הגן. אתר עבודה לכל דבר | צילום: יואב דודקביץ'הגן. אתר עבודה לכל דבר | צילום: יואב דודקביץ'
הגן. אתר עבודה לכל דבר | צילום: יואב דודקביץ'
(הגן. אתר עבודה לכל דבר | צילום: יואב דודקביץ')
זה לא כל כך נעים לראות גן סגור, ועוד באמצע השיפוצים. גן המשחקים המוזנח בשכונת קטמון הישנה, שנסגר לשיפוצים בספטמבר 2018, עדיין סגור, ולא ברור כלל אם ייפתח מחדש. כזכור, בעת החפירות נתגלתה במקרה מערה תת־קרקעית מתחת לגן, שהיא למעשה בור מים עתיק בן כ־1,500 שנה. העבודות והחפירות הסתיימו מזמן, אך מעל לפני השטח הגן לא שופץ וטרם הוחלט מה לעשות עם הממצאים, מה יהיה גורל גן המשחקים ואיך ישלבו בין הדברים.
התוצאה היא שאחרי שההתלהבות מהממצאים הארכיאולוגיים שככה, על הדרך גם די נשכחה הסיבה המקורית לעבודות: שדרוג הגן עבור הילדים. כרגע המגרש מגודר מכל צדדיו והוא בחזקת אתר עבודה, שכשלעצמו מהווה מטרד, הכניסה אליו אסורה ומסוכנת, ותושבי האזור, שבסך הכל רצו שהעירייה תשפץ להם את גן המשחקים הישן, נותרו אולי שכנים לממצא ארכיאולוגי מרשים אך בלי גינת המשחקים הוותיקה שלהם.
חייבים לציין כי בתכנון השיפוץ של הגן דווקא הושקעו מחשבה רבה ופעילות קהילתית ענפה. מדובר בשיתוף ציבור שכלל יוזמה של המינהל הקהילתי גינות העיר עם תושבי השכונה ואף נציגים מישיבת ערלוי שממוקמת סמוך לגן בעברו השני של הכביש. כעת הרצון של כל הצדדים הוא כי תוסדר כניסה של הציבור הרחב וייחשפו הממצאים הארכיאולוגיים בשלמותם, בתיאום עם ובהסכמה של רשות העתיקות, שביצעה במקום חפירות הצלה לאחר שנתגלה בור המים ענק הממדים.
העירייה: "במסגרת עבודות שדרוג הגן ברחוב רחל אמנו התגלה בור מים. בבדיקה של רשות העתיקות נמצא כי מדובר בתעלת מים עתיקה, העבודות במקום הופסקו ואזור הגן גודר. בימים אלו עובדים על תכנון מחודש של הגן בהתאם להנחיות של רשות העתיקות במטרה ליצור גן משחקים ואזור שיוגדר אתר עתיקות".