נחלאות. צילום: רפי קוץנחלאות. צילום: רפי קוץ
נחלאות. צילום: רפי קוץ
(נחלאות. צילום: רפי קוץ)
פוסטרים שנתלו בימים האחרונים בשכונת נחלאות הכילו בקשות יוצאת דופן של המין היפה: הנשים ביקשו מהגברים להפסיק לנעוץ בהן מבטים ברחוב ולתת להן לחיות בשלום. חלק מהמשפטים שנכתבו במודעות היו: "בנות מלך מרגישות לא בנוח לעבור ברחוב זה במלבושן. אנא הימנעו מלבהות ולנעוץ מבטים. היו אתם גיבורי חייל, היטהרו והחליפו מבטכם השופטים והשליכו את הביקורת והזלזול לאש הלהבה".
המודעות האלה הן מתוך מספר כרוזים בעלי רוח דומה. ברובם היתה הדגשה ברורה "אזהרה חמורה" וציורים עם דמות אישה כשמימין לה יש עין מכוונת היכן נכון וראוי להסתכל - על הראש המבט נחשב למכובד ועל יתר הגוף לא מכובד.
המודעות. צילום: מהפייסבוקהמודעות. צילום: מהפייסבוק
המודעות. צילום: מהפייסבוק
(המודעות. צילום: מהפייסבוק)
כפי שנכתב במיינט ירושלים בנוגע לכפייה הדתית בשבועות האחרונים, הפעילות החילונית צוברת תאוצה ומנסה למנוע את הכפייה המדוברת. לפני כשבועיים הושחתו והוסרו שלטים בקרית יובל שהציגו ילדים דתיים בלבד כחלק מקמפיין חצייה בטוחה. לאחר מכן התקיימה הפגנה שהפכה אגרסיבית ואלימה ברחוב יפו נגד חרדים שהגיעו למחות בעצמם על פתיחת מסעדות בשבת. ועכשיו נשים צעירות בנחלאות ובשוק דורשות להביע את דעתן נגד נסיונות להכתיב קוד לבוש צנוע בשכונה. הנשים החילוניות עושות זאת לא רק במודעות אלא גם בעזרת כתובות גרפיטי, שבהן נכתב בין היתר: "זהו מרחב ציבורי. במקום זה נשים יכולות להתלבש כרצונן ואין להעיר להן על כך".