מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין ורב הכותל הרב שמואל רבינוביץ'. צילום: ששון תירםמנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין ורב הכותל הרב שמואל רבינוביץ'. צילום: ששון תירם
מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין ורב הכותל הרב שמואל רבינוביץ'. צילום: ששון תירם
(מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין ורב הכותל הרב שמואל רבינוביץ'. צילום: ששון תירם)
רגע לפני השנה החדשה שתיפתח ביום ראשון הקרוב, הגיע מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין לרחבת הכותל המערבי ומסר לרב הכותל הרב שמואל רבינוביץ' תיבה אדומה מלאת מכתבים לאלוהים להטמין בין אבני הכותל ולהתפלל עבור שולחיהן .
"בורא עולם, אני מודה לך שסלחת לי על חטאי בשנה זו, מסור את געגועי העזים לאשתי שבמרומים וספר לה כי בתנו גדלה לתפארת. אני מתפלל שגם בשנה הזו תשמור עלינו ותסלח לנו על חטאינו", כתב פיליפ מארה"ב.
"תודה שהיית שם כשאף אחד לא היה, השנים האחרונות היו קשות עבורי, חברי אכזבו אותי. תודה שהיית לצידי" כתבה מנדי מסקוטלנד.
אחד הפתקים שהוטמנו בכותל. צילום: ששון תירםאחד הפתקים שהוטמנו בכותל. צילום: ששון תירם
אחד הפתקים שהוטמנו בכותל. צילום: ששון תירם
(אחד הפתקים שהוטמנו בכותל. צילום: ששון תירם)
אם מארה"ב כתבה: "תודה על כל מה שהרעפת עלינו, עזור לנו למצוא בית שיהיה טוב למשפחתנו, שילדינו יאהבו זה את זה, תן לנו בריאות ושמור עלינו מכל רע".
מכתבים אלו אל אלוקים הם כמה מתוך מאות מכתבים מרגשים שמגיעים מדי שנה לדואר ישראל ונשמרים במחלקת האבדות והמציאות של החברה. המכתבים מגיעים מישראל וממדינות רבות מכל העולם ביניהן: ארה"ב, בריטניה, צרפת, רוסיה, גרמניה, סקוטלנד, ניו זילנד, הונג קונג, ועוד.
אחד הפתקים שהוטמנו בכותל. צילום: ששון תירםאחד הפתקים שהוטמנו בכותל. צילום: ששון תירם
אחד הפתקים שהוטמנו בכותל. צילום: ששון תירם
(אחד הפתקים שהוטמנו בכותל. צילום: ששון תירם)
חלק מהמכתבים ארוכים ורווי דמעות, וחלקם פתקים קצרים ותמציתיים, המבקשים מאלוהים בריאות, פרנסה טובה, זיווג הולם, שלום בית ואפילו גירושין הוגנים.
דני גולדשטיין מנכ"ל דואר ישראל: "מדי שנה עושים את דרכם מאות מכתבים הנושאות את המען אלוהים, ישו, וגם הכותל המערבי, קיר הדמעות ועוד, בעיקר לקראת ראש השנה העברי והלועזי. כל פתק וכל מכתב מגלם בתוכו חיים שלמים של אנשים שפונים לאלוהים עם מצוקותיהם, בקשותיהם ומילות התודה ועוד. חברת דואר ישראל מטפלת במכתבים אלו בחרדת קודש ובכבוד הראוי, ומדי שנה אנו מטמינים יחד עם רב הכותל את המכתבים בין קירות הכותל. אני נרגש לעשות זאת גם השנה ומייחל להתגשמות כל הבקשות."