חגי תשרי יחלו השבוע ובירושלים נערכים כבר לתפילות בצל הקורונה. אצל הרב הראשי עושים חיטוי, בגור ובבעלז מחכים לאישור של האלוף, בכותל בנו קפסולות. איפה מארגנים תפילות בחצר? היכן יתפללו מוקדם ב"זום"? מי הכינו נוסח תפילה מקוצר וביקשו מהחזנים למהר? כך מתכוננים בתי הכנסת בירושלים לחגים.
אוהד אלשטייןאוהד אלשטיין
מתפללים בצל מגיפת הקורונה
(צילום: עוז מועלם)

הרב הראשי בקפסולה

בית הכנסת "אור חביב" |סנהדריה המורחבת
בבית הכנסת 'אור חביב' מתפלל הראשון לציון, הרב יצחק יוסף. "בימים כתיקונם המקום מפוצץ בחגים, ואין אפשרות להכניס את כל מי שמבקש להגיע" אומר גורם בסביבתו של הרב הראשי, "אבל הרב יצחק מקפיד מאוד מקפיד ומחמיר בנושא הקורונה. כבר שבועות שהוא אוסר על מניינים גדולים, ומתנהל אך ורק בקפסולות וכך יהיה גם במקרה הזה.
עוד בחדשות:
בחגי תשרי אנחנו הולכים להחמיר עוד יותר - בית הכנסת יעבור חיטוי לפני ראש השנה ובמהלך הימים הנוראיים. בבית הכנסת יתבצע רישום מדוקדק של המתפללים שייכנסו להתפלל. השנה יורשו להיכנס רק המתפללים הקבועים, לא אלו שבאים מהשכונות הסמוכות.
"הגבאים הולכים להקפיד, למרות שקיבלנו הרבה בקשות. יהיו מכסות, הגבאים יסתובבו ויספרו כמה אנשים יש בכל רגע נתון וכמובן יקפידו על חבישת מסיכות תקנית. בנוסף, יש לנו מרפסת שדאגנו להצללה ומיזוג, כך שמי שמרגיש שקשה לו בפנים יוכל לצאת ולהתאוורר בשטח פתוח.
יש לציין כי הרב יוסף פסק השבוע כי שכל מי שחולה או בבידוד, אסור לו לצאת מהבית ויש לתקוע עבורו מחוץ לביתו. בנוסף, הרב הנחה את החזנים לקצר בתפילות.

מחכים ל-3,000 חסידים

מרכז עולמי לתורה וחסידות בעלזא | רוממה
כפי שפורסם ב"ידיעות ירושלים", בחסידות בעלזא מסרבים להקפיד על הוראות משרד הבריאות. בחודש שעבר גם נפתחה חקירת משטרה, לאחר שיותר מ-10 אלפים חסידים הגיעו לחתונה, בה הרוב המוחלט לא חבש מסיכה ולא שמר מרחק.
החתונה בבית המדרש של בעלזהחתונה בבית המדרש של בעלז
החתונה בבית המדרש של בעלז
(צילום: לירן תמרי)
גורם בחסידות אמר השבוע: "זו הפעם הראשונה שבתי הכנסת של בעלזא ברחבי הארץ יהיו פתוחים בראש השנה. בכל שנה מגיעים כל החסידים לירושלים ומתפללים במעמד האדמו"ר שליט"א. בשנה שעברה הגיעו לכאן כ-15 אלף איש, אולם השנה במקרה הכי אופטימי, יתפללו כאן 3,000 איש.
"יש שמונה אולמות הנמצאים בקומות נפרדות, שיכולים להכיל כמות של מאות מתפללים גם לפני ההנחיות המחמירות ביותר.
"אנחנו מתנהלים מול האלוף רוני נומה, והגשנו בקשה לאפשר 3,000 מתפללים בתקווה שזה יאושר. אנחנו הולכים למנות אנשים שכל תפקידם יהיה לוודא שההנחיות נשמרות בכל הגלריות, כולל מסיכות, חוץ ממי שחלה והתרפא ואינו זקוק למסיכה".

מבקשים להישאר בבית

בית המדרש של חסידות קרלין-סטולין | בית ישראל
מדי שנה מגיעים אלפי חסידי קרלין-סטולין להתפלל עם הרבי שלהם, בבית המדרש שנמצא בשכונת בית ישראל, סמוך למאה שערים. ב-20 במרץ, הדהים הרב ברוך שוחט, העומד בראש החסידות, את כל העולם החרדי, כאשר קרא לסגור את בתי הכנסת ואת המקוואות. באותו זמן אפילו הרב הראשי לישראל, דוד לאו, התנגד לכך, אבל הרבי מקרלין הזהיר את חסידיו לקיים בדבקות את הציווי של "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם". השבוע הוא דאג לפרסם מכב הקורא לחסידים לא להגיע לירושלים כדי להיות איתו בראש השנה. במכתב נאמר: "עקב העמדה הנחרצת לא להתפשר בסטנדרטים המחמירים ביותר בהוראת האדמו"ר להחמיר בפיקוח נפש, יתפללו קהל אנשי שלומינו בכל אתר ואתר בערי מושבותיהם".
מפת התפילות של ירושליםמפת התפילות של ירושלים
מפת התפילות של ירושלים
(איור: מיינט ירושלים)
גורם בחסידות הסביר השבוע: "אצלנו מאוד מקפידים ונזהרים מהנגיף. "אין אחד שלא מכיר את החיל והרעדה ששורה אצלנו בימים הנוראים, אך פיקוח נפש דוחה הכל. על מנת לעמוד בהוראות האדמו"ר שליט"א, שדורש להחמיר בנהלים ובהנחיות, הוחלט שהשנה לא תהיה אפשרות לקיבוץ הגדול בירושלים".
ואיך קיבלו את ההוראה?
"ההנחייה התקבלה בכובד ראש, מתוך רצון ותפילה שבשנה הבאה כולנו נחזור להתפלל יחד בימי הדין".

ויסות מתפללים בין אולמות

מוסאיוף | שכונת הבוכרים
הרב אברהם כהן משמש כגבאי של בית הכנסת 'מוסאיוף' שבשכונת הבוכרים, אחד מבתי הכנסת הוותיקים בעיר. בעבר התפללו במקום המקובל הרב יצחק כדורי והרב עובדיה יוסף ז"ל. בכל יום מתפללים במקום אלפי מתפללים, ובחגים המקום מלא עד אפס מקום.
בית הכנסת מוסאיוף בית הכנסת מוסאיוף
בית הכנסת מוסאיוף
(צילום: שלומי כהן)
"אין ספק שמאז הקורונה הכל השתנה" אומר כהן, "יש פחות מתפללים, פחות תרומות, פחות שיעורים. בחגי תשרי הקרובים אנחנו הולכים להתפלל באופן שונה לגמרי מהרגיל. המצב שלנו שונה משל בית כנסת רגיל מכיוון שיש אצלנו 10 אולמות תפילה, כולל אחד גדול שנמצא בשטח הפתוח".
כהן מגלה כי בעקבות ההנחיות, יעמיד בית הכנסת ממונה קורונה שתפקידו יהיה לווסת את המתפללים לאולמות השונים. "האחראי יספור כמה מתפללים יש בכל רגע נתון באולמות, ויגיד למתפללים החדשים לאן ללכת. אנחנו מתכוונים להתפלל גם ברחוב הקטן שיש ליד בית הכנסת, וזאת בנוסף לאולם התפילה בחצר שיכול להכיל לא מעט אנשים לפי ההנחיות. בנוסף, הנחינו של הגבאים והחזנים שלנו שלא להאריך בתפילה שלא לצורך. בניגוד לשנים קודמות, הפעם התפילה תהיה רק תפילה ולא מפגש חברתי שמתמשך שעות ארוכות. אין לנו את הפריבילגיה הזאת השנה, וכך ההנחיה לכלל האולמות בבית הכנסת".
מתפלל בשכונת הבוכריםמתפלל בשכונת הבוכרים
מתפלל בשכונת הבוכרים
(צילום: יואב דודקביץ')

רק בחורי ישיבה

ישיבת פורת יוסף | הרובע היהודי
בישיבת 'פורת יוסף' מתפלל נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, חכם שלום כהן. מדובר באחד הרבנים המשפיעים בפוליטיקה הישראלית. השנה, כבכל שנה, הוא יתפלל בישיבה.
"השנה הכל משתנה" אומר גורם בישיבה, "ההוראה היא שרק בחורי הישיבה יכולים להתפלל עם הרב. מאז תחילת חודש אלול, הרב עבר לגור בישיבה מפאת גילו. גם צוותי הישיבה נמצאים שם ולא יוצאים כבר שבועות. הכל על מנת שבימים הנוראיים יוכלו להתפלל ללא חשש. חכם שלום הורה לכל בתי הכנסיות של הספרדים לעשות מניינים סגורים ולהפקיד על ההנחיות וזה מיושם הלכה למעשה. בכל שנה מגיע גם הרב שמעון בעדני, שחבר גם הוא במועצת חכמי התורה. ככל הנראה השנה הוא לא יגיע בגלל הקורונה".

2,500 איש בקפסולות

הכותל המערבי
הכותל המערבי הוא המקום בו יתקיים מעמד התפילה הגדול בישראל בראש השנה, על פי כללי התו הסגול. בשל חשיבות המקום, והעובדה שמדובר בשטח פתוח, אנשי משרד הבריאות, ובהם האלוף (מיל.) רוני נומה אישרו מתווה מיוחד שיאפשר תפילה של כ-2,500 איש בשני הימים של ראש השנה וגם ביום כיפור. רחבת הכותל חולקה כבר בתחילת החודש לקפסולות מסודרות של 30 איש, הן בעזרת הנשים והן בעזרת הגברים.
הכותל המערבי. כניסה רק לזוכים בהגרלההכותל המערבי. כניסה רק לזוכים בהגרלה
הכותל המערבי. כניסה רק לזוכים בהגרלה
(צילום: יצחק טסלר)
כזכור, במהלך תשעה באב, היו צעירים שפרצו לרחבת הכותל, בניגוד להנחיות ולכן הקרן למורשת הכותל המערבי, הבהירה מראש כי תהיה שמירה הדוקה והכניסה תותר רק למי שזכו בהגרלה.
רב הכותל המערבי, שמואל רבינוביץ, קרא למתפללים להישמע להנחיות הסדרנים והמאבטחים וציין כי עד לערב יום כיפור, גם יתקיימו סיורי סליחות ייחודיים בקבוצות קטנות של עד 30 אנשים, ברחבי העיר העתיקה והכותל המערבי. לטובת אלו שגילו מאוחר מדי על סגירת ההגרלה לתפילות, בקרן למורשת הכותל המערבי הפיקו סיור סליחות וירטואלי, המאפשר סיור באתרים הקדושים של ירושלים.

עדיפות למבוגרים

בית כנסת שמעוני | קטמון
"פצלנו את המתפללים לשני מניינים - בפנים ובחוץ", אומר רב בית הכנסת שמעוני, שלמה נחמיאס. "מן הסתם ניתן עדיפות למבוגרים יותר לבחור איפה הם מעדיפים להתפלל, אבל לגבי כל היתר, כל מי שיזדרז להירשם, יזכה במקום בתוך בית הכנסת, אלא אם כן יהיו כאלה שיעדיפו להתפלל בחוץ. יש ביקוש לעזרת נשים לא פחות מאשר גברים. גם הן מזדרזות להירשם וחוששות שמא לא יהיה להן מקום לתפילת ראש השנה. לפי ההתארגנות של תפילת ראש השנה, נדע איך להיערך לקראת יום כיפור.
"לבית הכנסת יש חצר גדולה מאוד ששם ארגנו ציליה גדולה כדי להיערך למניין גדול בחוץ, במקביל למניין שיתקיים בתוך בית הכנסת. ארגנו גם חזן שיעמוד לרשות המניין שבחוץ, והוא גם בעל תוקע. אנחנו מתארגנים גם לאפשרות של מניין 'ותיקין', בבית הכנסת, שיקיים לפנות בוקר".

תפילה מקוצרת וחזן שימהר

בית כנסת הרמב"ן | רחביה
"הוצאנו נוסח תפילה מקוצר לראש השנה, כיוון שאנחנו מודעים לכך שיהיה מאוד קשה להתפלל תפילה ארוכה", אומר רב בית כנסת הרמב"ן, איתיאל אורון. "הנחינו את שליחי הציבור להתפלל יותר מהר מהרגיל, וגם השמטנו חלק מהפיוטים שאינם ליבת התפילה. נחלק את בית הכנסת לכמה קפסולות עם מחיצות פלסטיק ואז נכניס אנשים במרחק של שני מטר בין אדם לאדם. מחוץ לבית הכנסת תהיה קבוצה שתתפלל ותהיה נספחת למניין המרכזי.
הרב אורון אומר שבגלל חוסר הוודאות, כבר לפני כחודש הם פנו לחברי הקהילה שיש להם חצרות גדולות "בבקשה להתנדב ולארח אצלם מניינים קטנים שנפרוש את חסות בית הכנסת עליהם ונספק להם ציליות, כיסאות וכל מה שכרוך בזה. אנשים התנדבו בחפץ לב והתחלנו לחלק את המתפללים בין החצרות, דאגנו בעל קורא לכל מקום וספרי תורה".

אישור מיוחד מהאלוף

בית מדרש גור | רוממה
למרות שעל פי המתווה של משרד הבריאות, מספר המתפללים המקסימלי יכול להגיע לעד 1,000 מתפללים, בחסידות גור קיבלו אישור עקרוני לקיים תפילה של 2,000 איש. האירוע יתקיים בבית המדרש של החסידות, שהוקם בתחילת המאה ה-21, בשכונת רוממה, סמוך למחנה שנלר.
מדובר באחד מבתיח הכנסת הגדוים בישראל, ומדי שנה בחגים מצטופפים בו קרוב ל-20 אלף איש. השנה תיאלץ החסידות הגדולה במדינה, להסתפק במספר קטן בהרבה. על השאלה מדוע דווקא במקום זה ניתן אישור חריג, האלוף (מיל.) נומה השיב לכתבים כי למבנה יש הרבה פתחים, המאפשרים כניסה ויציאה מסודרת ללא הצטופפות.
בנוסף, בחסידות גור הודיעו לחסידים כי הכניסה לתפילה תתאפשר רק על פי הגרלה מראש. בנוסף, גם על מי שזכו בהגרלה, הוטלה הגבלה חריגה מאוד. לחסידים נמסר כי עליהם להיות בקפסולות, החל משבועיים לפני החג ועד שהם מגיעים לתפילה בערב ראש השנה. המטרה היא למנוע מצב בו אחד המתפללים יידבק בשבוע הבא מקורונה, אבל איננו יודע שהוא חולה ועלול להדביק אחרים, מאחר והסימפטומים עדיין לא התפרצו אצלו.

המבוגרים נשארים בבית

אוהל נחמה | רחביה
"עשינו סקר בקרב חברי בית הכנסת, שרבים מהם מבוגרים, ורובם לא יוצאים מהבית", אומר רב בית הכנסת "אוהל נחמה", אהרון אדלר. "מדי שנה יש כ-300 מתפללים בראש השנה, השנה אם יהיו לנו 100 מתפללים, זה יהיה הרבה. אנחנו נערכים גם לתפילה בחוץ. יכול להיות שנעשה שילוב של מניין בחוץ ומניין בפנים. זה עדיין לא סוכם אבל אלה הכיוונים.
"יש כאלה שבמוצהר מעדיפים להתפלל בחוץ. צריך לקחת גם את זה בחשבון. זה מורכב כי בראש השנה אנחנו גם מקבלים בדרך כלל בין 30 ל-50 אורחים. מקומות שמשוריינים מראש לאורחים. וגם זה, לא ברור אם יהיו וכמה. מצב של חוסר ודאות. כל האופציות הללו מונחות על השולחן".

תפילה מוקדמת בזום

היכל שלמה | רחביה
"מה שעשינו עד היום, כשהיו הרבה גברים אז הם התפללו גם בעזרת הנשים", אומר גבאי בית הכנסת "היכל שלמה", יצחק הלוי.
היכל שלמה. הצעירים חסרי מנוחהיכל שלמה. הצעירים חסרי מנוח
היכל שלמה. הצעירים חסרי מנוח
(צילום: שלומי כהן)
"הנשים ישבו בפתח בית הכנסת כדי שהן יוכלו לשמוע גם את קריאת התורה וגם את התפילה. לקראת החגים לא נעשה את זה, הנשים תשבנה במקומותיהן, והגברים במקומותיהם. נסתדר במסגרת המגבלות הקיימות. יש לנו קבוצת ווטסאפ משותפת עם המבוגרים שלא יכולים להתפלל בבית הכנסת, והם משתתפים איתנו בתפילה בזום".
לעדכונים נוספים - חדשות ירושלים