זינגר ב־WeWork. "התפשרנו על הגודל לטובת המיקום". צילום: אלכס קולומויסקיזינגר ב־WeWork. "התפשרנו על הגודל לטובת המיקום". צילום: אלכס קולומויסקי
זינגר ב־WeWork. "התפשרנו על הגודל לטובת המיקום". צילום: אלכס קולומויסקי
(זינגר ב־WeWork. "התפשרנו על הגודל לטובת המיקום". צילום: אלכס קולומויסקי)
מהפכת חללי העבודה להשכרה מגיעה סוף סוף גם לירושלים, חברת הענק הבינלאומית WeWork נוחתת בעיר. השבוע היא פתחה את שתי קומות המשרדים הראשונות שלה בעיר, בבניין המשביר הישן ברחוב המלך ג'ורג'.
התוכניות לעתיד גדולות הרבה יותר. אף שעם הפתיחה הם עומדים על 60 אחוז תפוסה בלבד ביותר מאלפיים המ"ר הקיימים, בחברה כבר החלו לחפש את בנייני המשרדים הבאים שלהם בעיר. בראיון מיוחד ל'בונוס' ומיינט ירושלים אומר השבוע מנכ"ל WeWork ישראל, בנג'י זינגר, שהוא מאמין כי היקף חללי העבודה שהם יפעילו בעיר ישתווה כבר בשנים הקרובות לעשרות אלפי המ"ר שהם מפעילים בחמשת הסניפים שלהם בתל אביב (והשישי בדרך). זינגר כבר נמצא במשא ומתן להשתלב במיזם בנייה למשרדים ברובע 1 בכניסה לעיר ומחפש בקדחתנות בניין משרדים קיים נוסף במרכז העיר. בהמשך הוא מתכוון לפתוח נציגות גם במזרח העיר.
החברה הגלובלית שומרת על קצב של פתיחת 200 אלף מ"ר משרדים בחודש ברחבי העולם והיא נחשבת לאחת החברות הצומחות ביותר בעולם. "הנציגויות שלנו נמצאות בדרך כלל במשרדים גדולים יותר מהסניף הירושלמי הראשון שלנו", אומר זינגר, "אבל לנוכח המיקום האטרקטיבי במרכז העיר התפשרנו על הגודל. יש חשיבות מכרעת למיקום - אנחנו רוצים שחלק לא מבוטל מהעובדים יגיעו למשרדים באופניים, ברגל או ברכבת הקלה. הקטע שלנו הוא יצירת סביבת עבודה באזור אורבני פעיל ומרכזי. זאת השאיפה של החברים הרבים בקהילה שאנחנו יוצרים. לכן אזור הר החוצבים, לדוגמה, לא מעניין אותנו. אבל יכול להיות שבהמשך ניכנס גם לתלפיות".
WeWork בירושלים. צילום: אייל מרילוסWeWork בירושלים. צילום: אייל מרילוס
WeWork בירושלים. צילום: אייל מרילוס
(WeWork בירושלים. צילום: אייל מרילוס)
אווירת העבודה ש־WeWork מנסה ליצור בחללים שהיא מקימה כוללת עיצוב עדכני, לובי פתוח לכל השוכרים - שכאן קוראים להם 'חברים' - עם עמדת קפה ובירה מהחבית חופשי. המקום פתוח לכל המשכירים מסביב לשעון שבעה ימים בשבוע. הסידור הזה מתאים במיוחד לחברות שמקיימות קשרים בינלאומיים ומפעילות סניפים בחו"ל, כך שמי שעובד בשעון ניו יורק תופס כאן את שעות הלילה, החרדים והדתיים מגיעים לפעמים במוצ"ש, ובין לבין מתקיימים אירועים ומפגשים עסקיים־חברתיים לכל באי הבית.
ה'ענן' של המשרדים
אופציות השכירות במקום כוללות מדרג של חללי עבודה, שהזול והנגיש ביותר ביניהן הוא 'שולחן חם': שולחן עבודה על בסיס מקום פנוי בחלל עבודה משותף, עם תאי טלפון קטנים כמו פעם למי שצריך לעשות שיחות טלפון פרטיות. בקומה שמעל יש כבר מתחם שבו אפשר לשכור עמדות עבודה קבועות. ברמה הגבוהה יותר מציעים שם מיקרו־משרד לאדם אחד עם ספה או ריהוט משרדי מזערי, או משרד גדול יותר לחברה עם מספר משתנה של עמדות עבודה. לכל חבר שמורה הזכות להזמין אחד מחדרי הישיבות במתחם, והוא זכאי גם לקבל שירותים בכל סניפי הרשת, שפועלים כמעט בכל עיר מרכזית ברחבי העולם.
WeWork בירושלים. צילום: קותי פונדמינסקיWeWork בירושלים. צילום: קותי פונדמינסקי
WeWork בירושלים. צילום: קותי פונדמינסקי
(WeWork בירושלים. צילום: קותי פונדמינסקי)
"העולם עובר כיום מהפכה עמוקה בתחום המשרדים", מסביר זינגר. "רוב החברות הגדולות והבינוניות מחזיקות בדרך כלל משרדים שאינם מותאמים לצורכיהן העדכניים - או ששטח המשרד כבר קטן להן והן מחפשות להתרחב או להחליף מקום, או שהן צריכות להתייעל ולצמצם שטח. חללי השכרת עמדות עבודה בשיטה שלנו נותנים מענה גם לחברות ענק וגם לעסקים קטנים וסטארטאפים. אנחנו דואגים לכול והשכירות אצלנו היא לפי מספר העמדות, לא לפי שטח. יש לנו את הווייפיי הכי מהיר בעיר, ולשוכרים אין אפילו התחייבות חוזית ארוכה, כך שהם יכולים לעזוב או לבקש להתרחב בהתראה של חודש. זו הגמישות שנדרשת כיום לעסקים. כל העולם עובר לעבוד בשיטה הזאת".
על פי נתוני הרשת, 30 אחוז מהגידול שלה מגיע מהתרחבות של עסקים שכבר פועלים במשרדיה, כך שהיא משקיעה מאמצים רבים כדי שמי שמגיע ירגיש שייך ויהיה לו כיף להגיע למקום העבודה וקל לעבוד. זינגר: "בשוק העבודה הישן מנהל הפירמה היה מראיין תור ארוך של מחפשי עבודה והיה מציב להם תנאים. כיום שוק העבודה הפוך - החברות מתחרות על הטאלנטים ומי שזוכה הוא מי שמציע להם את התנאים הכי טובים.
WeWork בירושלים. צילום: אייל מרילוסWeWork בירושלים. צילום: אייל מרילוס
WeWork בירושלים. צילום: אייל מרילוס
(WeWork בירושלים. צילום: אייל מרילוס)
"כוח העבודה כיום דורש מקום עבודה אורבני, הצעירים רוצים לעבוד בסביבה פעילה במרכזי הערים, וזה מה שאנחנו מתמחים בו. השכרת חללי העבודה הופכת להיות ה'ענן' של המשרדים. עסקים מפסיקים כיום לקנות משרדים, וגם מי שכבר מחזיק בנדל"ן יוצא מזה ועובר לשכירה. זו המגמה העולמית והיא רק תלך ותגדל. האורבניזציה הביאה לכך שמחירי הנדל"ן במרכזי הערים עולים עד כדי כך שאף פירמה לא יכולה להרשות לעצמה להחזיק נכס לא מנוצל".
יש לכם תמהילים של חלוקה לסוגי משרדים ופירמות? "בהחלט לא! החוק היחיד שלנו הוא שאסור לישון במקום, וכמובן לא נתיר שום פעילות פלילית. מעבר לכך כל ענף במשק מוזמן אלינו. מי שמוסר לנו מידע על חבר או חברה שמעוניינים להיכנס, בשיטה של 'חבר מביא חבר', זוכה בעשרה אחוז מדמי השכירות השנתיים של הלקוח החדש. זאת שיטה שעובדת".
קהילת עסקים
הקהילה העסקית של WeWork כוללת כיום 300 אלף משתמשים ברחבי העולם, שמחוברים גם ברשת חברתית פרטית - מעין פייסבוק לחברים בלבד. החברה גם יוזמת מדי שבוע הרצאות עסקיות ואירועים חברתיים, ומעבר לפן העסקי של הנטוורקינג היא מציעה גם עזרה עסקית, יצירת שיתופי פעולה והשכרת חללי עבודה לעמותות ואף לכיתות לימוד. בסניף הירושלמי החדש יפעלו כיתת תכנות למגזר הערבי וכיתה נוספת לנשים חרדיות, במסגרת שיתוף פעולה עם 'מובילאיי' וארגון 'סטארט־אפ ניישן'.
WeWork בירושלים. צילום: אייל מרילוסWeWork בירושלים. צילום: אייל מרילוס
WeWork בירושלים. צילום: אייל מרילוס
(WeWork בירושלים. צילום: אייל מרילוס)
"אנחנו דוגלים במה שמכונה כלכלה שיתופית, כולם עוזרים לכולם ומנצלים את המשאבים של האחרים. WeWork החלה את דרכה בניו יורק במשבר הכלכלי בשנת 2008. בהתחלה קראו לזה 'גרין דסק'. הכרתי שם את אחד הבעלים, אדם נוימן, דרך אשתו. המשבר יצר את המציאות החדשה והיה הניצוץ שהוביל לכל המהפכה בנדל"ן המשרדי. הרבה חברות אז היו חייבות להתייעל, חלקן התמזגו, ומי שנעזר בעסק אחר הצליח להחזיק מעמד. יש אינספור סיפורים של עסקים גדולים וקטנים שהחלו לשתף פעולה ויצרו מין ערבות הדדית", משחזר זינגר.
מעבר לחללי המשרדים והלובי המשותף מתכננים ב־WeWork למנף את הכיכר הנטושה למחצה של טליתא קומי הצמודה למבנה, שידעה ימים יפים יותר. פעם היא היתה ציון דרך ראשי במרכז העיר, אבל כבר שנים רבות שלא קורה בה שום דבר ראוי לציון פרט לקבצנים מזדמנים ורוכל שפורק מדי פעם טנדר של סחורה ומוכר מגבות במבצע. רק לאחרונה שופץ השלט על השרידים שנותרו מטליתא קומי, וגם השעון המקולקל תוקן סוף סוף.
חלל עבודה במתחם. תשלום לפי עמדות עבודה. צילום: קותי פונדמינסקיחלל עבודה במתחם. תשלום לפי עמדות עבודה. צילום: קותי פונדמינסקי
חלל עבודה במתחם. תשלום לפי עמדות עבודה. צילום: קותי פונדמינסקי
(חלל עבודה במתחם. תשלום לפי עמדות עבודה. צילום: קותי פונדמינסקי)
זינגר אינו מהסס לקחת את הקרדיט לעצמו: "בכל העולם המשרדים שלנו משפיעים לטובה על כל הסביבה. פותחים מסביב עסקים נלווים, וגם כאן אני מאמין שזה יגיע בהדרגה. חוץ מזה, לקראת האביב והקיץ נארגן בחוץ אירועים קבועים לרווחת כל תושבי העיר".
איך ישפיעו עליכם תוצאות הבחירות לראשות העירייה? "ניר ברקת מאוד שיתף איתנו פעולה ובכל מקום שאנחנו פועלים בו יש לנו קשר טוב עם ראשי העיריות, משום שאנחנו יוצרים מנוע רציני לצמיחה במקומות העבודה. ברקת התחיל כאן בירושלים משהו טוב מבחינת היזמות והעסקים וצריך להמשיך את דרכו. הירושלמים מאוד יזמים בכל התחומים, למשל במסעדנות ובאומנות, ואני מאמין בכל ליבי שהיזמות פה תפרח ברמה העולמית".
האוכלוסייה בירושלים מגוונת ומורכבת. כל המגזרים יצליחו לעבוד יחד בחלל משותף אחד? "בסניף חיפה יש חצי ערבים וחצי יהודים, וגם כאן יש כבר מכל המגזרים, ערבים לצד יהודים וחילונים לצד חרדים. יש כאן אפילו משרד שהתחיל לקיים תפילות מנחה בצהריים. במקביל מי שצריך לעבוד גם בערבי שבת, יש לו כרטיס כניסה והמשרד פתוח עבורו. כמו שבמרחב הציבורי כולם ביחד, כך יהיה גם כאן".
המחירון של WeWorkהמחירון של WeWork
המחירון של WeWork
(המחירון של WeWork)
זינגר (52), נשוי פלוס שלושה, הוא יליד ניו יורק שנשוי לירושלמית לשעבר - עו"ד דפנה רוזן־זינגר. בשנות ה־70 הוא התגורר בעיר ארבע שנים, לפני שחזר עם הוריו לוושינגטון. בהמשך האחים עלו לארץ בנפרד. הוא עצמו שירת בחיל המודיעין בקשרי חוץ ואחיו הגדול אלכס נהרג בשנת 87' בהיתקלות בהר דוב, כשפיקד על מחלקה בגבעתי. לבתו הוא קרא אלכס על שם אחיו.
במשך 25 שנה עבד זינגר בענף המסעדנות והתחשל שם בעסקים. בין השאר פתח את מסעדת 'פנטום האופרה' בבניין האופרה בתל אביב וניהל במשך תשע שנים את מסעדת 'לימונדה'. ל־WeWork הוא הגיע מתפקיד מנכ"ל רשת 'קפה ג'ו ישראל'. "כשאחי שאול חיבר את רב המכר הבינלאומי 'סטארט־אפ ניישן' נאלצתי לקרוא אותו כי זה אחי, אפילו שבדרך כלל אני לא איש ספר. אז ירד לי האסימון - הבנתי שאני חי במקום הנכון אבל עוסק בדבר הלא נכון".
WeWork. כבר לא 'המשביר הישן'. צילומים: אייל מרילוסWeWork. כבר לא 'המשביר הישן'. צילומים: אייל מרילוס
WeWork. כבר לא 'המשביר הישן'. צילומים: אייל מרילוס
(WeWork. כבר לא 'המשביר הישן'. צילומים: אייל מרילוס)
בימים אלה מחפש זינגר בניין משרדים לרכישה במזרח העיר, אבל לדבריו המחירים גבוהים ואין כמעט מבני משרדים באזור. מעבר לכך שוקלים ב־WeWork לפתוח בעתיד סניפים גם בערים ערביות כמו רהט, ויש דיבורים אפילו על רמאללה. כיוון שהחברה רשומה כחברה אמריקאית, זה אפשרי. ההתנחלויות או גוש עציון פחות מושכים אותם. "זה כיוון שפחות מעניין אותנו משום שאנחנו ממוקדים על מרכזי ערים עם קטע חזק של אורבניזציה", הוא מסביר.