הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות עתר היום (א') בצהריים באמצעות המרכז הרפורמי לדת ומדינה והחוג הרפורמי לשוויון וגאווה נגד עיריית ירושלים בנושא דגלי הגאווה בעיר.
1 צפייה בגלריה
הדגלים יישארו למשך 24 שעות
הדגלים יישארו למשך 24 שעות
5 דגלים במקום 90
(צילום: שלומי כהן ושאטרסטוק)
בעתירה הדחופה, דורש הבית הפתוח כי העירייה תעמוד בהתחייבות שלה ותתלה דגלי גאווה ברחובות מרכזיים בעיר המובילים לעצרת הגאווה הערב, עד השעה 19:30 - מועד תחילת העצרת. בעתירה נדרשת העירייה לתלות את הדגלים ברחובות קינג ג'ורג', אגרון, ובגן העצמאות עצמו.
כזכור, העירייה התחייבה בפני הבית הפתוח לתלות את הדגלים כבר ביום חמישי בבוקר, ובהמשך חזרה בה מהתחייבות זו, ותלתה את הדגלים במוצאי שבת.
אלא שהבוקר טוענים בבית הפתוח כי רק 5 דגלים נתלו על ידי העירייה מתוך ה-90 להם התחייבה, וברחוב אגרון בלבד.
מהבית הפתוח נמסר: "לצערנו, עיריית ירושלים בחרה להפר את הסיכומים המוקדמים והנהוגים ולנסות לפגוע שוב בנראות הקהילה הגאה".
נעם יבין, יו"ר שותפה בבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות מסרה: "שוב אנחנו נתקלות בעירייה אטומה שאפילו לא טורחת לזייף יחס שוויוני, הוגן ומכבד. העירייה קיבלה החלטה חסרת אחריות בניסיון מביך למחוק את נראות הקהילה הגאה באירועי הגאווה בעיר. אנחנו בבית הפתוח לא נאפשר מחיקה של המגוון הפלורליסטי בירושלים".
עם הגשת העתירה אמרה עו"ד אורלי ארז לחובסקי, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה: "עיריית ירושלים ממשיכה בהתנהלות בלתי סבירה וחסרת תום לב. לאחר שסירבה לתלות דגלים זמן מספיק לפני האירוע, הבוקר תלתה העירייה 5 דגלים בלבד, מתוך 90 הדגלים שהייתה אמורה לתלות. אנו לא נשלים עם התנהלות מבזה זו של עיריית ירושלים אשר במקום לפעול לטובת כלל תושביה, נכנעת ללחץ של גורמים קיצוניים, פועלת על סמך שיקולים זרים ומחזירה אותנו שנים אחורה, לתקופות בהם נאלץ הבית הפתוח להילחם על זכותו לצעוד ברחובות ירושלים. הקהילות הרפורמיות בישראל ממשיכות להיות עם קהילת הלהט"ב במאבקים כמו גם בשגרת מעגל החיים - בשמחות משפחתיות ובבתי הכנסת".
מהעירייה נמסר: "הבית הפתוח בשל מגיפת הקורונה ביקש לקיים הפגנה בגן העצמאות ולא מצעד כפי שהיה בשנים קודמות. מאחר ומדובר בהפגנה אין העירייה תולה דגלים של מארגני הפגנות. העירייה הסכימה לפנים משורת הדין לתלות כ20 דגלים לאורכו של כל רחוב אגרון שהוא הרחוב של ההפגנה".