בית"ר נורדיה ירושלים היתה בין המועדונים שחתמו על התמיכה בהפסקת הליגות הנמוכות, שקבעה שהפועל כפר שלם היא העולה החדשה לליגה הלאומית. "היינו אמורים לסיים את הליגה לפני הפלייאוף ב־30 באפריל, ובסיטואציה שנוצרה שנעצרו הזרמות הכספים אי אפשר היה להשאיר את הליגה בחיים", אומר האיש החזק בנורדיה, מומי דהן. "העניין הכלכלי הנחה אותנו". נורדיה, אם שאלתם, סיימה את העונה במקום התשיעי, רחוק מאוד מהמטרה שהציב המועדון לעצמו בקיץ שעבר, שדיבר על עליית ליגה או לפחות התמודדות על הכרטיס ללאומית עד הרגע האחרון.
דהן. "העונה הזו היא כישלון מקצועי"דהן. "העונה הזו היא כישלון מקצועי"
דהן. "העונה הזו היא כישלון מקצועי"
( צילום: גלעד אימס)
"העונה הזו היא כישלון מקצועי", אומר דהן בכנות. "נתנו את המפתחות למאמן ארז בנודיס עם תקציב לא קטן ומטרות ברורות. הכישלון בגדול היה בבניית הסגל, למרות שכל שחקן באותו רגע שהוחתם, עם הרזומה שלו, נראה הדבר הכי נכון. היום זו כבר חוכמה בדיעבד, אבל ארז היה זה שבחר אותם אחד אחד. חלק מהשיקולים בבניית הסגל היה ליצור קבוצה 'רעה' של וינרים, כי אמרו לנו שעם הירושלמים, עד כמה שהם מוכשרים, לא נעלה ליגה. ועובדה שזה גם לא הצליח".
יש לקח או מסקנה מהכישלון הזה?
"בשנים הראשונות עבדנו עם צוות מקצועי שכלל מאמן ומנהל מקצועי. החלטנו בשלב מסוים לוותר על תפקיד המנהל המקצועי (תפקיד שמילא משה בן ארוש; ש"א), ומתברר שהקטע הזה שיש אוטוריטה אחת, המאמן, שכל המועדון על הראש שלו, הוא לא נכון. מנהל מקצועי חולש על כל המועדון, מחלקת נוער, סקאוטינג בניית הסגל ודיאלוג עם המאמן, ויש כמה עיניים וסיעור מוחות וזה יותר בריא. גם יותר קל במקרים האלה לבצע חילופי מאמנים".

תקרת זכוכית

בכל הקשור להצלחה מקצועית, או במילים אחרות הליגה הלאומית כארץ המובטחת, נורדיה היא מיזם שמתקשה להתרומם מאז שהוקם לפני שש שנים. אבל עד שההישגיות משמעותית חייבים להסתכל על התמונה הכללית: מחלקת נוער שמשמשת אכסניה ל־450 ילדים, קבוצה מיוחדת בראשות אופיר עמרם לילדי שלוה, קבוצה מיוחדת לילדי שק"ל ושתי קבוצות שנקראות על שמותיהם של אגדות בית"ריות, דוד ישי ויוסי חכם ז"ל. הכישלון בעונה החולפת והעובדה שקבוצות מליגה א' מתפרקות מנשקן בזו אחר זו בגלל המכה הכלכלית של הקורונה מעלה את השאלה אם נורדיה היא בתחילת הסוף שלה.
"אם מודדים את ההתעניינות בנו בעונה האחרונה זו לא אינדיקציה כי לא התמודדנו על עלייה. אנחנו רואים את הכוח של המועדון במחלקת הנוער, בתשתיות, מדד שהוא חיים של כל מועדון כדורגל. אנחנו מועדון צעיר שעדיין חווה חבלי לידה, אבל עדיין נושמים, חיים ובועטים והכל ממשיך כרגיל".
השאלה היא איך, בעקבות המכה הכלכלית שפוגעת גם בספורט, ממשיכים מכאן?
"בליגות האלה, בטח קבוצות אוהדים כמו נורדיה, קביליו יפו ורובי שפירא, חלק מהתקציב שלהן בנוי על מימון אוהדים, והרוב המכריע על תרומות וספונסרים, בעיקר מקומיים. הספונסרים שלנו רובם ככולם חטפו מכה קשה במשבר הזה כי הם עוסקים בענפים שנפגעו קשה מהקורונה, אם זה 'אורטל' מתחום התיירות, החברה שלי, אלדן, מוסך דן ומוסך לשם או מפגש השיח' וקפה פרש.כולם חטפו סטירה קשה ויהיה קשה לגייס כספים בעונה הבאה. וחשוב לי מאד לציין לשבח את בנק ירושלים שתומך בנו. אנחנו נלך לעונה הזו עם יתרון יחסי מסוים כי יש לנו עתודה של שחקנים צעירים ומקומיים. יתרון יחסי נוסף שיהיה לנו הוא שכל הקבוצות יהיו רזות. מי שאין לו תשתיות של נוער יהיה לו קשה לשרוד, ולנו יש. קבוצות עם בעלות פרטית יהיו בבעיה כי בירמיהו חולון, מרמורק או אדומים אשדוד אנשים 'ניצלו' את הסיטואציה ועזבו את הספינה. נהיה חייבים לתת צ'אנס לשחקנים צעירים, ויכול להיות שמהלך כזה שנכפה עלינו ייצא לטובה ונצא מחוזקים מהמשבר הזה".
במונחים של ליגה א' נורדיה לא חסכה כדי לחגוג עלייה בסיום העונה. התקציב הכולל עמד על 2.5 עד 3 מיליוני שקלים, וכדי למזער נזקים המועדון ייאלץ לסיים את העונה בגירעון של בין מיליון ל־1.5 מיליון שקל. "אני אעזור ככל שניתן", אומר דהן, "אבל נדרתי נדר שבניגוד לעבר לא אכניס את היד לכיס כדי לכסות חובות אלא ארוץ עם כולם כדי לגייס ספונסרים ותרומות. נורדיה זה צוות שלם עם אנשים טובים ומוכשרים כמו היו״ר ירון שרפשטיין, המנכ"לית אורית רז וחברי הוועד אלי דנון, אורי קוטלרסקי ומיכל סבח ואנחנו נמצא את הפתרונות ביחד" .
בוא נדבר על ליאור זדה. מצד אחד הוא נטש אתכם באמצע העונה. מצד שני, הוא קיבל הזדמנות פז להגיע לליגת העל.
"הקטע עם ליאור זדה פגע בנו מאוד כמועדון כי הוא השאיר אותנו עם הלשון בחוץ. נתנו לו לעשות שינויים כדי לרוץ קדימה ונשארנו עם שחקנים שכבר לא רלוונטיים למטרות שלנו אם אנחנו לא רצים למעלה. מצד שני, לא נפגעתי ממנו ברמה האישית כי זה החלק הפחות יפה בכדורגל וגם אותו צריך לקחת בחשבון".

חוגג, שומע?

נורדיה קמה כצורך של מי שנקעה נפשו מהמתרחש ביציעי טדי בשנים האחרונות, משנאת מיעוטים דרך הגזענות ועד למציאות שבה ארגון אוהדים שולט במועדון. לפני שש שנים דומה שזה היה כמעט צו השעה, אולם במציאות שמשה חוגג מבצע כאן תהליך מהפכני, לפחות בכוונותיו, נשאלת השאלה אם נורדיה בכלל עדיין רלוונטית, כשהגזענות נוקתה מטדי, יש שחקן מוסלמי ששמו מוחמד עם סמל המנורה על החולצה והחל כאן הליך של נורמליזציה. "אנחנו בבית"ר מנהלים דיאלוג מתמשך ומצויים ביחסים חבריים", מסביר דהן.
"המטרה של שנינו זהה והיא לנקות את הגזענות מטדי. אין לי ספק שאם יגידו לחוגג שהגזענות מוגרת לחלוטין מהיציעים והוא צריך להחתים שלושה שחקנים ערבים מוסלמים הוא חותם על זה עכשיו. העניין הוא שהדרך שלנו שונה. אנחנו רוצים כאן ועכשיו והוא מאמין בקצב אחר של שכנוע, שיתוף פעולה עם האוהדים ותהליך מסוים. יש שיגידו שהתהליך הזה הוא 'ערבוב', כי אנחנו מכירים את הנפשות הפועלות ואת מדיניות ה'תן וקח' של הקהל, שלפיה חוגג ישקיע, לא ירגיז אותם יותר מדי ויהיה לו שקט. ויש שיגידו שהדרך שלי היא הנכונה.
"אנחנו מנסים לחבר את נורדיה לבית"ר ירושלים לא כי אנחנו חלילה רוצים למחוק את נורדיה אלא משום שזה וין־וין סיטואיישן ובית"ר ירושלים יכולה לשלוח אלינו שחקנים שישתפשפו ויגדלו דרכנו. בשביל זה אנחנו צריכים להגיע לליגה הלאומית, אבל במציאות החדשה שיתוף פעולה בין בית"ר ירושלים לנורדיה ישרת את כולם".