בניין הדווידקה. צילום: רמי שלהבתבניין הדווידקה. צילום: רמי שלהבת
בניין הדווידקה. צילום: רמי שלהבת
(בניין הדווידקה. צילום: רמי שלהבת)
על פי היוזמה של חברת 'מגדל דווידקה בע"מ', הבניין המחודש יתנשא לגובה של חמש קומות בצד הפונה לרחוב יפו ושמונה קומות לכיוון רחוב הנביאים. לצידו יוקם מגדל של 30 קומות. השימושים המעורבים יכללו 172 דירות מגורים, 50 חדרי אכסניה וכן שטחי מסחר ותעסוקה. התוכנית אושרה השבוע בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בראשות ממלא מקום ראש העירייה אליעזר ראוכברגר.
שטחי המגורים במתחם המשודרג יעמדו על 21,151 מ"ר. עוד 4,720 מ"ר יוקדשו למלונאות, 2,687 מ"ר לחנויות ושטחי מסחר אחרים ו־1,724 מ"ר למשרדים. כמו כן יוקצו 500 מ"ר לצורכי ציבור. אחת המטלות שנקבעו ליזם כתנאי לאישור הבנייה בפרויקט היא הקמת מתקן של שירותים ציבוריים שיהיו פתוחים לעוברים ושבים באזור, בשטח של 40 מ"ר. היקף הבנייה הכולל במתחם המחודש יגיע כמעט ל־32 אלף מ"ר ואחוזי הבנייה יעמדו על 1,142 אחוז.
בשטח התוכנית קיימת גם האנדרטה של מרגמת הדווידקה ההיסטורית, שעל שמה נקראת הכיכר. לאנדרטה אין מעמד שימורי אך נקבע כי היא לא תיפגע. עם זאת ייתכן שמקומה ישונה שוב בהתאם לתוכנית. בעבר ניצבה האנדרטה באמצע הכביש במפגש הרחובות יפו והנביאים, כשסביבה התנהלה התנועה, עד שהועברה למקומה הנוכחי.
הדמית בניין 'הדוידקה'. הדמיה: למשרד 'אלי רכס אדריכלים' הדמית בניין 'הדוידקה'. הדמיה: למשרד 'אלי רכס אדריכלים'
הדמית בניין 'הדוידקה'. הדמיה: למשרד 'אלי רכס אדריכלים'
(הדמית בניין 'הדוידקה'. הדמיה: למשרד 'אלי רכס אדריכלים' )
נציג 'התעוררות' בוועדה, ראש האופוזיציה עופר ברקוביץ', ביקש מהוועדה לבחון את הגדלת שטחי התעסוקה על חשבון הקטנת המגורים ולקבוע שחלק מהדירות יהיו יחידות דיור קטנות שיוכלו לשמש בעיקר את האוכלוסייה הצעירה המקומית, כך שלא כל הדירות יהיו דירות יוקרה למשקיעים ולבעלי אמצעים.
"במיוחד במרכז העיר צריך יותר שטחי תעסוקה ופחות מגורים", אמר השבוע ברקוביץ'. "יו"ר הוועדה הסכים לבקשתי והנושא ייבדק במטרה לשנות את התוכנית המקורית. כמובן הכול במגבלות של השמאים והיועצים הפיננסיים שיוודאו שהמיזם יישאר כלכלי. גם יוכנס סעיף שיחייב את הקצאת הדירות הקטנות יחסית לצעירים הירושלמים".
כך ייראה בניין הדוידקה. הדמיה: משרד 'אלי רכס אדריכלים'כך ייראה בניין הדוידקה. הדמיה: משרד 'אלי רכס אדריכלים'
כך ייראה בניין הדוידקה. הדמיה: משרד 'אלי רכס אדריכלים'
(כך ייראה בניין הדוידקה. הדמיה: משרד 'אלי רכס אדריכלים')
ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "הדָוִוידְקָה היא פנינה היסטורית במרכז ירושלים. קידום תכניות התחדשות עירונית באמצעות "פינוי בינוי" במרכז הבירה יהפוך אותה לעיר אטרקטיבית יותר ויעמיד אותה בכל סטנדרט ובכל השוואה אול מול היפות שבערי תבל".