ממשיכה להתחרד: בשבוע האחרון החליטו חברי המינהלת השכונתית בפסגת זאב על הרחבת שעות הפעילות הנפרדות לגברים ולנשים בבריכה השכונתית. במקביל, לאחרונה התקיימו הרצאות מטעם המינהלת לקראת צום תשעה באב. המרצים: שניים מרבני תנועת ההחזרה בתשובה, הרב זמיר כהן והרב אבנר קוואס. האם מדובר בתחילתו של תהליך שיצרף את פסגת זאב לרשימת השכונות המעורבות בעיר? בקרב תושבי השכונה יש מי שחושש מתסריט 'קרית יובל 2', בייחוד לנוכח השינוי הפרסונלי במינהל.
2 צפייה בגלריה
מינהל קהילתי פסגת זאב
מינהל קהילתי פסגת זאב
מינהל קהילתי פסגת זאב
(צילום: אדווה חולי)

האפקט החילוני

למרות החששות מהפיכה ל'קרית יובל', חברי ההנהלה הליברליים שעוד נותרו במינהל מציגים תמונה שונה. לטענתם, מאז כניסתם השכונה מובילה במספר ההופעות, הורחבו שעות הבריכה באמצע השבוע, ובשבת מתקיימות פעילויות לילדים בשילוב פוד טראקס בפארק מורנו. בימים אלה גם נערכים שם לחגיגות 35 שנים לשכונה.
בעשור האחרון פרצו מאבקי חרדים־חילונים בשכונות המעורבות כמעט על כל צעד ושעל. העובדה שמשפחות חרדיות רבות עברו להתגורר בשכונות שבעבר נחשבו חילוניות לחלוטין יצרה חיכוכים לא מעטים בין הצדדים, כאשר אנשי המגזר דורשים לספק להם את הצרכים המוניציפליים המקובלים. בצד החילוני מנסים לפעול כדי להצר את צעדיהם.
הדוגמה המובהקת ביותר וזו שחוללה לא מעט דרמות בעשור האחרון היא זו של קרית יובל, שם כבר נכווה ראש העירייה לשעבר ח"כ ניר ברקת. אלא שנראה כי גם הראש הנוכחי משה ליאון אינו מוצא את שביל הזהב המיוחל בין המגזרים. והתוצאה: הוא סופג מתקפות חריפות משני הצדדים על חוסר מעש וניסיון לגרור רגליים.
2 צפייה בגלריה
הבריכה במינהל בפסגת זאב
הבריכה במינהל בפסגת זאב
הבריכה במינהל בפסגת זאב
(צילום: מיינט)

'כיבוש זוחל'

בתקופה האחרונה מצביעים הפעילים הפלורליסטים בעיר על יעד נוסף שבו התחולל מהפך דרמטי שחלף כמעט מתחת לרדאר במסגרת הבחירות למינהלים - פסגת זאב. אומנם הבחירות שם התקיימו כבר לפני מספר חודשים, אך אי אפשר להתעלם ממה שקרה שם, ונראה שהמאבקים בשכונה זו עוד לפנינו. צריך להדגיש: פסגת זאב היא השכונה הגדולה בירושלים, חילונית באופן מוצהר, וכפי שהדברים מתקדמים בחודשים האחרונים - עסקני ש"ס רושמים בה את מה שניתן לכנות במילים 'כיבוש זוחל'.
בבחירות למינהל הקהילתי שהתקיימו לפני חודשים אחדים נבחרו, מתוך תשעה חברי המינהל, חמישה חרדים (נציגי מזרח השכונה אבישי מזרחי ודוד אמיניאן, נציגי מרכז השכונה רפאל רוטנמר ואליהו בן נעים ונציג צפון השכונה הרצל מנחם). עליהם יש להוסיף את יונתן לוי, מועמד חילוני ממרכז השכונה שנתמך אף הוא על ידי החרדים.
מה הפלא, אם כן, שאת תפקיד יו"ר המינהל בשכונה החילונית הגדולה בירושלים ממלא אבישי מזרחי, חרדי מקומי שמזוהה עם ש"ס. הוא הצליח להדיח את היו"ר הקודם, נציג המגזר הדתי־לאומי במינהלת השכונתית, אודי רמב"ח. מאז המינהל פועל להרחיב את הפעילות הדתית בשכונה.

זעם רב

"צריך להבין שאין לנו שום דבר נגד החרדים", מסבירים הפעילים הליברליים. "אנחנו בעד שכל אחד יחיה בקהילה המתאימה לו ויקבל את כל הדרוש לו. אבל מצב הדברים הנוכחי וגרירת הרגליים של ראש העירייה משה ליאון יוצרים פה משבר שאת תוצאותיו קשה לדמיין".
הפעילים מקווים שבניגוד לנעשה בשכונות מעורבות אחרות, ראש העירייה יתעשת וייצר פתרונות מוקדמים שימנעו חיכוכים בין הקהילות השונות בשכונה לפני שהמצב יחריף.
הכעס בפסגת זאב עצמה רב. תושבים רבים חוששים שהשכונה תהפוך לזירת המאבקים הבאה. "אי אפשר סתם לתת לדברים לקרות מאליהם. ראש העירייה צריך לטפל בנושא", טוען אורי, אחד התושבים, לנוכח המצב בשכונה, בין היתר בהתייחס לרוב החרדי במינהל שלה.
הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת 'חדו"ש' - לחופש דת ושוויון: "מדובר בתופעה טיפוסית במציאות שבה ראש העירייה מכהן בחסדי החרדים, ואין ספק שיש לתושבים החילונים בשכונה ממה לחשוש".

קרב אופוזיציה קואליציה

עו"ד רגב גם ציין כי החשש של התושבים החילונים הוא שברגע שתהיה כניסה מסיבית של חרדים, השכונה לא רק תאבד את הצביון אלא גם יתחילו דרישות לסגירת כבישים, או דרישה להעביר מבני חינוך מהחילונים לחרדים, כפי שכבר קרה בשכונת רמות למשל.
יו"ר סיעת 'התעוררות' במועצת העירייה, עופר ברקוביץ': "לדעתי ליאון מתערב באופן בוטה בבחירות למינהלים. זה נוגד את המטרה של הבחירות האלה, שהמינהלים הקהילתיים יהיו עצמאיים והמנהיגות השכונתית תייצג את התושבים והשכונות, ולא את עיריית ירושלים. פסגת זאב, שכונה חילונית מסורתית בעיקרה, ועל כך אין ויכוח, עשויה לשנות את פניה בגלל חוסר אחריות של ראש העירייה. אין שיח מכיל, אין ביטחון קהילתי לתושבים החילונים, ואין רגישות לצרכים של התושבים. גם כאן, חסרים אסטרטגיה וחזון שיובילו את השכונה קדימה".
גורמים בעירייה תקפו את יו"ר האופוזיציה על דבריו. לדבריהם, "ברקוביץ' עסוק 24 שעות ביממה בהסתה בין חרדים לחילונים. זה שעופר טוען שהמינהל הקהילתי בפסגת זאב חרדי זה כי הוא חסר מושג קלוש ומנסה להיאחז בציפורניים בכלי היחיד שנותר לו והוא הסתה ושיסוי ציבורים בשכונות העיר".
מלשכת ראש העירייה נמסר: "צר לנו כי ברקוביץ' שוב בוחר לעסוק בהסתה בין חרדים לחילונים. זוהי לא דרכה של העירייה וצר לנו על בחירתו. המינהל הקהילתי בפסגת זאב מתפקד בצורה מצוינת וראויה לשבח. פרויקטים מתקדמים לרווחת התושבים ולשביעות רצונם ואנו מברכים על כך".
לעדכונים נוספים – חדשות ירושלים