ביום רביעי השבוע השמש יצאה אלינו במלוא עוצמתה לראשונה מזה 15 ימים של עננים, קור וגשמים. זה היה רצף נדיר של מערכות עם משקעים רבים שלא ראינו בישראל מאז 1992. הימים הקרובים ימשיכו להיות בהירים, מלבד שבת בה תחזור האווירה החורפית לביקור.

1 צפייה בגלריה
גשם בירושלים
גשם בירושלים
גשם בירושלים
(צילום: רועי אלמן)
היום (שישי) תחול ירידה קלה בטמפרטורות עם 15 מעלות ביום, יהיה מעונן חלקית. בשבת נרגיש אווירה חורפית יותר עם גשם מקומי שצפוי לרדת ולהיפסק בהדרגה לאורך היום. תחול התקררות עם 13 מעלות בצהריים. בראשון חוזרים למזג אוויר בהיר עם שמש בשמיים ועליה קלה בטמפרטורות שיגיעו ל-15 ביום. הלילה יהיה קר עם 8 מעלות בלבד.
מזג אוויר בירושלים

בשירות המטאורולוגי סיכמו את הרצף הנדיר של הגשמים: ״פרק הגשם הארוך הזה הניב כמויות גדולות מאוד של גשם – בצפון הארץ ובמרכזה ירדו 200 עד 350 מ"מ ובאזור תל אביב – דרום השרון, רמות מנשה והכרמל אף -350 עד 400 מ"מ. לעומת זאת בדרום הארץ הכמויות היו קטנות בהרבה – בצפון הנגב ירדו 20 עד 40 מ"מ ודרומה יותר כמעט ולא ירד גשם.


האירוע התאפיין בגשם שירד בכל יום בהיקף גיאוגרפי נרחב שכלל את צפון הארץ ומרכזה וזה בהחלט חריג - רק בפברואר 1992 היה פרק גשם ארוך יותר שנמשך 16 ימים בהיקף מרחבי דומה. היו בעבר כמה אירועים ממושכים אך קצרים יותר - ב-1943, למשל, היו שני אירועים בני 14-13 ימים בשני מקרים שונים, הן בינואר והן במרץ.
כדאי להזכיר שהיו בעבר רצפים דומים או ארוכים יותר ברמה אזורית מצומצמת יותר – לדוגמה בינואר 2012 היה רצף של 15 ימים בצפון הארץ, ובנהריה אף היה אז רצף של 28 ימי גשם (זהו רצף השיא עבור תחנה בודדת).
כפי שאפשר לצפות, האירוע שיפר מאוד את מצב הגשמים ובחלקים רבים מצפון הארץ ומרכזה כבר הגענו לממוצע הרב שנתי לכל העונה ואף עברנו אותו (אפילו יותר מ-130% באוזר תל אביב והשרון)״, נמסר מהשירות.
פורסם לראשונה: 07:30, 08.02.24