עיר דוד. ניהול של עמותה דתית .צילום: אלכס קולומויסקיעיר דוד. ניהול של עמותה דתית .צילום: אלכס קולומויסקי
עיר דוד. ניהול של עמותה דתית .צילום: אלכס קולומויסקי
(עיר דוד. ניהול של עמותה דתית .צילום: אלכס קולומויסקי)
עיר דוד כולה, ועוד ושטחים רבים אחרים שמחזיקה עמותת אלע"ד בסילוואן בשיתוף רשות הטבע והגנים, מוכרזים כגן לאומי. מדובר במעמד מחייב שמעניק להם חסינות מפני בנייה והופך אותם לנכס של הציבור כולו, כראוי לרגישות הרבה שלהם. עכשיו, בעקבות עתירת של עמותת בשמאל 'עמק שווה', נדרשת רשות הטבע והגנים לנמק תוך שישים יום מדוע הגן הלאומי הזה לא ייפתח למטיילים בשבתות כמו שאר הגנים הלאומיים ברחבי הארץ, שהציבור הרחב מוזמן לבקר בהם כל ימות השבוע.
העמותה פועלת למען שמירה על אתרי עתיקות כנכס ציבורי ונגד הפיכתם לכלי פוליטי בסכסוך הישראלי־ערבי. בעתירתה היא טוענת כי גם לתושבי סילוואן הערבים שמורה הזכות ליהנות בסופי השבוע בשטחים הציבוריים הנמצאים בתחום הגן הלאומי המוכרז הנמצא ליד בתיהם. האפשרות הזאת נמנעת מהם עקב סגירת השערים.
אלע"ד היא עמותה דתית באופיה שפועלת בעיקר לחיזוק האחיזה היהודית בעיר דוד, באמצעות רכישת נכסים להתיישבות של משפחות יהודיות ושימור השרידים הארכיאולוגיים הרבים באזור. בתור שכזאת היא אינה פעילה בשבתות. אם תתקבל העתירה יצטרכו העמותה ורשות הטבע והגנים למצוא הסדר חוקי שיאפשר את המשך המצב הקיים, או לחלופין להיעזר בעובדים לא יהודים על תקן 'גוי של שבת' שיאפשרו לפתוח את המקום לציבור כל ימות השבוע, ולא רק למראית עין.
שכונת סילוואן. צילום: ענר גריןשכונת סילוואן. צילום: ענר גרין
שכונת סילוואן. צילום: ענר גרין
(שכונת סילוואן. צילום: ענר גרין)
עמק השווה: "אנו מברכים על ההחלטה, שמאותתת לרשות הטבע והגנים ולעמותת אלע"ד כי ההתעלמות מצורכי התושבים היא פסולה. ההחלטה חושפת פעם נוספת כי גם אם הרשות היא האחראית על האתר, מי שמכתיב את ההתנהלות במקום בפועל היא העמותה הפרטית אלע"ד, שקיבלה לידיה את התפעול של נכס מורשת לאומי. בימים אלה מתנהלת עתירה נוספת של עמק שווה נגד הרשות ואלע"ד בדרישה לביטול ההסכם בין השתיים מאחר שהאחרונה מבצעת עבירות".