף קידמו תחרות תכנון לאדריכלים בנושא הגן, עם פרסים של עשרות אלפי שקלים. במועצה לשימור אתרים יצאו כבר אז נגד היוזמה. "מדובר בכוונה להרוס את הגן הראשון של ירושלים", הזהיר מנהל מחוז ירושלים במועצה איציק שוויקי. כמו כן דרשו כי גן דניאל יוכרז מתחם לשימור.
שוויקי: "הגן הוקם כבר ב־1890, ובהמשך הבריטים ערכו בו את כל הטקסים וקבלות הפנים בכניסה למבנה העירייה הישן. למעשה זה השטח הירוק היחיד בכיכר ספרא ואין שום הצדקה לפגוע בו ולבנות בו. השמירה על הנכס ההיסטורי הזה אמורה להיות אינטרס של העירייה וחבל שהם מקדמים תוכניות שיפגעו בו".
הגן באמצע המאה שעברה | צילום: ממסמכי ועדת השימורהגן באמצע המאה שעברה | צילום: ממסמכי ועדת השימור
הגן באמצע המאה שעברה | צילום: ממסמכי ועדת השימור
(הגן באמצע המאה שעברה | צילום: ממסמכי ועדת השימור)
גם חבר המועצה יוסי חביליו פנה לדבריו השבוע לראש העירייה בדרישה לשמור על הגן. "יש חשיבות לשמור על הגן - בינוי הוא לא חזות הכל", אמר.
בעשור האחרון הגן שודרג, ובין השאר הוצב בו פסל של האומן הבינלאומי רוי ליכנשטיין, לזכר ראש הממשלה יצחק רבין. לגן נוספו פינות ישיבה והוא הונגש לציבור הרחב.
העירייה: "עיריית ירושלים יזמה הכנת תוכנית חדשה לשדרוג ותוספות בכיכר ספרא, לצד שיקולי שימור. טרם נבחנו כל ההיבטים או התקבלה החלטה לגבי גן דניאל. ועדת השימור מודעת לחשיבותו ההיסטורית ותלמד את הנושא לעומק".