איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים, הודיע כי ישבית את פעילות האוטובוסים בחברת סופרבוס ביום רביעי ה-6 בדצמבר בין השעות 10:00-12:00 וביום שני ה-11 בדצמבר בין השעות 10:00-13:00. בין הערים שיושבתו: קווי המטרונית בחיפה, עפולה, טבריה, יקנעם, מגדל העמק, בית שאן, קווים בינעירוניים מערים אלה לחיפה וקווים עירוניים בירושלים.
1 צפייה בגלריה
אוטובוס סופרבוס
אוטובוס סופרבוס
הנהגים ישבתו ביום רביעי ושני
(צילום: אלכס קולומויסקי)
בירושלים מדובר ב-18 קווי תחבורה ציבורית שעוברים בשכונות גילה, הר חומה, ארמון הנציב ורמות. הקווים - 2, 31, 38, 49, 62, 71, 72, 74, 75, 77, 78, 82, 83, 90, 91, 92, 95, 97.
עובדי החברה מוחים על מדיניות ההנהלה לטענתם להעניש נהגים דרך שינוי סידורי העבודה הקבועים שלהם, כולל עובדים החוזרים מחופשת מחלה, ונהגים החוזרים לעבוד לאחר שחששו לביטחונם בשבועיים הראשונים למלחמה. כזכור על פי סקר איגוד התחבורה בכוח לעובדים 60% מהנהגים חששו להגיע לעבודה בשבועיים הראשונים למלחמה.
יו"ר ועד העובדים בסופרבוס, הארון שובש: "על הנהגים מופעל לחץ בלתי סביר לקבל כל משימה, גם אם הדבר פוגע בטיפולים רפואיים, הסדרי ראייה משפחתיים וכו'. נהגים יודעים- נאלצת לצאת למחלה?- תענש בשעות. אווירת האיומים הזו חמורה במיוחד בעת מלחמה. מדוע נהגים שחלו צריכים להיענש? המהלך החמור הזה נוגד את ההסכם הקיבוצי (שנחתם ב-2018) והגיע הזמן לשים לזה סוף".
עוד קובלים באיגוד על סירוב החברה לעדכן את השכר בהתאם להנחיות משרד התחבורה מאז יוני 2023 וכנגד הכשלת המו"מ להסכם הקיבוצי.

קראו גם:

ראש ענף תחבורה בכוח לעובדים, איתי כהן: "נהגי סופרבוס התגייסו לכל משימה אליה נדרשו בכדי לאפשר שגרה לנוסעים בימי המלחמה. רבים מהם חשופים לאלימות פיזית ומילולית בוטה –עליה של 25% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. החברה מצדה רואה במלחמה הזדמנות לפגיעה בעובדיה ומנסה לאלץ אותם לוויתורים כואבים שיפגעו בבהם עוד זמן רב. את השלכות הפגיעה הזו בנהגים בתקופת משבר ראינו כבר בקורונה - ללא עדכון תנאי הנהגים וגילוי אדישות לאלימות כלפיהם יגדל המחסור הקיים בנהגים.
איגוד ועדי התחבורה מנהל מו"מ על הסכם קיבוצי חדש בחברה בתשעת החודשים האחרונים. האיגוד קורא להנהלה להתעשת ולהתקדם במו"מ לשיפור שכר העובדים ובה בעת כיבוד ההסכמים הקיימים.

סופרבוס: "השבתת קווים ועוד בזמן מלחמה הוא מהלך ציני"


תגובת חברת סופרבוס: "לא יעלה על הדעת כי בזמן מלחמה ארגון עובדים ייטול לידיו את ההחלטה על עצירת שירותים חיוניים המשרתים מאות אלפי נוסעים. ארגון כח לעובדים הוא ארגון העובדים היחידי בענף התחבורה שבחר באופן תמוה להכריז על סכסוך עבודה על אף ולמרות התנאים הקשים בהפעלת תחבורה ציבורית בימים אלה.
"יצוין כי מראשית השנה הועלה שכר הנהגים בחברה בכ-17% ובנוסף התנהלו דיונים רבים על מנת להרחיב ולשפר את תנאי העובדים. על אף על כל אלה, בחר "כח לעובדים" לנקוט בצעד פרוע, משלח רסן וחסר אחריות הפוגע בציבור הרחב ללא עוול בכפו.
"השבתת קווים ועוד בזמן מלחמה הוא מהלך ציני, על חשבון גבם של העובדים ומאות אלפי נוסעים ופוגע פגיעה קשה ובלתי מידתית במשק כולו. החברה מוכנה לנהל מו"מ בכל עת ובתום לב וקוראת לארגון "כח לעובדים״ לחזור לשולחן הדיונים לטובת העובדים והנוסעים. צר לנו כי הועד בוחר שוב לקדם את עצמו על חשבון עובדי החברה והציבור כולו".