קק״ל הודיעה אחר הצהריים (חמישי) כי תפעל ״בכל דרך חוקית וציבורית״ כדי למנוע את קידום תוכניות בנייה באזור סובב הדסה. זאת, בתגובה לפרסומים בדבר החתימה על הסכם להשבת קרקעות בין ״הדסה״ לרשות מקרקעי ישראל, תוך כוונה לקדם בניית אלפי יחידות דיור באזור זה.
2 צפייה בגלריה
הדסה עין כרם
הדסה עין כרם
הדסה עין כרם
(צילום: יואב דודקביץ')
על פי ההסכם שפרסם השבוע מינהל מקרקעי ישראל, ״הדסה״ תעביר מאות דונמים ממערב לקמפוס בית החולים בעין כרם שבמערב העיר, נוסף על קרקעות שליד קמפוס הדסה בהר הצופים שבמזרחה. יחד עם משרד השיכון מתכננים לבנות בשטח זה 9,000 יחידות דיור באזור עין כרם ועוד 400 יחידות דיור בהר הצופים. בתמורה תשלם רמ"י להדסה 350 מיליוני שקלים כמקדמה - שתושקע בפיתוח בית החולים.

2 צפייה בגלריה
עין כרם
עין כרם
אזור מיוחד של טבע
(צילום: אדווה חולי)

״התוכנית תגרום לנזק חסר תקדים לטבע ולנוף״, אומרים בקק״ל. ״השטח מהווה בית גידול עבור מינים רבים של בעלי חיים, כגון צבאים, והוא משמש כאגן היקוות (אגן־ניקוז) של מעיינות האזור. כמו כן, בשטח קיימים אלפי עצים בוגרים בשטחי יער וחורש, והוא עשיר בטרסות עתיקות. נוסף לנזק הסביבתי, ההסכם הותקף על כך שהוא ייצור שכונה מנותקת מהעיר, שתהיה למעשה פרוור שיחמיר את בעיות התחבורה בעיר״.
ענת גולד, מנהלת מרחב מרכז בקק"ל מסרה: "התכנית שמקדמת רמ"י יחד עם בית חולים הדסה, עלולה לפגוע אנושות בציביון הנופי של העיר ובשטחי הפנאי והנופש הסובבים אותה. שטחים אלה משפועים בערכי טבע, נוף ומורשת. זהו הצביון ההיסטורי למבט על העיר ירושלים מוקפת יערות. אנו מברכים שקק"ל רואה עין בעין יחד עם ראש עיריית ירושלים את הנושא ופועלים במשותף במאבק לטובת שמירה על הריאות הירוקות בירושלים לדורות הבאים. יש לשמר את השטחים הללו בכל מחיר. לא נאפשר לתכנית ההרסנית הזו לצאת לפעול".
עוד בחדשות:
השבוע הביעו את התנגדותם הנחרצת לתוכנית גם בכירי עיריית ירושלים — העומד בראשה משה ליאון וסגנו יוסי חביליו. "עיריית ירושלים בראשותי לא תאפשר לקדם שום תוכנית בנייה בסובב הדסה, מעבר לצרכיו המיידיים של בית החולים", אמר ליאון. סגן ראש העירייה יוסי חביליו אמר ל-mynet: ״בניית שכונת מגורים סביב,להדסה תהיה אסון לירושלים ולשטחים הירוקים סביב לה ,אני אלחם בכוונה הזו בכל כוחי,אם אהיה ראש העירייה זה לא יקרה וגם משה לאון התחייב באופן רשמי במועצת העירייה שזה לא יקרה״. יחד עם ההתנגדויות של קק״ל, עיריית ירושלים, ארגונים בהם שדולת ירושלים בת-קיימא, מצילים את הרי ירושלים, החברה להגנת הטבע וגם — יהיה מאוד קשה להוציא את התוכנית לפועל.
פורסם לראשונה: 16:26, 21.12.23