כשהגרלת חצי גמר הגביע זימנה להפועל את מכבי ראשון לציון לא מעט אנשים בארנה ואוהדים אדומים פלטו אנחת ייאוש. בכל זאת, ראשון לציון הפכה בשנים האחרונות לסוג של כבשה שחורה עבור הפועל. בעוד גיא גודס והחניכים שלו לא ממש עושים בעיות גדולות ליריבה מירושלים במשחקי הליגה הסדירה, כשזה מגיע למאני טיים הפועל מזיעה, ולעיתים, כפי שקרה בפיינל־פור של העונה החולפת, נכנעת בנוקאאוט. "הרבה אנשים בירושלים שאני בקשר איתם אמרו לי אחרי ההגרלה 'נמאס מכם'", אומר מאמן ראשל"צ, גיא גודס.

2 צפייה בגלריה
גודס
גודס
גודס
(צילום: אבי מועלם)

"הפועל מתייחסת אלינו כמו אל חתול שחור או כבשה שחורה, תמחקו את המיותר. בגדול, כשהגעתי לראשון לציון המטרה שלי היתה להפוך אותה לקבוצה השלישית בארץ אחרי מכבי וירושלים, מעמד שהיה עד לא מזמן להפועל חולון. רצינו להיות פקטור משמעותי בכדורסל הישראלי. הארגון פה הלך איתי, השקיע לא מעט, ויש תוצאות. אנחנו מצד אחד מאוד צנועים, אבל מצד שני לא מפחדים מאף אחד, וזו הדרך".
גודס הפך בראשל"צ לפנומן. בזמן שהכדורסל הישראלי מתנהל במשחק כיסאות בלתי נגמר ומאמנים זרים הפכו להיות הטרנד החדש של הענף, גודס כמעט בלי להרגיש מוביל את ראשון הצנועה לחמישה פיינל־פורים וארבעה גמרים בשלוש שנים. "אין לנו את המשאבים של מכבי וירושלים, כשרק סקוט וילבקין זה כמעט חצי קבוצה שלי. אין לנו את הקהל של מכבי, ירושלים וחולון, אלא אוהדים שהם כמות יחסית קטנה שאני קורא לה קהל גרילה, אוהדים טובים, ואנחנו מנסים לגרום להם נחת. אם היו פה עוד משאבים היינו יכולים לעשות דברים גדולים, אבל זה מועדון נהדר שחשוב לנו להוביל אותו לצמרת".

זכרונות ממלחה

באופן מפתיע, אף שבכל תחנות הקריירה שלו כמאמן גודס סיפק את הסחורה (כולל בשנתיים בהפועל שבהן למרות תקציבים לא גבוהים), הוא עדיין לא מתויג כשם גדול בשוק המאמנים, כמו פיני גרשון, דייוויד בלאט או עודד קטש. "אשתי כל הזמן אומרת לי שאני יותר מדי צנוע ונחבא אל הכלים, אבל בזכות התכונות האלה הגעתי לאן שהגעתי כששחקן וכמאמן. אני לא מאמין שאתה צריך לדחוף את עצמך בכוח. ההצלחות והקבלות הן בסוף תעודת הזהות שלך. לספר סיפורים, לצעוק ולהיות כל היום בתקשורת זה פתטי בעיניי. זה היה הסגנון שלי כשחקן וכזה הוא כמאמן, ואני לא יכול ולא רוצה לשנות אותו".
אתה זוכר את התקופה בהפועל?
"היו לי שנתיים בהפועל, עוד בימי מלחה (עונות 2010-2008; ש"א) וזה מועדון שאהבתי להיות בו. בסיטואציה שהיינו בה אני מגדיר את התקופה בהפועל מוצלחת. צריך גם לזכור שהגענו עד לרבע גמר היורוקאפ, בבית אירופי שכל הקבוצות בו היו ברמה של יורוליג עם שתי עולות מכל בית וכל מיני חישובים פנימיים של נצחונות בית וחוץ בנקודות. ניצחנו את אלבה ברלין בבית בתשע הפרש והפסדנו להם בחוץ ב־14 הפרש, וזה מנע מאיתנו להגיע לחצי הגמר. בסך הכל, תמיד אמרתי שביום שהפועל תצא ממלחה יגיע אצלה השדרוג המקצועי והכלכלי. עד היום אני בקשר עם הרבה אנשים שם".
2 צפייה בגלריה
טיישון תומאס בפעולה
טיישון תומאס בפעולה
טיישון תומאס בפעולה בחצי הגמר
(צילום: אורן אהרוני)
אם היית מקבל טלפון מהפועל כשקטש עזב, היית מגיע?
"זה לא היה נכון. כשאני מתחיל עונה במקום מסוים אני גם מסיים את העונה עד כמה שהפיתוי גדול. לא הייתי עוזב את ראשון אם הפועל היתה פונה. חוץ מזה, טלפונים כאלה מגיעים כשאין מאמן או כשאתה פנוי ולא מועסק בקבוצה אחרת. לגבי עודד, אני יכול לגמרי להבין אותו. יש לו קשרים בפנתינאיקוס כי כל מי ששיחק איתו מנהל שם את הקבוצה, מעריכים אותו מאוד, וכשאתה מקבל הזדמנות כזו מקבוצה ביורוליג, שהיא אולי חד־פעמית אתה לא מסרב לה".
עד כמה הפועל נפגעה מהעזיבה של קטש?
"אין ספק שזו מכה לא פשוטה. עודד השריש סגנון מסוים בהפועל וקשה מאוד אחרי שמטמיעים סגנון משחק לבוא ולשנות אותו ועוד באמצע העונה תוך כדי תנועה, וזה נכון במיוחד לנוכח העובדה שיש שחקנים שהתאימו ספציפית לסגנון של עודד".
בקיצור, מתי אתה מגיע להפועל?
"אני מסיים חוזה בתום העונה ואף פעם לא הסתרתי את הרצון שלי להתקדם. אני לא מתלונן או מסתכל למקומות אחרים, אבל כן יש לי שאיפה ללכת קדימה. הפועל זה מועדון ענק שכל מאמן היה שמח להגיע אליו".

נגמר גביע

למשחק חצי הגמר מול הפועל הגיעה ראשל"צ כשהיא פצועה וחבולה, וגם בכושר לא מי יודע מה, כמו שאמר פעם שימי ריגר. "הגענו למשחק הזה במצב רע עם פציעות, סימני שאלה לגבי כשירות של שחקנים, שחלק מהם גם נגרעו בסופו של דבר מהסגל, עם שישה שחקנים בריאים בסך הכל. אני גם לא מדבר על זה שהתקציב שלנו ירד ב־40 אחוז, מה שהחליש את הסגל ממילא. אבל כשאתה בא למשחק חצי גמר גביע שזה נוקאאוט גיים אתה תלוי מאוד בהכנה המנטלית. אתה מכניס לראש של השחקנים למה כן מנצחים את המשחק הזה ולא מתעסק בלמה לא וכל התירוצים. הצלחנו לפקס את החבר'ה, היה לנו קצת מזל וידענו לנצל את הסיטואציות תוך כדי המשחק. הפועל מצד שני, וראיתי אותם בשני ההפסדים שלהם (נגד הפועל חיפה וגליל), היו במשחקים האלה אנמיים, וגם מולנו הם באו באנרגיות לא טובות. במשחקים כאלה האיכות חשובה, אבל בסוף הפן המנטלי עושה את ההבדל".
בוא נדבר על אדם אריאל, שחקן שטיפחת ושלשה משוגעת שלו מול הפועל העלתה אתכם לגמר הפיינל־פור. איך אתה מתרשם מהעונה שלו בהפועל?
"אדם שחקן מצוין. היה לו קשה אצלנו בהתחלה אבל הצלחנו לשקם אותו ולהרים אותו. הוא חתום על לא מעט נצחונות גדולים שלנו בעונה שעברה, כשגולת הכותרת כמובן זו השלשה ההיא בפיינל־פור. הוא היה פצוע לא מעט השנה, מה שעיכב את הכניסה שלו לכושר ואת היציבות שלו. כדורסל זה לא תוכנית כבקשתך ויש הרבה קשיים בדרך, אבל אדם הוא מקצוען ווינר, אחד שלא מתבכיין ולא מנסה לרחם על עצמו. הוא יגיע רחוק".
עוד שם מהפיינל־פור ההוא זה ג'רמי פארגו, שחקן החיזוק החדש שלך.
"פארגו זה שחקן שרציתי מאוד כי הוא יכול לעזור לנו והוא מענטש. חסר לנו שחקן כמוהו, גארד עם ניסיון שנותנים לו את המפתחות, ואני מרוצה מאוד מההחתמה שלו".