אחרי יותר מעשור שבו התכנית נדחתה, עברה התנגדויות רבות, רשות מקרקעי ישראל פרסמה השבוע מכרז לבניית שכונה חדשה על בסיס גרעין הכפר הנטוש ליפתא.
3 צפייה בגלריה
ליפתא
ליפתא
ליפתא
(צילום: שלומי כהן)
לא בכל יום יוצאת לדרך הקמת שכונה חדשה בירושלים, השבוע זה קרה. בדרך כלל מאשרים כאן תוספות והרחבות לשכונות קיימות ממורדות מלחה וגילה ועד לתוספות של הר חומה ה' ורמת שלמה. עכשיו תוקם בליפתא - שכונה חדשה לחלוטין.
מדובר בתוכנית מעוררת המחלוקת שעוכבה במשך עשר שנים. כעת, אחרי עשור של עיכובים פרסמה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) את המכרז לבניית השכונה על צלע ההר בכניסה לעיר, מעל עמק הארזים. התוכנית כוללת מתחם דיור קטן יחסית בין 259 יחידות דיור אך לצידם יוקמו מבני ציבור, מוסד ומגרש למלונאות.
כבר בשנת 2011 פרסמה רמ"י מכרז לתוכנית אולם הוא הוקפא בעקבות עתירה מינהלית שהוגשה לבית המשפט המחוזי בעיר, בין השאר מטעם ארגון זכויות האדם וגופים שונים. בית המשפט קבע אז כי למרות אישור התוכנית בוועדות התכנון ישנו ליקוי בדמות היעדר סקר מקיף לשימור המבנים. למעשה, מאז התכנית ירדה מסדר היום.
3 צפייה בגלריה
הכפר הנטוש ליפתא
הכפר הנטוש ליפתא
הכפר הנטוש ליפתא
(צילום: עמית שאבי)
3 צפייה בגלריה
ליפתא
ליפתא
ליפתא
(צילום: אדווה חולי)
רק לפני כשנתיים השלימה רשות העתיקות את עריכת הסקר הנדרש והעבירה אותו לידי העירייה, שם גורמי המקצוע העירונים בדקו ואישרו אותו. אך מאז ועד היום רמ"י נמנעה מלהוציא שנית את המכרז.
עכשיו סוף סוף תצא גם תוכנית זאת לבנייה. ברמ"י מציינים בפרטי המכרז כי בנוסף לסכום שיציע היזם הזוכה, הוא יידרש לשלם גם תשלום עבור פיתוח תשתיות המים והביוב לתאגיד המים העירוני הגיחון. סכום זה ושאר הפרטים והתנאים המלאים יפורסמו בחוברת המכרז אותה ניתן יהיה לקבל או לראות באתר רמ"י החל מ-4 ביולי. המכרז עצמו ייסגר ב-13 לספטמבר.
חבר לשעבר בוועדה המחוזית שאישרה את התכנית, עו"ד יאיר גבאי: "בקרקעות שבהם בנוי הכפר הערבי מצאו ממצאים של יישוב יהודי משלהי הבית השני. בשעה טובה מדינת ישראל מחדשת את המכרז, שהוקפא בגין עתירות של גורמי שמאל, ובונה שכונה יהודית נוספת לאחר שנים של הקפאה, זהו מעשה ציוני מבורך ומרגש.. אנחנו נותנים כאן מכה קשה לזכות השיבה, ואני מודה למנכל החדש ברמ"י על קידום תוכניות חשובות לירושלים המאוחדת והציונית".
לעדכונים נוספים – חדשות ירושלים