הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה ירושלים, בראשות שירה תלמי-בבאי, אישרה למתן תוקף את התוכנית ביוזמת עיריית ירושלים להקמת פארק טבע עירוני המשתרע על שטח של כ-700 דונם בשכונת פסגת זאב. בתחום הפארק, עובר נחל אכזב זִמְרִי, ומצויים בו עדר צבאים ומיני צמחים וחיות ייחודיות.
4 צפייה בגלריה
צבאים בוואדי זמרי
צבאים בוואדי זמרי
צבאים בוואדי זמרי
(צילום: גיא שלף – שלף מטלון – אדריכלי נוף בע"מ)
התוכנית נועדה לשמור על האוכלוסייה של הצבי הארץ ישראלי הנמצא בסכנת הכחדה עולמית, על ידי יצירת רצף של שטחים פתוחים בין יער מיר הצפוני ליער ענתא הדרומי.

4 צפייה בגלריה
תצפית אל הפארק ומרכז המבקרים
תצפית אל הפארק ומרכז המבקרים
תצפית אל הפארק ומרכז המבקרים
(הדמיה: שלף מטלון אדריכלי נוף בע"מ)

בנוסף, התוכנית מציעה מתווה לפיתוח פארק טבע עירוני הכולל מרכז מבקרים, מרכז ספורט וקהילה, בריכת שכשוך, בריכות אקולוגיות וחניון יום. כמו כן, התוכנית הגדירה את מתחם "הליבה השמורה" לשימור ללא פיתוח או נגישות לקהל המבקרים לטובת שמירה והגנה על בתי הגידול והנוף הייחודים לרבות שמירה על עדר הצבאים החי במקום. בין "הליבה השמורה" למתחמים הפתוחים לציבור מוצעת רצועת חיץ הכוללת שבילי טיול. עורכת התוכנית אדריכלית סלמה מילסון ארד.

קראו גם:

יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים, שירה תלמי-בבאי: "מדובר בתוכנית חשובה ומרגשת שהינה מתנה תכנונית לשכונת פסגת זאב. התוכנית מחברת בין הטבע לעיר ליצירת איכות חיים עירונית לרווחת התושבים בשכונות הצפוניות ואשר צפויה להפוך את נחל זימרי למוקד משיכה חוויתי כפארק הצבאים הבא של ירושלים. התוכנית מיישמת את מדיניות התכנון בדבר הצורך לאזן את תנופת הפיתוח בעיר לשמירה על שטחים פתוחים ערכיים, וכן לאפשר הנגשה מרבית של הפארק תוך שמירה על הערכים סביבתיים, נופיים, אקולוגיים ותרבותיים בתחומו".

4 צפייה בגלריה
נחל זמרי
נחל זמרי
הכניסה לנחל זמרי כיום
(צילום: אדווה חולי)

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "פארק זימרי יציב את ירושלים כאחת הערים המתקדמות והירוקות בארץ, בדומה לערים גדולות אחרות בעולם. מדובר בפרויקט שימשיך להצעיד את העיר בתחום פיתוח אתרי טבע, בשיתוף הציבור ולמענו, ובהשקעה של גורמים עירוניים רבים, הפועלים למען איכות הסביבה והשמירה על החי והצומח בירושלים".

4 צפייה בגלריה
מבט אל מרכז הספורט והשצ"פ לאורך רחוב גל.
מבט אל מרכז הספורט והשצ"פ לאורך רחוב גל.
מבט אל מרכז הספורט והשצ"פ לאורך רחוב גל.
(הדמיה: שלף מטלון אדריכלי נוף בע"מ)

החברה להגנת הטבע, שמלווה את התכנית עוד משלביה הראשונים, בירכה על החלטת הוועדה: "מדובר ביוזמה מבורכת, שתסדיר את נחל זימרי, אחד משלושה נחלים בצפון מזרח העיר, שבתחומם חיים כ - 200 פרטים של צבי ישראלי", אומר עמיר בלבן, מנהל תחום הטבע העירוני, בחברה להגנת הטבע.
"זהו מרחב עשיר בטבע ספר מדברי ייחודי. הפארק מהווה צעד חשוב בשמירה על אוכלוסיית הצבי הישראלי בצפון מזרח העיר. התכנון בוצע על בסיס סקר טבע עירוני, שנערך בשנת 2010 ועל סקר מפורט, שעל בסיסו הוכנה התוכנית שאושרה. נחל זימרי, הינו אחד מהאתרים שיהוו את השלד העירוני של אתרי טבע עירוניים קהילתיים בירושלים ויצטרף אל מערך שיכלול עוד מספר אתרים, בעלי חשיבות לשמירת טבע בעיר".

לכל העדכונים – חדשות ירושלים