האדמו"ר מקאליב הרב מנחם מנדל טאוב ז"ל, בן 96 במותו (צילום: אלי מנדלבאום)האדמו"ר מקאליב הרב מנחם מנדל טאוב ז"ל, בן 96 במותו (צילום: אלי מנדלבאום)
האדמו"ר מקאליב הרב מנחם מנדל טאוב ז"ל, בן 96 במותו (צילום: אלי מנדלבאום)
(האדמו"ר מקאליב הרב מנחם מנדל טאוב ז"ל, בן 96 במותו (צילום: אלי מנדלבאום))
גדול מנציחי השואה: הבוקר (ראשון) הלך לעולמו האדמו"ר מקאליב הרב מנחם מנדל טאוב ז"ל. הוא היה בן 96 במותו. המנוח ניצול שואה והקדיש את חייו להנצחתה. אחרי המלחמה עלה ארצה והקים קהילות חסידיות בראשון לציון ובבני ברק, ולפני כשני עשורים עבר להתגורר בירושלים.
האדמו"ר הקים את בית מדרשו בעיר ברחוב חנה, והתגורר שם יחד עם רעייתו שהלכה לעולמה לפני מספר שנים. בשנים האחרונות נחלש ומיעט לצאת מביתו, הבוקר (ראשון) הדרדר מצבו ואיבד את ההכרה כוחות הצלה של מד"א ואיחוד הצלה שהוזעקו לביתו ביצעו בו פעולות החייאה ממושכות כשבסופן נאלצו לקבוע את מותו, ערב יום השואה.
הופעתו הציבורית האחרונה הייתה שבוע לפני הבחירות לכנסת, כשהשתתף בעצרת הבחירות של מפלגת "יהדות התורה" במרכז הקונגרסים בבנייני האומה. הלוויתו תתקיים בשעה 16:00 והוא ייטמן בהר המנוחות.
״תנועת ש״ס ובראשה מרנן ורבנן מועצת חכמי התורה בראשות מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן שליט״א, יו״ר התנועה הרב אריה דרעי, נציגיה ופעיליה, מבכים מרה את הסתלקותו של זקן האדמו״רים, אוד מוצל מאש שהניף את דגל זכרון קדושי השואה הי"ד, בעל אהבת ישראל יוקדת אשר הרים את קרנה של תורה לאלפי עמך בית ישראל ומסר נפשו בייסורי גוף ונפש למען החינוך הטהור״, מסרה התנועה.