עונת החורף בעיצומה, ואחרי כמה ימים חמימים של שמש אנו חוזרים לתקופה ממושכת עם כמה גלים של גשם. הגל הראשון יגיע כבר ברביעי ויימשך עד תחילת השבוע הבא.
1 צפייה בגלריה
גשם בירושלים
גשם בירושלים
גשם בירושלים
(צילום: אלכס קולומויסקי)

מחר (שלישי) עדיין יהיה חם מהרגיל לעונה, אבל כבר נתחיל להרגיש בשינוי עם הרבה עננים שיכסו את השמיים. הטמפרטורות יגיעו בצהריים ל-19 מעלות. ברביעי התקררות ניכרת עם 13 מעלות בצהריים ו-10 בלילה. גשם מקומי ירד מדי פעם לאורך היום. בחמישי יהיה מעונן, תחול התקררות נוספת עם 11 מעלות בלבד בצהריים ו-8 בלילה. גשם יוסיף לרדת מדי פעם מלווה בסופות רעמים. בשישי הגשם יתחזק ויוסיף לרדת לאורך היום.

מזג אוויר בירושלים

ובינתיים, בשירות המטארולוגי הישראלי מסתכלים אחורה בסיפוק לתקופה הנדירה שחווינו בה ירד גשם לתקופה של 15 ימים. ואכן מדובר בגשמי ברכה. אבל מה זה גשמי ברכה? ״בראיית מבט הידרולוגית, הכוונה היא לכך שכמויות הגשם הגבוהות מתפרסות על מספר רב של ימים, ובכך מתאפשר חידור הגשם לקרקע, אשר מחלחל ומעשיר את מי התהום ותורם למקורות המים הטבעיים ולמשק המים הישראלי״, מסבירה ד"ר יעל סטורץ פרץ, מרשות המים.


״הזרימות בנחלים כתוצאה מהגשמים מתרחשות באופן מתון ונזקי ההצפות מצטמצמים מאוד ועימם הסיכון לחיי אדם. מי התהום שהועשרו שופעים דרך המעיינות לנחלים ותורמים להם זרימת בסיס עוד ימים לאחר הגשם ולעיתים אף לכל הקיץ. מפלס הכנרת, שמשמש כראי של משק המים הישראלי, מטפס לאיטו כתוצאה משילוב בין גשמים ישירים על הימה, מעלייה בספיקות נהר הירדן וכן מזרימות קצרות של נחלים נוספים המתנקזים לימת הכנרת. בניגוד לכך, בכמויות גשם גבוהות בטווח זמן קצר לא מתאפשר חידור של כמות מים מספקת להעשרת מי התהום, הגשם הופך לנגר עילי וזורם על פני השטח תוך זמן קצר באופן שקשה לנקזו, ומייצר הצפות המסכנות חיי אדם, רכוש ותשתיות.
אירוע הגשם שאנו עדיין נמצאים תחת השפעתו, אכן הביא עימו עד כה גשמי ברכה. נחלי הצפון והמרכז הגיבו בצורה מתונה לגשם והתחנות ההידרומטריות של השירות ההידרולוגי רשמו זרימות חלשות עד בינוניות. עלייה מתונה נרשמה בתחנה ההידרומטרית ירדן גשר הפקק ומפלס הכנרת עלה מתחילת אירוע הגשם ועד ליום שלישי בבוקר בכ- 26 ס"מ והיד עוד נטויה״.