בתום תקופת הסגר הראשון עלה מהשטח ביקוש די מובהק בכל הנוגע למפרט הדירות. "אחד הדברים המעניינים שקרו בירושלים מאז פרוץ הקורונה הוא הדרישה ההולכת וגוברת לדירות גן", אמר סגן יו"ר לשכת המתווכים בירושלים, אמיר אזרף. "מבדיקה שערכנו בקרב חברי הלשכה, מצאנו כי זו דרישה רוחבית וחוצת שכונות. דרישה זו גרמה לעלייה של חמישה עד שבעה אחוזים במחירים של דירות גן". אז מה יקרה בבית הכרם וברמת בית הכרם?
רמת בית הכרםרמת בית הכרם
רמת בית הכרם
(צילום: אדווה חולי)

שומרים על קצב ומחיר

יעקב יאיר, מנכ"ל 'פרומיס נדל"ן' אמר בשיחה עם מיינט ירושלים: "לפי התנועה של מכירת נכסים לאחר הסגר הראשון (שהיתה רבה יותר מזו שלפני הסגר), הצפי לשנה הקרובה הוא שהמכירות יהיו באותו קצב אך המחירים לא יעלו. עדיין לא רואים חזרה של משקיעים, בטח לא בכמות המצופה.
"אחת הסיבות שאנו שומעים עליהן היא הפסדים גדולים בבורסה בתקופת הקורונה, מה שגרם לתקציב לרדת ולקחת צעד אחורה. מה גם שבירושלים, ובטח בבית הכרם, המחירים לא ירדו, כך שאין שום סיבה מיוחדת לקנות להשקעה. פרופיל מחפשי הדירות בשכונת בית הכרם הוא בעיקר משפחות צעירות, חלקם כבר גרים בשכונה ומבקשים לשפר דיור, וחלקם באים אליה משכונות אחרות בגלל חינוך הילדים ואופי הקהילה (בתי הספר בשכונה נחשבים לטובים בעיר).
"הדילמה העיקרית נוגעת למחירים הגבוהים בשכונה, ואם מדובר בבית הכרם הישנה, אז העניין המרכזי הוא בנגישות (חניה, מעלית וכו') ושטח החוץ, שכמעט לא קיים שם או קטן מאוד (מרפסות וגינות). עיקר הביקוש הוא לדירות שלושה וחמישה חדרים, והדרישות הן לשטח חוץ/גינה/מרפסת גדולה וחניה. האזורים המבוקשים ברמת בית הכרם הם בקירבה למרכז החדש, ובבית הכרם - ברחובות שקטים אך קרובים לרכבת".
בית הכרםבית הכרם
בית הכרם
(צילום: שלומי כהן)

הסגר השני: קו חם לשוכרים ומשכירים

עם הכניסה לסגר השני הופעל קו סיוע מיוחד של לשכת המתווכים הארצית לשוכרים ולמשכירי דירות. סגן יו"ר לשכת מתווכי הנדל"ן הארצית ויו"ר הלשכה בירושלים, אסף אפשטיין, התייחס למצב החדש שאליו נקלע ענף התיווך עם החלת הסגר הנוסף: "לאחר התאוששות קלה שוב חוזרת על עצמה התמונה העגומה של שוכרי דירות ואף משכירים, שנקלעים למצוקה על רקע חוסר יכולת לשלם שכירות ולהתחייב עתידית, בגלל בעיות אבטלה, חל"ת וחוסר ביטחון כלכלי.
על רקע זה נפתח קו חם שמספרו 02-5001817, המסייע לפונים ללא עלות ומפנה למומחים מקצועיים אשר הסכימו לעמוד לרשות הפונים בקו החם ולהעניק ייעוץ ראשוני במגוון תחומים.