אביב 2024 מסתמן כאחד מההפכפכים ביותר שידענו בשנים האחרונות. כך למשל, על פי נתוני השירות המטארולוגי, חודש אפריל שזה עתה הסתיים, היה גם חם מהממוצע וגם גשום מהממוצע. השבוע הקרוב ימשיך במגמה הזו, כשחציו הראשון יהיה קר וגשום וחציו השני צפוי להביא עמו שרב נוסף.
2 צפייה בגלריה
גשם בירושלים
גשם בירושלים
גשם בירושלים
(צילום: אלכס קולומויסקי)
מזג אוויר בירושלים

בראשון התקררות עם 20 מעלות בצהריים, ינשבו רוחות לאורך היום ויהיה מעונן חלקית, בלילה יהיה קר עם 13 מעלות בלבד. ביום שני התקררות נוספת, הטמפרטורות יגיעו בצהריים ל-17 מעלות, יהיה מעונן חלקית עד מעונן וגשם ירד לאורך היום עם הפוגות. ביום שלישי התבהרות, ללא גשם, תחול עליה בטמפרטורות עם 21 מעלות בצהריים. ברביעי קפיצה בטמפרטורות והתחממות עם 26 מעלות בצהריים, יהיה בהיר עם מעט עננים בשמיים.
בינתיים, בשירות המטארולוגי הישראלי מסכמים את חודש אפריל שהיה ״חם מהממוצע באופן ניכר ויחד עם זאת גשום מהממוצע בצפון הארץ, אך יבש מהממוצע בדרומה. בכך נמשך רצף ארוך של כמעט שנה עם חודשים חמים מהממוצע. בהשוואה לסדרת המדידות המרחביות מ-1950 אפריל מדורג במקום השלישי בטמפרטורה היממתית (הטמפרטורה המשולבת של היום והלילה) ומקדימים אותו חודשי אפריל 2016 ו-1989״.

2 צפייה בגלריה
גשם בירושלים
גשם בירושלים
גשם בירושלים
(צילום: יואב דודקביץ׳)

בשירות מסבירים ש״הלילות בלטו בהפרש הגבוה מהממוצע – טמפרטורות המינימום היו גבוהות ממנו בכ-3 מ"צ ובהשוואה שלהן לעבר אפריל מדורג ראשון (בטמפרטורות המקסימום הוא מדורג חמישי). במהלך החודש היו שלושה אירועים בולטים של מזג אוויר חם – האחד בתחילת החודש, בהמשך לפרק חם ששרר במרץ, השני היה שרב באמצע החודש והשלישי שרב כבד ששרר ב-24 וב-25 בחודש. במהלכו נמדדו טמפרטורות של יותר מ-40 מ"צ ונשברו שיאי טמפרטורה לאפריל״.


״לצד אירועים אלו היו גם פרקים של מזג אוויר קריר יותר וב-8 עד 10 בחודש היה פרק הגשם הבולט של החודש בו ירדו כמה עשרות מ"מ. פרק גשם נוסף היה בימים האחרונים של החודש, אולם הוא הורגש בעיקר בצפון מזרח הארץ. בסיכום חודשי כמויות הגשם באפריל היו גבוהות מהממוצע בצפון הארץ ובחלקים ממישור החוף ונמוכות ממנו ביתר באזורים. בעונת הגשם 2023/24, המתקרבת לסיומה, כמויות הגשם בצפון הארץ, בשומרון ובמישור החוף הצפוני והמרכזי מגיעות ל-130% עד 160% מהממוצע לכל העונה, בעוד שבחלקים הדרומיים יותר של הארץ הכמויות ביחס לממוצע קטנות יותר ובנגב אף קיים גירעון. בממוצע מרחבי ארצי כמויות הגשם באזורים הלא מדבריים של הארץ מגיעות לכ-125% מהממוצע״.
פורסם לראשונה: 18:00, 04.05.24