המאבק מחריף: 7 מנהלי בתי החולים הציבוריים, ביניהם גם שערי צדק והדסה, הודיעו לשר הבריאות ניצן הורוביץ ולמנכ"ל מד"א אלי בין כי החל ממחר (ד') המרכזים הרפואיים עוברים למתכונת שבת. כמו כן, לא יתקיימו שירותי שר"פ בהדסה ובשע"צ. בתי החולים הנוספים המשתתפים במאבק: מעייני הישועה, לניאדו ושלושת בתי החולים בנצרת, הצרפתי האנגלי והאיטלקי.
1 צפייה בגלריה
שערי צדק והדסה
שערי צדק והדסה
שערי צדק והדסה
(צילום: יואב דודקביץ' ושלומי כהן)
בתי החולים עוברים למתכונים חירום בשל אי יכולת לטפל בחולים לאור אי קיום ההסכם שחתמו משרדי הבריאות והאוצר עימם והיעדר תקציב. בבית החולים הדסה החלו לשלוח למטופלים הודעות על ביטול תורים שאינם מצילי חיים. כן יטופלו חולים אונקולוגיים, טיפולי דיאליזה, ivf, מיון - מקרים דחופים, ניתוחי ילדים מתחת לגיל 13.
בהודעה לשר הבריאות ומד"א נכתב כי: "הרינו להודיעכם כי בשל הגרעון המבני שכופה עלינו המדינה ובעקבות אי קיום ההסכם עם בתי החולים הציבוריים, 7 בתי החולים לא מסוגלים לתפקד באופן מלא ולתת טיפול נאות למטופלים בשל היעדר תקצוב. לאור זאת, החל ממחר יעברו 7 בתי החולים למתכונת שבת ויבצעו רק פעילות מצילת חיים. לא יתקבלו פינויים ממד"א שאינם מצילי חיים ויש להפנותם לבתי חולים אחרים".
על המכתב חתומים: מנכ"ל ביה"ח מעייני הישועה שלמה רוטשילד, מנכ"ל שערי צדק פרופ' עופר מרין, מנכ"ל הדסה פרופ יורם וייס, מנכ"ל לניאדו נדב חן, מנכ"ל בית החולים הצרפתי, סנט.וינסנט ד"ר נאיל אליאס, מנכ"ל ביה"ח האנגלי בנצרת פרופ' פהד חכים ומנכ"ל בית החולים המשפחה הקדושה ד"ר אברהים חרבג'י
עוד מוסיפים מנהלי בתי החולים: "לא נפתח איתנו מו"מ, איש לא מדבר איתנו. עם הבנה וסימפטיה לבעיות שלנו אנחנו לא יכולים לשלם לספקים. אנחנו דורשים לפתוח איתנו מו"מ ישיר לפתרון המשבר. היום בערב ראש הממשלה ממריא מפה ומשאיר אותנו להילחם בקורונה עם מחסניות בלי כדורים. אנחנו מצפים ממנו להתערב במשבר".
המנכ"ל בפועל של המרכז הרפואי הדסה, יורם וייס במכתב לעובדים: "כל גרעונה של הדסה הינו תולדה של אפליה זו ואינו מעיד על כשל בהתנהלותו של בית החולים. כך, ביה"ח הדסה כמו גם בתי החולים העצמאיים האחרים, נמצאו ע"י מבקר המדינה ומשרד הבריאות כבתי החולים היעילים ביותר במדינת ישראל.
"אני בן הארגון מזה שנים, אינני מחפש מריבות, אבל לצערי הגענו לנקודה שבה עלינו להשמיע את קולנו ברמה. אומנם מדינת ישראל נמצאת כיום במשבר כלכלי בעיקר עקב מגיפת הקורונה, אבל דווקא משבר זה העצים והצביע על החשיבות של הדסה לחוסן בריאות ורווחת תושבי מדינת ישראל".