ויכוח בין צעיר שנצפה עושה את צרכיו סמוך לבר במרכז העיר לשוטרים הוביל למעצר אלים ושימוש באקדח טייזר - למרות שהצעיר היה שרוע על הרצפה ומנוטרל. על פי פקודת המשטרה שימוש באקדח טייזר יעשה לצרוך: הגנה עצמית או כאמצעי לריסון עצורים. עוד על פי הנוהל המשטרתי בטרם השימוש באקדח על השוטר להזהיר את החשוד ״עצור או שאני מפעיל טייזר״ — אזהרה שלא נשמעה, על פי התיעוד שפורסם. במשטרה הגיבו בחריפות ודחו את הטענות.
תיעוד המעצר האליםתיעוד המעצר האלים
תיעוד המעצר האלים
(צילום: מתוך הסרטון)
על פי תיעוד שפורסם ברשתות החברתיות, 5 שוטרים אזקו מבלה בבר ה״השושנה״ שבמרכז העיר, לאחר שנטען כי עשה את צרכיו ברחוב והתנגד לפקחים שביקשו לרשום לו דו״ח. נשמעים מבלים שהם מבקשים מהשוטרים לחדול מהמעצר האלים: ״בא לי לבכות, אתם מגזימים, מה הוא עשה?״. עדת ראיה נוספת סיפרה: ״הייתי שם אתמול בלילה והזעזעתי לראות אדם שוכב ועליו שוטרים שמקבל טייזר שהוא מנוטרל כבר ,לקח לי כמה שעות להחזיר את הדופק. השימוש באלימות שם היה זוועה״.
(תיעוד האירוע בבר ה״שושנה״ במרכז ירושלים)
בשלב מסוים כאשר הצעיר מרותק לרצפה על ידי מספר שוטרים שלף אחד מהם אקדח טייזר. בסרטון נשמע אחד מהמבלים קורא לשוטר ״ אל תשתמש בטייזר מה יש לך״. לאחר מספר שניות השוטר עשה שימוש וחישמל את הצעיר.
בפוסט שפרסם מנהל הבר נכתב: ״שיא השיאים היה כאשר הלקוח כבר על הרצפה ויש 4 שוטרים שאוחזים אבו ומצמידים אותו לקרקע ועוד 4 במעגל מסביבו ולדעתי אפילו היה כבר אזוק, אז בנקודה הזו אחד השוטרים מציע בואו ניתן לו טיזר - בואו נחשמל אותו! חישמלו לקוח שהשתין ברחוב כאשר הוא מנוטרל על הרצפה עם 8 שוטרים עליו ומסביבו! היינו בשוק! כל הבר היה בשוק! חישמלו את הלקוח שהשתין ברחוב מערב של כיף אלכוהול ומוזיקה טובה לגיהנום עלי אדמות! לטראומה! מהסיפורים שאתה רואה בסרטים ואומר - הבמאי הגזים פה״. מהמשטרה נמסר בתגובה: ״שוב אנו עדים לתיעוד חלקי, מגמתי ומכפיש, תוך מצג מעוות של פעילות אכיפה שבוצעה כחוק ללא ההתרחשות שקדמה למעצר, אך בתיעוד המצורף ממצלמות הגוף של השוטרים ניתן לצפות באירוע בשלמותו.
(תיעוד ממצלמת הגוף של השוטרים)
במהלך פעילות שיטור עירוני במקום בעקבות דיווחי אזרחים על הקמת רעש, הבחין פקח העייריה בצעיר כשהוא מטיל מימיו ברחוב בניגוד לחוק וביקש ממנו להזדהות. בעוד הצוות נהג כלפיו במשך דקות ארוכות באיפוק כשביקש ממנו להזדהות שוב ושוב ושוב לצורך אכיפה, הוא בחר להתעלם לחלוטין מבקשותיהם, המשיך בסירובו ובזלזול בוטה כלפי השוטרים.
לאחר שהחשוד המשיך לסרב להזדהות ולשתף פעולה ואף ברח מהשוטרים וניסה להסתגר בתא השרותים של המקום, הם הודיעו לו שהוא עצור וכשהמשיך להתפרע, לגדף ולהתנגד למעצר- נאלצו להשתמש נגדו בכוח ובהמשך גם בטייזר על מנת להשתלט עליו ולהשלים את המעצר״.
פרסום ראשוני: 15:19 , 05.06.20