ניתוח מיוחד חשף גוף זר בתוך אפו של הילד: להב אליהו, בן 4 מירושלים הופנה השבוע לביקור דחוף למנהל יחידת אף אוזן גרון ילדים במרכז הרפואי שערי צדק ד״ר דוד פייר אטל, לאחר שסבל ממוגלה בלוע. לפי האם במשך תקופה ארוכה, אליהו סבל מנחירות, לוע מודלק וריח רע מפיו.
3 צפייה בגלריה
הגוף הזר שאותר בגרון
הגוף הזר שאותר בגרון
אליהו וראש החץ
(צילום: שערי צדק)

החשד המידי שעלה היה הימצאותו של גוף זר, לאחר שאחיו ירה לפיו חץ מטרה העשוי מגומי. בדיקה בקופת חולים מקומית שללה את החשד באופן ראשוני אך העלתה בעיה אחרת, פוליפים. דבר שהיה צפוי בשל גודלם העצום. פרופ' אטל אישש בבדיקת אנדוסקופיה של האף את הממצא שאכן להב סובל מפוליפים שמפריעים בדרכי הנשימה. מה שהבדיקה לא העלתה היא ראש חץ שהסתתר מאחורי הפוליפים.
קראו גם:
פרופ' אטל: ״להב הוכנס לניתוח בהרדמה מלאה במהלכו בוצעה הסרה מלאה של הפוליפים. אלא שלפתע ראינו גוף זר בצבע אדום בוהק. שלפנו אותו וכששאלנו את ההורים לפשר הממצא הסבירה האם שאכן היה אירוע שנבדק אך למרבה הצער הרופא בקהילה לא איתר את הגוף הזר ושלח למען הזהירות אף לבדיקת רנטגן שלא הראתה גוף זר אך הראתה כי יש פוליפ מוגדל מאד עד כדי חסימה כמעט מוחלטת.

3 צפייה בגלריה
הרופאים יחד עם בן ה-4
הרופאים יחד עם בן ה-4
הרופאים יחד עם להב
(צילום: שערי צדק)

"הדבר המדהים הוא שאילולי הפוליפים ראש החץ היה עלול ליפול לפתח הנשימה ולחנוק את הילד מתוך שינה. בנס הילד לא נחנק. בדיקות הרנטגן לא יודעות להראות גופים מסוג זה. הילד הגיע אלינו לאשפוז יום בסניף ביקור חולים, שם בוצע הניתוח בהצלחה. הילד מרגיש טוב וחייו ניצלו. זו הפעם הראשונה שבה אני נכנס לניתוח מסוג אחר ומוצא גוף זר".
אמו של להב סיפרה כי לאחר האירוע היה נדמה שלא נשאר גוף זר בגרון, אך ליתר בטחון קבעה תור לרופא, גם בשל כאב גרון שהתפתח. ״הרופא בקהילה לא מצא גוף זר על אף שהתפתחה מוגלה. אולם, בפגישה עלה החשד כי נראה שמדובר בפוליפים. לאחר שנתן אנטיביוטיקה שלא הועילה הפנה הרופא גם לרופא מומחה בבית החולים. התעקשתי להגיע לפרופ' אטל שביצע אנדוסקופיה וקבע שצריך ניתוח. בדיעבד, זה אירוע שהיה בלתי נמנע.

3 צפייה בגלריה
הגוף הזר שאותר בגרון
הגוף הזר שאותר בגרון
ראש החץ שאותר באפו של להב
(צילום: שערי צדק)

"אני קוראת לכל ההורים להיות יותר עירניים ולא לתת לילדים מתחת לגיל 6 לשחק בחיצים המתפרקים הללו. אני מודה לצוות הרפואי בביקור חולים על הטיפול המסור והמקצועי שהחזיר את הילד לתפקוד ועל הנס״.
אחות חדרי הניתוח בשערי צדק קמפוס ביקור חולים, רחלה אוריאלי משיח הוסיפה: ״מאוד הופתענו לגלות את הממצא החריג במהלך הניתוח. מיד עם סיומו יצאנו להראותו להורים ההמומים. אנחנו מאוד מקווים שהורים שנחשפים לסיפור הזה ישמרו על ילדיהם וירחיקו מהם עצמים קטנים שניתנים לבליעה בפרט בימי החופש בהם ילדים נמצאים הרבה יותר שעות בבית לעיתים ללא השגחת מבוגרים. אני שמחה שהסיפור הסתיים בצורה טובה ומאחלת הרבה בריאות לילד ולבני משפחתו".
פורסם לראשונה: 10:10, 18.08.22