בונים בירושלים. צילום: שלומי כהןבונים בירושלים. צילום: שלומי כהן
בונים בירושלים. צילום: שלומי כהן
(בונים בירושלים. צילום: שלומי כהן)
קר בירושלים. הקיפאון המתמשך במכירת הדירות בחודשים האחרונים גרם גם לירידה מורגשת במחירי הנדל"ן למגורים בבירה. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), הקיפאון בירושלים עמוק עד כדי כך שבין יולי 2016 לספטמבר האחרון נמכרו במחוז רק 7 אחוזים מכלל היחידות שנמסרו לקונים ברחבי הארץ באותה תקופה, אף שמדובר במחוז שבו נמצאת העיר הגדולה במדינה.
סקירה ארצית שערך השבוע השמאי אוהד דנוס על מחירי הדירות ב־16 ערים גדולות עבור 'ידיעות אחרונות', בהמשך לסקירת השמאי הממשלתי, מראה מגמה של ירידה במחירי הדיור בעיר. מהנתונים עולה כי במהלך השנה האחרונה ירדו מחירי דירות 4 חדרים חדשות או יד שנייה בבירה בכחמישה אחוזים ועלות הקנייה של דירה ממוצעת עמד על 1.92 מיליון שקל. ברבעון האחרון אמנם נרשמה עלייה קלה של שלושה אחוזים, אך המגמה השנתית נשארת בעינה.
המדגם כלל כ־2,700 עסקאות בכל רחבי הארץ, לא כולל 'מחיר למשתכן'. בארץ כולה נרשמה בשנה החולפת עלייה של 1.6 אחוז במחירי דירות 4 חדרים, אך היא התמקדה ברובה ביישובי הפריפריה ובשולי גוש דן - בעיקר בערים אשקלון ורמלה (10 אחוזים), וכן מודיעין, ראשון לציון ורחובות (6 אחוזים). באזורי הביקוש, לעומת זאת, נצפתה באותה תקופה ירידת מחירים חדה למדי, שהגיעה עד עשרה אחוזים בהרצליה ושבעה בתל אביב.
לפי דו"ח נתוני הכמות המבוקשת של דירות שפרסמה הלמ"ס השבוע, גם בביקוש לדירות חדשות בירושלים חלה בשנה האחרונה ירידה חדה של 16 אחוז. עם זאת, הביקוש נשאר גבוה ועומד על 2,360 – כמאה יחידות מתחת לתל אביב.
למרות הירידות בשנה האחרונה, מחירי הדירות בירושלים ממשיכים להיות גבוהים יחסית למקובל בארץ. למעשה, מי שבקיאים במחירי השוק יודעים שהעלות הממוצעת של כשני מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים בעיר יכולה לנסוק במאות אלפי שקלים בשכונות היוקרה, כמו טלביה ורחביה. בישראל כולה מובילה את הרשימה תל אביב, שהמחיר הממוצע לדירת 4 חדרים בה עמד בשנה האחרונה על 2.95 מיליון שקל. באילת, לעומת זאת, היה אפשר למצוא דירה באותו גודל ב־1.145 מיליון שקל בלבד בממוצע.