את השוד הזה, שהתרחש בחודש שעבר בשכונת הולילנד, מגדירים במשטרת מחוז ירושלים כ״סרט קולנוע״. הוא תוכנן היטב, כלל איסוף מודיעין מקדים, התחזות של השודדים לשליחים תמימים ומנוסה מהירה.
4 צפייה בגלריה
ניידת משטרה
ניידת משטרה
ניידת משטרה
(צילום: רועי אלמן)

בתאריך ה-12 בינואר 2024, בסביבות השעה 11:50 התקבל דיווח במוקד 100 של מחוז ירושלים במשטרה על מקרה שוד מזוין שהתרחש באזור הולילנד, במהלכו מספר חשודים לבושים במדי שליחים הגיעו אל בית הקורבן ומשפחתו, נקטו באלימות וכפתו את יושבי הבית ולאחר מכן נטלו את מפתחות רכב היוקרה של המשפחה ונמלטו. מיד עם קבלת דיווח זה, החלו שוטרי מרחב ציון בסריקות נרחבות בסיוע תצפיתני מרכז השליטה של מחוז ירושלים במטרה לאתר את מסלול בריחתם ואיתור הרכב שנשדד. צפו בתיעוד של ״השליחים״ עולים במעלית:


בתוך כך, הבחין אחד השוטרים שערך סריקות תוך הכוונת תצפיתני מחוז ירושלים ברכב החשוד סמוך לגן סאקר בעיר, חסם את דרכו של הרכב וניסה לגשת אל דלת הנהג במטרה לעכבו. בשלב זה, המשיך הנהג החשוד (18, מזרח ירושלים) בנסיעה ודרס את השוטר תוך פגיעה ברגלו ובתגובה השוטר שחש סכנה, ביצע ירי לעבר הנהג ולמרות הפגיעה ברגלו, כאמור, אף המשיך וביצע את מעצרו של הנהג החשוד שנפצע באורח בינוני (על פי גורמי רפואה). כוחות משטרה נוספים בפיקוד מפקד מרחב ציון, תנ"צ רונן עובדיה, שהגיעו תוך זמן קצר מאוד למקום, החלו בפעולות חקירה בזירה, איסוף ממצאים על ידי שוטרי הזיהוי הפלילי ובסריקות אחר חשוד נוסף שהצליח להימלט מהרכב. השוטר שנפגע פונה לבדיקות רפואיות וכך גם הנהג החשוד שפונה תוך שמירה אדוקה לבית החולים לטיפול רפואי. בתום הערכת מצב ראשונית שקיים ממ"ר ציון במקום, הוטלה חקירת המקרה על היחידה ללחימה בפשיעה (יל"פ) ציון ועלה כי מדובר באירוע על רקע פלילי.


4 צפייה בגלריה
הזירה, הבוקר
הזירה, הבוקר
זירת מעצר השודדים
(צילום: דוברות המשטרה)

מחקירת המקרה ביל"פ ציון עלה כי כבר ימים ספורים קודם לכך, חברו מספר מעורבים בצוותא והחלו נערכים לבצע את זממם תוך איסוף מל"מ מקדים שכלל בין היתר גם "סיור שטח" בבניין מגוריו של הקורבן. במהלך בוקר ה-21.1.24 הגיעו החשודים אל בית מאפה ורכשו במקום מספר אריזות קרטון בהן מוצרי מאפה שונים שלכאורה, שימשו אותם בהמשך כמסווה למעשיהם. לקראת הצהריים, הגיעו חלקם של החשודים רגלית ונוספים על גבי קטנוע, כשהם נחזים כעובדי חברת שליחויות, אל בניין מגוריו של הקורבן.


לאחר שעלו אל קומת מגוריו והקורבן פתח את דלת ביתו, החלו החשודים להפעיל נגדו אלימות תוך שאחד מהם אוחז בידו אקדח באמצעותו אף הוכה הקורבן, לאחר שהשתלטו על הקורבן ורעייתו כשתינוקם הפעוט עמם, כפתו החשודים את בני הזוג ונטלו את מפתחות רכב היוקרה המשפחתי. בהמשך לכך, ירדו שניים מהחשודים אל החניון התת קרקעי שם נכנסו אל הרכב ובזמן זה המתינו שני חשודים נוספים בדירה על מנת לוודא סופית כי יצליחו שותפיהם להתניע את הרכב, תוך שאילצו את הקורבן למסור את הקוד לרכב, ולאחר שצלח הדבר, עזבו את המקום גם שני החשודים הנוספים ונמלטו על גבי הקטנוע עמו הגיעו.

4 צפייה בגלריה
הזירה, הבוקר
הזירה, הבוקר
זירת המעצר
(צילום: דוברות המשטרה)

בתאריך 30.1 במסגרת החקירה, עצרו בלשי היל"פ בסיוע יחידה מיוחדת של מג"ב ירושלים את החשוד הנוסף (17, ראס אל עמוד) לחקירה ביל"פ ובהמשך, בתאריך 1.2 נעצר חשוד נוסף (19, סילוואן) אף הוא לחקירה. מעצרם של החשודים המעורבים הוארך בבית המשפט לבקשת חוקרי יל"פ ציון מעת לעת לטובת מיצוי פעולות החקירה בעניינם ובמטרה לגבש ראיות כלפי כל אחד ואחד מהמעורבים על פי מנת חלקו באירוע. פרט לחשודים אלו, נחקרו מספר חשודים נוספים בחשד למעורבותם באירוע וחקירתם עודנה נמשכת.

4 צפייה בגלריה
הולילנד
הולילנד
הולילנד
(צילום: גיל יוחנן)

לאחר שמוצו כלל הפעולות החקירתיות וגובשה תשתית נגד שלושה חשודים, הוגשה כנגדם בסוף השבוע הצהרת תובע מטעם פרקליטות ירושלים על הכוונה להגיש כבר במהלך הימים הקרובים את כתב האישום נגדם ומעצרם הוארך לשם כך עד לתאריך 19.2.24.
רפ"ק משה לויטן, מפקד היחידה ללחימה בפשיעה במרחב ציון ירושלים, ציין: "מיד עם קרות האירוע החמור, הצליחו השוטרים בסיוע תצפיתני מרכז השליטה במחוז ירושלים לאתר את הרכב שנשדד ובפעולות מהירות בוצע מעצרו של הנוהג בו, תוך שפגע בגופו של השוטר. חקירת המקרה שהוטלה על היחידה ללחימה בפשיעה, הובילה תוך מקצועיות רבה למעצרם של מספר חשודים לחקירה, איסוף ראיות נגדם ומעצרם הוארך תוך כדי מעת לעת. בימים אלו הושלמה מלאכת החקירה כנגד שלושה חשודים ובימים הקרובים צפויה הפרקליטות להגיש נגדם את כתב האישום. שוטרי מחוז ירושלים ימשיכו לפעול למיגור תופעות אלימות ועבירות רכוש, מעצרם של מעורבים בכך ומיצוי הדין עמם".