בסיום עונת המשחקים של 1980-1979, כשבית"ר ירדה לליגת המשנה ובני יהודה סיימה עונה יחסית מוצלחת במקום השישי, נקרא אהוד בן טובים, המלך הבלתי מעורער של שכונת התקווה ובני יהודה, לריאיון ברדיו. הסיבה היתה הרצון לשמוע ממנו, כמי שנקנה קיץ אחד קודם לכן על ידי בית"ר בסכום עתק של 700 אלף לירות, ולאחר אימון אחד חזר לבני יהודה, אחרי שבשכונת התקווה הבעירו אוטובוסים - מה דעתו על ירידת הליגה של הצהובים־שחורים. "כאיש בני יהודה, בית"ר ירושלים הם האחים שלנו", אמר בן טובים. "בית"ר זו לא עוד קבוצה, זו אימפריה. והליגה הלאומית (אז הליגה הראשונה; ש"א) תהיה משעממת בלעדיה. זה לא המקום הטבעי של בית"ר. אני מאחל לעצמי שבכל שנה אנחנו, בני יהודה, נסיים מקום אחד מעל בית"ר".
3 צפייה בגלריה
אוהדי בני יהודה. "אנחנו ואוהדי בית"ר צריכים להתאחד ולגרש את בעלי ההון" |
אוהדי בני יהודה. "אנחנו ואוהדי בית"ר צריכים להתאחד ולגרש את בעלי ההון" |
אוהדי בני יהודה. "אנחנו ואוהדי בית"ר צריכים להתאחד ולגרש את בעלי ההון"
(צילום: עוז מועלם )

השבוע אמר לנו בן טובים: "הסיפור הזה של בית"ר, שהיא עלולה לרדת עד ליגה א', הוא בלתי נתפס. לגבי בני יהודה, כואב הלב. זה הבית שלי, ולמרות שאני לא בעניינים כבר המון שנים, אני מתפלל שבני יהודה תשרוד ומחזיק אצבעות גם לבית"ר".

הקרקס הנודד

ארבעה עשורים לאחר מכן, בימינו אנו, בית"ר ובני יהודה (שהפכו סמל לקבוצות עממיות, אבל זה לדיון אחר) שותפות לגורל עגום במיוחד. שתיהן עלולות בשבועות הקרובים להיעלם ממפת הספורט הישראלי. בני יהודה, אם היא לא תימכר לבעלים שייקח את הקבוצה מידיו של ברק אברמוב, היא תלך לפירוק ועלולה להגיע לליגה א'. בית"ר תלויה בעיקר באפשרות שאותו אברמוב ימכור את בני יהודה, ואז תיסלל דרכו לבית וגן, כי אם הוא לא ימצא רוכש לבני יהודה, גם היא עלולה להישאב לתהומות הליגה השלישית. באופן מדהים, גם בית"ר וגם בני יהודה נוסדו ב־1936, ושתיהן עלולות להימחק ב־2022.
"זה קרקס אחד גדול", אומר אמיר עמר, נציג חוג האוהדים של בני יהודה. "על חשבון בני יהודה מנסים לעשות מהלך לרכישת בית"ר ורומסים אותנו. ההתאחדות, הבקרה התקציבית, כולם עושים יד אחת כדי להציל את בית"ר על הגב שלנו. אברמוב אומר: 'אמצא פתרון לבני יהודה', כלומר אנחנו ילדים חורגים ובית"ר היא הבן המועדף. הייתי רוצה לשאול את אוהדי בית"ר אם הם היו רוצים בעל בית שרומס מועדון, את בני יהודה, כדי להגיע למועדון חדש כמו בית"ר. אנחנו נכווינו ממנו, ואחרי שהוא ריסק אותנו, אני לא בטוח שזו הבשורה עבור בית"ר.
3 צפייה בגלריה
אברמוב
אברמוב
אברמוב
(צילום: עוז מועלם)

"אברמוב ניתק את בני יהודה מהקהילה עד שהגענו למצב של 300 אוהדים למשחק. הפכנו לסוג ב'. למאמן בני יהודה אין היום ציוד לאימון. אם ברק לא ימצא רוכש וההתאחדות תדרוש את פירוק בני יהודה, אנחנו נשבית את תל אביב. אנחנו לא נהיה שעיר לעזאזל. אנחנו לא רוצים ברעת בית"ר ירושלים, חס וחלילה, אבל כולם צריכים להיות שווים בדין. אנשים לא ישנים בלילה. אם נגלה שאנחנו ממשיכים להיות תלויים בבית"ר, אנחנו נעשה מעשה, כי בני יהודה היא ברשות עצמה, והיא שייכת לקהילה, לא לאדם אחד שיעשה בה מה שהוא רוצה. אנחנו צריכים להתאחד יחד, אנחנו ואוהדי בית"ר, ולגרש את כל בעלי ההון האלה, שהפכו את המועדונים למריונטות".
קראו גם:
השחקן המוערך יעקב זדה דניאל, אוהד של בני יהודה בכל רמ"ח איבריו ובין היתר אחד מכוכבי 'פאודה', מונח שיכול בהחלט להמחיש את מצבם של שני המועדונים, אמר לנו השבוע: "כל מה שאנחנו רוצים זה שקט ושתהיה לנו קבוצה שהיא בידיים יציבות ולא כלי משחק. גם אוהדי בני יהודה וגם אוהדי בית"ר רוצים את הדבר הבסיסי והוא לחזור לנורמליות. אני לא בקיא בכל מה שקורה שם מבחינת חובות, בעלים מיועדים וכל זה, אבל ברור לכולם שזה לא צריך להגיע למקום שבו הגורל של בית"ר תלוי בבני יהודה וזה של בני יהודה תלוי בבית"ר. זה סיפור עצוב לכדורגל הישראלי, למדינת ישראל, ששני מועדונים כאלה צריכים להגיע למצב שהם בסכנה קיומית. אוהד של קבוצה, לא משנה איזו קבוצה, לא מחליף אותה מהיום שהוא נולד ועד המוות. זה בדמנו, וכל חוסר הוודאות וחוסר האונים הזה, גם מהצד של אוהדי בית"ר וגם מהצד שלנו, אוהדי בני יהודה, זו טרגדיה".
3 צפייה בגלריה
אוהדי בית"ר
אוהדי בית"ר
אוהדי בית"ר
(צילום: עוז מועלם)
צאלון אבו־שסק, פובליציסט, סופר ומשורר, אוהד של בני יהודה, זועם גם הוא על כל מה שמתרחש בקיץ הנוכחי. "על פניו הסיפור הזה מוכיח שכבר לא עושים חשבון לאוהדים וגם לא מפחדים מכלום. אני רק רוצה לשאול אם אנחנו אוהדי בני יהודה ואוהדי בית"ר צריכים להיות תלויים אחד בשני?" הוא אומר. "הרי אם הולכים לפי החוק, הקבוצה של המדינה, בית"ר ירושלים, והקבוצה הכי סקסית בישראל, בני יהודה, צריכות לרדת ליגה. לפי הקומבינה וצפצוף על החוק ומשחק שהוא לא ישר, לא מוסרי ולא כלום, אנחנו צריכים לרצות שתהיה קומבינה כי זה מה שיציל את הקבוצות. הכדורגל שלנו חולה כבר עשרות שנים בעסקונה, אבל כולם התעוררו עכשיו כי זו בית"ר. מה עם המחיקה של הפועל ירושלים, שמשון תל אביב, צפרירים חולון? אנחנו תלויים בבית"ר כי אם בית"ר לא תחיה אנחנו נמות בייסורים.
"קחו נבואה עתידית: אחרי שהוא יחריב את בני יהודה הוא יחריב את בית"ר. כמו חוגג, ברגע שיש אקזיטים באופק אתם בחיים, וכשנגמרו האקזיטים יזרקו אתכם בצידי הדרך. תראו אותנו שצעקנו משה דמאיו לך הביתה, והיום אנחנו מתחננים שדמאיו יבוא. נגמרו חוקי ההיגיון. הרסו לנו את הבריאות והעולם שותק. כל העולם שלנו ושלכם, שנבנה דרך זכרונות ילדות של אורי מלמיליאן, ניקולאי קודריצקי, אהוד בן טובים ואלי אוחנה, תלוי במטבע דיגיטלי ובסושי. למה זה מגיע לנו? בית"ר זו הקבוצה של המדינה, אנחנו קבוצה של קהילה ושל שכונה. זה קרה לנו, זה קרה לבית"ר, להפועל תל אביב ולמכבי נתניה, וזה עלול לקרות לכולם חוץ ממכבי ת"א ומכבי חיפה".

שרופים, גירסת המציאות

גולן יורקביץ' הוא אחד היוצרים והשחקנים בסדרת הרשת 'שרופים', שמספרת על שלושה אוהדי בני יהודה שכל עולמם סובב סביב הקבוצה. יורקביץ' הוא גם כמובן אוהד בני יהודה בחיים האמיתיים, והשבוע הוא היה מאוד מיליטנטי מול הפינג פונג שחוגג ואברמוב משחקים עם קהלי שתי הקבוצות. "זו בושה אחת גדולה", אומר יורקביץ'. "עושים פה קומבינות מכל הכיוונים לכאורה, ומי שאוכל אותה אלה שני הקהלים. אם אתם חושבים שאברמוב הוא התרופה יש לכם טעות גדולה. אם משה חוגג בא בכאילו לטובת האוהדים, אז אברמוב אפילו לא זה. אוהדי בית"ר חושבים שברק הוא המשיח, אבל הוא רק בא לקדם את עצמו. הוא קידם את עצמו על חשבון מועדון בני יהודה ואוהדי בני יהודה, והוא יגיע לירושלים כדי לקדם את עצמו על חשבון אוהדי בית"ר ועל חשבון מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים".
ויקו ישראלי, אוהד כתום מאז שהוא זוכר את עצמו ("המשחק הראשון שלי היה בעונת 1989-1988 והורדנו את הפועל תל אביב ליגה"), דווקא בטוח שבעוד בני יהודה בצרות צרורות, אוהדי בית"ר לא ממש צריכים לדאוג. "אני יכול להרגיע את אוהדי בית"ר כי לדעתי אנחנו ניכחד ובית"ר תישאר בחיים. אף אחד במדינה לא ייתן לבית"ר ליפול. הרי במדינה מתוקנת היו מורידים את בית"ר כבר לפני חודש, כמו שהורידו את בורדו, ריינג'רס, פארמה ויובנטוס. מאמן בני יהודה אורי גוטמן לא יכול להכין סגל עד שלא יהיה סוף פסוק בעניין בית"ר. רק תזכרו דבר אחד: ברק ריסק אותנו וירסק גם אתכם. מהר מאוד תתפכחו ותגלו שזה לא גולדהאר ולא שחר. אם הוא לא הסתדר עם 400 אוהדי בני יהודה שהגיעו אליו הביתה, אז מה הוא יעשה כשטדי ירעד? בית"ר גדולה על ברק אברמוב. מה הוא יגיד לכם, שהוא מכוון למקומות 6-5? בבני יהודה אחרי הזכייה בגביע הוא מכר 9 מתוך 11 שחקנים. אנחנו לא פראיירים. ביום שהוא הנחית את יוסי אבוקסיס בבית"ר, ומימן אותו, היה ברור שהוא מכין את הקרקע כדי להגיע לבית וגן כבעלים".