גן התות המשופץ (צילום: באדיבות מנהל קהילתי לב העיר)גן התות המשופץ (צילום: באדיבות מנהל קהילתי לב העיר)
גן התות המשופץ (צילום: באדיבות מנהל קהילתי לב העיר)
(גן התות המשופץ (צילום: באדיבות מנהל קהילתי לב העיר))
אחד מסמליה של שכונת נחלאות, הוא ״גן התות״, או בשמו הרשמי ״גן הבוסתן הספרדי״. הגן חובק בתוכו הסטוריה שלמה של סיפורים, חוויות ועבר עשיר של תושבי השכונה לאורך שתי המאות האחרונות. ארבעת עצי התות העצומים שצמחו בו, היוו עבור ילדי השכונה אטרקצית טיפוס והנאה מאכילת התותים הלבנים שגדלים על ענפיהם.
גן התות. צילום: דניאל רוטמןגן התות. צילום: דניאל רוטמן
גן התות. צילום: דניאל רוטמן
(גן התות. צילום: דניאל רוטמן)
אך בשלהי העשור הראשון של שנות ה-200, גן התות כבר לא היה נראה אותו דבר. מגן פעיל ומלא חיים הוא הפך להיות נטוש, מלולכך, מוזנח, אשפה מפוזרת בכל פינה. בשלב מסוים, אף החליטה העירייה לעקור ממנו את מתקני השעשועים. חברי להקת ׳הדג נחש׳, שכמה מהם התגוררו בסמיכות לגן במשך שנים, אף הקדישו לגן שיר באלבומם ׳לזוז׳. השיר, מספר על המצב המוזנח של הגן:
״בצר לי, שואף אויר יורד לפארק אפשר לקרוא לו כך? עם קיא של שיכוריםוגושים של סמארק... עם זבל חי דומם וצומח שעולה על גדותיו פסולת תותים וחתולים מזי רעב...״
(מילים מתוך השיר ׳גן התות׳, האלבום ׳לזוז׳, 2003)
גן התות נבנה בסוף המאה ה-19 כמרכזה של שכונת אוהל משה - אחת השכונות היהודיות הראשונות שנבנו בנחלאות. הגן כונה בשמו בשל עצי התות הגדולים שנמצאים בו מזה שנים רבות. מסביב לגן פזורים כמה בורות מים, ששימשו עד שנות ה-30 את יושבי השכונה וסביבותיה. תושבים רבים פקדו את הגן עד שהוזנח ונהפך למקום מוזנח עם ספסלים בלויים. מקום שמשמש מקלט עבור נרקומנים ונערים המשתכרים בלילות ומלכלכים את המקום.
בשנת 2009 החלו תושבי השכונה בהתארגנות שמטרתה היתה לשקם את הגן. התהליך כאמור לקח 10 שנים, ואמש שלישי) נחנך הגן במעמד ראש העירייה משה ליאון.
אחד השותפים למהלך השיפוץ ולהוצאתו לפועל הוא יו"ר מינהל קהילתי לב העיר ד"ר אופיר לנג שאמר למיינט ירושלים כי :"שדרוג הגנים כלל בעיקרו שימור אופיים הייחודי ושיקומם של הגנים לצד טיפוחם על ידי הקפתם ברצועות צמחייה, ריצוף, הצבת עמודי תאורה חדשים, החלפת הספסלים ושתילת עצים חדשים. שיפוץ הגנים העמיד אותנו בלא מעט אתגרים קהילתיים הן בשלב התכנון, במטרה להכיל את בקשות תושבי השכונה לצד דרישות גורמי המקצוע, והן לאורך התקדמות העבודות, בהתמודדות עם טיפול בבעיות בשטח ומתן מענה לבקשות התושבים. ברצוני להודות לכל השותפים בקידום הפרוייקט וליווי העבודות, לרבות מינהל תפעול בעיריית ירושלים, הכולל את צוות מינהלת רובע מרכז ואגף שפ"ע ולצוות התכנוני והקהילתי במינהל לב העיר. נמשיך לפעול לשיפור פני הרחובות והגנים בלב העיר".
גן התות המשופץ (צילום: באדיבות מנהל קהילתי לב העיר)גן התות המשופץ (צילום: באדיבות מנהל קהילתי לב העיר)
גן התות המשופץ (צילום: באדיבות מנהל קהילתי לב העיר)
(גן התות המשופץ (צילום: באדיבות מנהל קהילתי לב העיר))