בית משפט השלום בירושלים מתח לאחרונה ביקורת חסרת תקדים על המשטרה, במסגרת תיק שבו זוכה נאשם מעבירות של החזקה ושימוש בסמים.
1 צפייה בגלריה
יחפה
יחפה
יחפה
(צילום המחשה: shutterstock)
הפרשה החלה ב־28 במרץ, כאשר נוסעים ברכב שנע בסמוך לצומד חמד, בשעת לילה מאוחרת, הבחינו באישה שהולכת לבדה. הם התקשרו למוקד 100 וצוות של שוטרי סיור שמיהר לאזור איתר אישה כבת 30 כשהיא ממררת בבכי.
המתלוננת סיפרה לשוטרים שבאו לצומת כי לאחר שרבה עם בן זוגה המתגורר במבשרת ציון היא יצאה מהדירה בסערה, ללא כסף וטלפון סלולרי, ואפילו ללא נעליים, בדרך לביתה בגילה. היא הוסיפה וסיפרה לשוטרים על החבר: "יש לו כמויות גדולות של סמים בבית", ולכן השוטרים מיהרו לדירתו של החשוד במבשרת ציון, שם הם גילו סמים, שבגללם הגבר הועמד למשפט.
בהכרעת דין מנומקת ציינה השופטת שרון לארי־בבלי כי החיפוש בביתו של הנאשם בוצע בניגוד לחוק: "לאחר עיון בראיות דומה כי הכוח המשטרתי לא סמך על אותו 'חשד סביר', שעלה מדבריה של בת הזוג, כי אם ביקש להיתלות ב'הסכמתו' של הנאשם.
"היתלות זו בהסכמתו הלכאורית של הנאשם מחזקת את המסקנה כי לא חשד סביר ודחיפות לבצע את החיפוש היא שעמדה בבסיס החיפוש, ותחת זאת היה מקום לפעול בדרך המקובלת באמצעות הוצאת צו חיפוש שיפוטי", המשיכה השופטת.
השופטת העירה כי החיפוש התבצע מבלי שהוסברו לנאשם זכויותיו וללא עדים, כמתחייב על פי חוק. בהחלטה נכתב: "בנסיבות אלה, ברי כי החיפוש נערך ללא שני עדים כדין. כאמור, נוכחות עדים נועדה למנוע מצב שבו מועלות על ידי נאשם טענות הנוגעות לטיב החיפוש ולפגיעה בזכויותיו. מסקנתי ביחס לחיפוש נשוא הליך זה, בהינתן שהחיפוש בוצע ללא עדים, היא כי קיים קושי להתחקות אחר הנעשה בו ולהעביר את חוקיות החיפוש דנן תחת שבט הביקורת של בית המשפט... סבורתני כי התועלת החברתית בפסילת תוצרי החיפוש עולה על התועלת שבקבלתם".

דרישה לריענון נהלים

כאמור, ההחלטה כללה גם ביקורת חריפה במיוחד על המשטרה: "לאחר שנערך חיפוש על גופה והיא תושאלה, בחרו השוטרים להשאיר אותה בשעת לילה מאוחרת בצומת חמד, שהוא צומת מסוכן, כשהיא יחפה ואין בידיה כסף או טלפון נייד.
"למעלה מן הצורך יוער שגם אם היה לה כסף, הרי שבשעה אחת בלילה אין אוטובוסים. בוודאי לא מצומת חמד עד לביתה בגילה. בנסיבות אלה הלכה 15 קילומטרים, יחפה, עד שהגיעה לביתה. התנהלות השוטרים מול מ' היא מזעזעת בכל קנה מידה. העובדה שבחורה, שעל פי דברי השוטרים היתה נסערת ומבוהלת, הושארה לבדה, בשעת לילה מאוחרת, ללא כסף וללא טלפון (וללא נעליים) בתחנת אוטובוס נטושה, בשעה שבה האוטובוסים אינם פעילים, אירוע שאך בנס לא הסתיים באסון, צריכה להרעיד את אמות הסיפים, ואני קוראת למי שאמון על עבודתם של שוטרי הסיור לרענן בפניהם את הנהלים".
לעדכונים נוספים – חדשות ירושלים