ליפקין. "סאסי שפך את התינוק עם המים". צילום: שלומי כהןליפקין. "סאסי שפך את התינוק עם המים". צילום: שלומי כהן
ליפקין. "סאסי שפך את התינוק עם המים". צילום: שלומי כהן
(ליפקין. "סאסי שפך את התינוק עם המים". צילום: שלומי כהן)
ביום ראשון הוריד בית המשפט את מועדון הכדורגל של הפועל ירושלים לליגה ג'. זו כנראה המיתה הסופית של אחד המועדונים החשובים והוותיקים של העיר. אלא שלהפועל נשארה כנראה תקווה אחרונה, איש העסקים יוסי ליפקין, אוהד הפועל ברמ"ח איבריו, ספונסר של קטמון שאינו מוכן לשמוע על האפשרות שהמוסד הזה יימחק. "אני לא רואה תסריט אחר פרט לפירוק כפוי על סאסי. אני מתכוון לרכוש מהמפרק את השם ולהעביר אותו לקטמון. לקטמון חסר רק השם ולהפועל חסר הכל. השם של קטמון יישאר קבוצת אוהדים והשם שלו יהיה הפועל ירושלים.
בשביל שזה יקרה צריך רוב של 51 אחוז בוועד המנהל, וזה המבחן של אנשי קטמון. או שניווכח שקטמון שכחו את הסיבה שלשמה קמו ויוותרו על ההזדמנות לחזור להיות הפועל ירושלים, ואז נהיה נידונים לשתי קבוצות קטנות וחלשות וזו תהיה בכייה לדורות, או שקטמון יוכיחו בגרות, לא ינצלו את ההזדמנות למחוק את הפועל ויראו שהסיבה שלשמה קמו, להציל את הפועל ירושלים, אכן מתממשת".
ליפקין יודע על מה הוא מדבר. הוא המוהיקני האחרון שעדיין אכפת לו מה קורה בקרית יובל, וגם יש לו אמצעים להיות זה שמפיח רוח חיים בגווייה האדומה. לפני כמה שנים הציע לסאסי שני מיליון דולר, שהיו 3.5 מיליוני שקלים, יחד עם לארי טננבוים. סאסי סירב. בדיוק כמו שסירב לפיצוי משיכון ובינוי על המגרשים בקרית יובל כדי לפנות אותם. סירב, הפסיד בבית המשפט כל זכות על המגרשים וייאלץ לפנות ביולי 2020, ובסוף שפך את התינוק עם המים.
"אני לא רוצה לרדת לפסים אישיים. כל מה שעומד לנגד עיניי זו אהבת הילדות שלי הפועל ירושלים", אומר ליפקין. "אין דרך אחרת מאשר לבוא ולהגיד שסאסי לקח נכס ציבורי, היה אמור להיות שליח ציבור והשמיד את הנכס. הוא מחק אותו בגלל כל מיני גחמות ורצונות אישיים שלא ברורים לאף אחד. הוא היה אמור לשמור על הפיקדון הזה ששמו הפועל ירושלים ופירק אותו לגורמים. זה הדבר הכי לא מוסרי שאפשר לעשות. אני לא יכול להרשות לעצמי לתת להפועל ירושלים למות".
בוא נניח שבקטמון אין רוב לשם הפועל ירושלים. מה אז? "אז מתחילים מחדש מליגה ג'. זה פתרון רע, אבל אם לא תהיה ברירה אז אין מה לעשות. ברור לכולם שבירושלים אין מקום לשתי קבוצות אדומות, ואם לא יהיה איחוד של כל האוהדים תחת קבוצה אחת בשם הפועל ירושלים אז נדון את עצמנו לשתי קבוצות חלשות ועניות שרבות על מאגר אוהדים מצומצם ולעולם לא נהיה אלטרנטיבה לבית"ר, שהיא היריבה העירונית האמיתית. לכן אני מציע שבמקום לבזבז זמן ואנרגיות על ריבים בתוך המחנה האדום נתכנס כולנו תחת שם אחד שהוא השם המכובד של הפועל ירושלים, קבוצה בת יותר מ־90 שנה, וננסה ביחד להחזיר את הפועל לימים הטובים שלה".
אתה חושב שיש לזה סיכוי? "זה לא יהיה קל ולא יהיה פשוט, אבל יש לקבוצה מאוחדת סיכוי להיות יריבה עירונית שתאתגר מדי פעם את בית"ר, שהיא ללא ספק הקבוצה הדומיננטית בירושלים. כדי להמחיש את הנקודה, זה אמור להיות משהו במתכונת דומה למה שקורה בחיפה בין מכבי להפועל, ואם זאת השאיפה, ואני מאמין שזה החזון של כלל אוהדי הפועל, אז חייבים קבוצה אחת. אם מצד שני ניתן לריבים והיעלבויות אישיות, גם אם מוצדקות, למנוע איחוד, או ניווכח שקטמון שכחו את הסיבה שלשמה קמו ויוותרו על ההזדמנות לחזור להיות הפועל ירושלים, אז נדון את עצמנו לשתי קבוצות קטנות וחלשות וזו תהיה בכייה לדורות".
אוהדי הפועל. לקחו להם את הקבוצה | צילום: עוז מועלם אוהדי הפועל. לקחו להם את הקבוצה | צילום: עוז מועלם
אוהדי הפועל. לקחו להם את הקבוצה | צילום: עוז מועלם
(אוהדי הפועל. לקחו להם את הקבוצה | צילום: עוז מועלם )
אתה יודע איך זה. בהפועל סאסי ימשוך זמן, בקטמון עסוקים בענייני הליגה הלאומית. בצד האדום של העיר לא מחמיצים הזדמנות להחמיץ הזדמנות.
"ברמה הפרקטית, חברי העמותה בקטמון מצביעים כבר בסוף השבוע הזה על החלטה שבבוא היום יספיק רוב רגיל של 51% כדי לשנות את השם של קטמון להפועל ירושלים, במקום רוב מיוחס של 75% כפי שהיה כתוב בתקנון.
"זה צעד גדול שיראה כבר עכשיו את המחויבות של קטמון לשם הפועל ירושלים ויעזור להוריד את החשדנות הקיימת בקרב אוהדי הפועל, ביניהם גם חברים ותיקים שלי, שקטמון כלל לא מעוניינים בשם.
"בד בבד אני מצפה מאוהדי הפועל להפסיק לצפות למשיח שייקח את הפועל בליגה ג', בלי מגרש, בלי שחקנים ובלי מנגנון, ויוביל אותה להצלחות גדולות תוך השקעה אדירה של כספים.
"אדם כזה אינו קיים, ואני מעריך שאני מכיר את כל האנשים הבודדים שכן מעוניינים בקבוצה, ובכלל זה אני עצמי, ואין להם המשאבים והכוחות הנדרשים לכך.
"להקמה של הפועל מהתחלה במסגרת צנועה ומצומצמת יש הצדקה רק אם חברי עמותת קטמון יצביעו לוותר על השם של הפועל ירושלים.
"אם יוחלט כך אני בהחלט אראה בזה הצדקה לנסות לעשות כל דבר על מנת להציל את השם של הפועל ירושלים, ואני אעשה כל שביכולתי כדי שלא לתת לשם למות.
"צריך לזכור שכולנו אוהדי הפועל ירושלים במקור, וגם מי שהצטרף לקטמון ולא היה אוהד הפועל בעברו ידע לאן הצטרף, וכל החלטה אחרת פרט לרצון לחזור לשם המקורי תהיה לדעתי בבחינת גניבת דעת ורמאות לשמה.
"אם אדם מוערך ובעל זכויות כבני סיוון אמר לי שיימנע ולא יתנגד לשינוי השם למרות שבעברו אף פעם לא היה אוהד של הפועל, רק מתוך הבנה לרצון של החברים האחרים ומתוך זה שהוא אדם הגון, ברור שזה המעשה הנכון".
  סאסי. אין קבוצה, אין מגרשים. צילום: שלומי כהן  סאסי. אין קבוצה, אין מגרשים. צילום: שלומי כהן
סאסי. אין קבוצה, אין מגרשים. צילום: שלומי כהן
( סאסי. אין קבוצה, אין מגרשים. צילום: שלומי כהן)
אז אנחנו בפתחו של עידן חדש? "לכולם ברור שימי סאסי בהפועל ירושלים ספורים. אני מעריך שבשבועות ואולי בחודשים הקרובים הקבוצה תגיע למפרק ומשם תצא לדרך חדשה. נקווה מאוד שנשכיל לצאת חזקים ומאוחדים ונזכור שבסופו של דבר הפועל מעל הכל וכל אוהדי הספורט בירושלים ובארץ מקווים ומצפים שהאגודה הוותיקה תחזור למקומה הטבעי בכדורגל הישראלי".