צעיר כבן 25 וצעירה כבת 20 נפצעו מדקירה הבוקר (רביעי) בפיגוע במחסום המנהרות בכביש 60, בכניסה לירושלים. מצבם של הפצועים הוגדר קל עד בינוני, והמחבל נוטרל בירי על ידי כוחות הביטחון. ״המחבל שביצע את פיגוע הדקירה נוטרל ע״י כוחות הביטחון בירי. בנוסף דווח על שני נפגעים במקום, וכוחות משטרה גדולים בפיקוד מפקד מחוז ירושלים הוזעקו למקום״, נמסר מהמשטרה.
5 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
(צילום: תיעוד מבצעי מד״א)

חובשי רפואת חירום במד"א יונתן שור ויוסף חיים ישראלי סיפרו: "הגענו במהירות למקום וראינו גבר כבן 25 וצעירה כבת 20 בהכרה מלאה עם פצעי דקירה בגפיים ובפלג גופם העליון. הענקנו להם טיפול מהיר בשטח ופינינו אותם בדחיפות לבית החולים כשמצבם קל עד בינוני״.

5 צפייה בגלריה
האופניים של המחבל
האופניים של המחבל
האופניים של המחבל
(צילום: דוברות המשטרה)

במשטרה סיכמו את האירוע ומסרו כי ״הבוקר בסביבות השעה 08:15, הגיע מחבל כבן 15 רכוב על אופניו אל מחסום המנהרות מכיוון יו״ש. בעת שכוחות הביטחון במעבר ניסו לבדוק אותו, שלף המחבל סכין והחל לדקור את הכוחות שפעלו במקום. מאבטח אזרחי שהגיב מיד, החל להתעמת עם המחבל ובתוך כך, הגיבו כוח צה״ל שהיה במקום בירי מדויק ונטרלו את המחבל, ללא נפגעים נוספים״.
״כתוצאה ממעשיו של המחבל, נפצעו שני אנשי ביטחון במעבר מדקירות והם פונו במצב קל ובינוני להמשך טיפול רפואי בבית החולים. כוחות משטרה ומג"ב עוטף ירושלים רבים בפיקודו של מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן, הגיעו למקום והחלו בפעולות תוך סיוע כוחות משטרה ממחוז ש"י, שכללו סגירת זירת הפיגוע, פתיחת צירי תנועה לרכבי החירום ואיסוף ממצאים תוך סריקות לשלילת מפגעים נוספים.״
במקביל, מאות תושבי שועפאט התעמתו במהלך הלילה (בין שלישי לרביעי) עם כוחות מגב. המפגינים יידו בקבוקי תבערה, עשו שימוש במטעני חבלה וירו זיקוקים לעבר השוטרים שהגיבו בירי, שממנו נפצע אנושות ילד בן 12, ראמי חמדאן אלחלחולי. מאוחר יותר נקבע מותו. מח״ש פתחה בחקירת האירוע.
5 צפייה בגלריה
עימותים בשועפאט
עימותים בשועפאט
עימותים בשועפאט
(צילום: דוברות המשטרה)

במשטרה אומרים כי ״לוחמי משמר הגבול ושוטרי מחוז ירושלים ימשיכו לפעול ביד קשה, תוך פעילות נחושה ובלתי מתפשרת אל מול מפגעים ומחבלים באשר הם. מי שיסכן את אזרחי המדינה וכוחות הבטחון מסכן את חייו״.

5 צפייה בגלריה
יידוי בקבוקי תעברה
יידוי בקבוקי תעברה
יידוי בקבוקי תעברה
(צילום: דוברות המשטרה)

במקביל, לוחמי מג״ב נטרלו 5 מחבלים שסיכנו את חייהם של נהגים בגזרת עוטף ירושלים כשניסו להשליך בקבוקי תבערה לעבר כביש מעבר לגדר הביטחון. במהלך הלילה (בין שלישי לרביעי) חולייה של 5 מחבלים הגיעה לתוואי שבין שכונת רמות לגבעת זאב והשליכו בקבוקי תבערה מעבר גדר הביטחון לעבר ציר 436 וסיכנו את חייהם של האזרחים ומשתמשי הדרך.
5 צפייה בגלריה
עימותים בשועפאט
עימותים בשועפאט
עימותים בשועפאט
(צילום: דוברות המשטרה)

״בקבוק תבערה שכזה שמתלקח על רכב בנסיעה״ מסבירים במשטרה, ״יכול לגרום לשריפת הנהג בחיים או חלילה לתאונה קטלנית, ולמרבה המזל לא היו נפגעים. בעקבות כך, הלילה נערכו הכוחות לאורכו של הציר בפעילות סמויה במטרה לסכל ניסיונות נוספים של מחבלים לסכן את בטחון האזרחים. במסגרת ההיערכות הבחינו הלוחמים ב-5 מחבלים שהבעירו בקבוקי תבערה והתכוונו להשליכם לעבר נהגים ולסכן את חייהם״.


״הלוחמים פתחו לעברם בירי, 5 המחבלים נתפסו והועברו לקבלת טיפול רפואי. אין נפגעים לכוחותינו שמנעו סכנת חיים מיידית וממשית לנהגים שנסעו בציר מעבר לגדר הביטחון״.
פורסם לראשונה: 01:14, 13.03.24