חברי הוועד בגבעה הצרפתית. "הקמת המכללות תתרום לשכונה". צילום: יואב דודקביץ'חברי הוועד בגבעה הצרפתית. "הקמת המכללות תתרום לשכונה". צילום: יואב דודקביץ'
חברי הוועד בגבעה הצרפתית. "הקמת המכללות תתרום לשכונה". צילום: יואב דודקביץ'
(חברי הוועד בגבעה הצרפתית. "הקמת המכללות תתרום לשכונה". צילום: יואב דודקביץ')
משנה מקום משנה מזל. ועד פעולה חדש של תושבי שכונת הגבעה הצרפתית מנסה לקדם את הקמת המכללות של צה"ל בהר הצופים הסמוך אליהם, במקום החלופה שנבחרה מעל עין כרם. טענתם: הצעד יחזק את השכונה ואת צפון העיר בכלל. הוועד זוכה לגיבוי גם מהמינהל הקהילתי. לאחרונה נפגשו חבריו עם חברי מועצה וגם עם מועמדים לראשות העירייה שתומכים באופציה הצפונית.
הוועד, שעל חבריו נמנים בין השאר עו"ד חיים שיבי, אשת יחסי ציבור רבקה שרגא והאדריכל גדעון ייגר, פנה לשר הביטחון אביגדור ליברמן בבקשה שישקול מחדש את חלופת הר הצופים. לטענתם, בראייה כלל עירונית האפשרות הזאת טובה יותר מהקמת המכללות בשטח ציבורי מעל עין כרם כפי שכבר הוחלט.
"יש לנו תמיכה מכמה חברי מועצה, מימין ומשמאל, שמבינים שהקמת המכללות כאן יכולה לתרום רבות לשכונה. אנחנו נקבל כאן בברכה את אנשי צה"ל", אומר שיבי.
כאן ייבנו המכללות. הדמיה: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחוןכאן ייבנו המכללות. הדמיה: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון
כאן ייבנו המכללות. הדמיה: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון
(כאן ייבנו המכללות. הדמיה: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון)
במכתבם לשר הביטחון מציינים חברי הוועד כי כבר לפני כמה שנים הועלתה תוכנית מגובשת להקמת המכללות הצבאיות בהר הצופים, ליד קמפוס האוניברסיטה העברית, אך זו ירדה מסדר היום מטעמים מדיניים. הסיבה אז היתה חשש כי הקמת המכללות תעורר מתח מיותר בין ישראל למשטרו של הנשיא ברק אובמה בארצות הברית ותתפרש כהתנחלות חדשה. כעת, עם עם המשטר החדש והאוהד של דונלד טראמפ, אפשר להחיותה מחדש.
עוד הם מציינים כי בהר הצופים מדובר במתחם שלא יפגע בנוף ולא יוקם בשטח ירוק כפי שאמור להיות בעין כרם. מדובר במתחם ריק שנמצא סמוך למרכז הספורט לרנר. לדבריהם, גם הקירבה לקמפוס האוניברסיטה העברית תעודד שיתופי פעולה אקדמיים בין המכללות למוסד ההשכלה הגבוהה המוביל.
"אני מאמינה שנוכל לשנות את ההחלטה", מסכמת שרגא. "אנחנו זקוקים למכללות כדי להמשיך לחיות כאן בשכונה".
"החלופה הריאלית ביותר"
בעין כרם כמובן מברכים על היוזמה. דלית ארמוזה, מראשי המתנגדים ליוזמה ומתמודדת ברשימה של חביליו למועצת העירייה, מסבירה שהם בעד הבאת המכללות לירושלים, אך לא על חשבון התושבים. "הצעד הזה נוגד את החלטת הממשלה שדורשת להוציא את הבסיסים הצבאיים מלב שכונות ומרכזים עירוניים ולהחזיר שטחים יקרים למדינה לטובת בנייה והתפתחות עירונית. איך זה מסתדר עם הבאת הבסיס לתוך טבורה של ירושלים?" היא תוהה.
קראו גם: • הישג מרשים ומפתיע לתושבי עין כרם: תכנית הקמת מכללות צה"ל לא יקודמו • הוועדה המחוזית אישרה להפקדה את הקמת המכללות הצבאיות במורדות עין כרם • בעין כרם טוענים כי הצבא שוקל מחדש את העברת המכללות לשכונה - במשרד הביטחון מכחישים
לדברי ארמוזה, "אין מחלוקת על כך שבסיס מכללות צה"ל אמור לעבוד במשולב עם האוניברסיטה העברית. בניית הבסיס בקרבת קמפוס קיים תחזק את מעמד האוניברסיטה ותכניס עוד סטודנטים למעגל הלימודים. הר הצופים וגבעת רם הן החלופות הריאליות ביותר. תושבי הגבעה הצרפתית מייחלים לבסיס הצבאי בשכונתם כיוון ששם הוא ימלא את ייעודו וייתן תחושה של ביטחון בשולי העיר. להצעה בהר הצופים, שאושרה ב־2013, הוכנה תוכנית שהושקעו בה כחמישה מיליוני שקלים. מדוע לזרוק כספי ציבור לשווא?"
אף שכבר נערך טקס חגיגי להנחת אבן הפינה למכללות מעל עין כרם, לכולם ברור שהמצב עדיין הפיך. למרות הקשיחות כביכול של צה"ל ומערכת הביטחון, בשטח המשרד דווקא הראה בעבר גמישות ראויה לציון. לדוגמה בעבר כבר הוכרז על העברת אולפני גלי צה"ל למוזיאון אסירי המחתרות במגרש הרוסים, אך בהמשך אושרה חלופה אחרת באולפני רשות השידור לשעבר בהלני המלכה, ובסוף הם ישולבו בכלל בבניין החדש המתוכנן צמוד לבית החייל. גם סגן שר הביטחון אלי בן דהאן אמר בזמנו לוועד הפעילים של עין כרם שישקול מחדש את החלופות.