תחילתו של השיפוץ בבית הכנסת ברובע היהודי. צילום: ששון תירםתחילתו של השיפוץ בבית הכנסת ברובע היהודי. צילום: ששון תירם
תחילתו של השיפוץ בבית הכנסת ברובע היהודי. צילום: ששון תירם
(תחילתו של השיפוץ בבית הכנסת ברובע היהודי. צילום: ששון תירם)
70 שנה לאחר שהלגיון הירדני החריב את בית הכנסת "תפארת ישראל", שהיה המבנה הגבוה ביותר בעיר העתיקה, יצקו היום (א') את רצפת בית הכנסת, ההולך ומשוחזר בדיוק על פי המודל המקורי שלו.
בית הכנסת, שכונה בשם "גבוה מעל גבוה", יתנשא לגובה של 25 מטרים, כפי שהיה בימי תפארתו. צפיפות סמטאות העיר העתיקה שאינה אפשרת כניסת משאיות בטון, כמקובל בכל פרויקט בנייה, הפכו את יציקת רצפת בית הכנסת למבצע לוגיסטי מורכב. משאיות קטנות הובילו עשרות קוב של בטון במנות קטנות אל שער בית הכנסת שנותר על תילו, למרות החורבן, ומשם בתעלת עץ אל משטח רצפת בית הכנסת במפלס רחובות העיר העתיקה.
מנכ"ל החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי, הרצל בן ארי, אמר כי מדובר בפרויקט היסטורי בעלות של כ 50 מליון שקלים ובעל חשיבות היסטורית מן המדרגה הראשונה. "מפקד הלגיון הירדני הורה בשעתו להפגיז את מבנה בית הכנסת שנחנך ב 1872 גם בזכות תרומה נכבדת של הקיסר האוסטרי הראשון פרנץ יוזף, ואנו היום סוגרים מעגל ואומרים: 'נצח ישראל לא שיקר ולא ישקר. אנחנו כאן בירושלים הבנויה ונבנית לנצח!'".
בן ארי ציין כי קדמו כי לעבודות הבניה המחודשת של בית הכנסת, עבודות חפירה ארכיאולוגיות, במהלכן התגלו במקום ממצאים ארכיאולוגיים. בין היתר, משקולת מימי בית שני שהייתה שייכת, ככל הנראה, למשפחת הכהן הגדול המוזכרת בתלמוד קתרוס – ועליה חרוט שם המשפחה בכתב עברי "ברי קתרוס". במסגרת עבודת הבנייה וחפירות ההצלה הארכיאולוגיות הוצאו מהמקום כ- 3,500 טון חומר ואבן באופן ידני.
תחילתו של השיפוץ בבית הכנסת ברובע היהודי. צילום: ששון תירםתחילתו של השיפוץ בבית הכנסת ברובע היהודי. צילום: ששון תירם
תחילתו של השיפוץ בבית הכנסת ברובע היהודי. צילום: ששון תירם
(תחילתו של השיפוץ בבית הכנסת ברובע היהודי. צילום: ששון תירם)
מתחת לרצפת בית הכנסת ישנן שלוש קומות תת קרקעיות. על התכנון המפלס התחתון ישמש לתצוגת העתיקות והמקוואות שהתגלו במקום, המפלס השני לחללים טכניים והשלישי לאולם כינוס. מעל שלושת המפלסים ישוחזר בית הכנסת תפארת ישראל שיתנשא, כאמור, לגובה של 25 מטר. העלות הכוללת של הפרויקט נאמדות בכ-50 מיליון שקלים.
בית הכנסת "תפארת ישראל", בית הכנסת הראשי של קהילת החסידים בעיר העתיקה ממוקם בתחילת המדרון המזרחי של הר ציון לכיוון הר הבית, מוסיף להדרתו. השם "תפארת ישראל" הוא לזכרו של הרב ישראל פרידמן, שייסד את שושלת חסידות רוז'ין. רבי ישראל היה זה שיזם את הקמת בית הכנסת ואף נתן את התרומה הראשונה לקניית המגרש שעליו הוקם. כאמור, בית הכנסת נחרב בשנת 1948 עם כיבוש העיר העתיקה בידי הירדנים, ובשנת 2012 אישרה הוועדה המחוזית את שחזורו.