1 צפייה בגלריה
הכניסה לרחוב פייר קניג. צילום: שלומי כהן
הכניסה לרחוב פייר קניג. צילום: שלומי כהן
הכניסה לרחוב פייר קניג. צילום: שלומי כהן
גל הפקעת הקרקעות באזור התעשייה בתלפיות הולך ומתקרב. העירייה החלה לאחרונה לקדם הליך של הפקעת שטחים מעסקים לצורך קידום התוכנית לסלילת המשך לרחוב פייר קניג.
אנשי מקצוע, שמקדמים את ההליך עבור העירייה, כבר קיימו בשבועות האחרונים פגישות יזומות עם בעלי העסקים שצפויים להיפגע מהמשך סלילת הרחוב ועדכנו אותם בתוכניות. הפגישות נערכות מול כל בעל עסק בנפרד, שכן מדובר בהפקעות שונות בגודלן. בין השאר הוזכרו מוסכים וכמה אולמות אירועים. למיינט ירושלים נודע כי בין העסקים שהוזכרו נכללים גם אולם הארטמיסיה, וודינג קלאב ואולמי הדריה, שבו מתכננים להפקיע חלק מהחניון התחתון המשמש את האורחים בחתונות.
היעד המוצהר של העירייה הוא להשלים את ההליך עד 1 בינואר 2019 כדי להתחיל את העבודות. היוזמה להאריך את כביש פייר קניג ולהפוך אותו לשדרה המרכזית של אזור התעשייה תלפיות היא החלק המרכזי בתוכנית האב לאזור, ולפני כשנה היא עברה את כל האישורים הסטטוטוריים. פייר קניג יהפוך לשדרה ייצוגית עם מדרכות רחבות, ולאורכו יפותחו שטחי מסחר, פנאי ובילוי, ובכלל זה בתי קפה ומסעדות. מתחת לשדרה המחודשת יוכשר חניון ציבורי תת־קרקעי גדול, ובשדרה עצמה ייבנו מספר מגדלי משרדים ותעסוקה.
בעסקים הנפגעים כמובן מודאגים. הדריה החלו כבר להיערך, אך עדיין יש להם סימני שאלה רבים. הבעלים אבי דואניס: "לא ברור מתי יתחילו בעבודות בשטח, ובנושאים כאלה יש תמיד עיכובים רבים ושינויים, אך נציגי העירייה כבר הציגו לנו את התוכניות הנוכחיות. בכל מקרה, אם החניון התחתון שלנו יילקח כבר נערכנו בנושא מול משפחת בלילוס, בעלי המתחם, כדי להכשיר חניון חלופי בשטח שמעל לאולם לכיוון דרך חברון".
המצב של אולמי 'וודינג קלאב' מסובך יותר, שכן התוכנית אמורה לצמצם משמעותית את שטח האולם. לטענת הבעלים, בעירייה הבטיחו למצוא להם פיצוי הולם בדמות אחוזי בנייה לגובה או העתקת האולם לשטח חלופי, אבל זה לא מקובל עליהם. שלומי תורג'מן, אחד הבעלים: "נציגי העירייה וחברת עדן עדכנו אותנו שרוצים לקחת לנו קטע לאורך כל האולם. היתה פגישה לא פשוטה - השקענו מיליונים וברוך השם העסק עובד יפה ומפרנס מאתיים משפחות, עם מתחם אירועים תוסס ומושקע ומוניטין שנבנה בעמל כפיים. הגיע גם נציג מהמחלקה לקידום עסקים בעירייה. אמרתי להם שהם עושים ההפך מה שהשם והמטרה של המחלקה שלהם אומרים. עוד קידום עסקים כזה ואבדנו. אין לנו עניין בשום פיצוי - אנחנו רוצים רק להמשיך לעבוד בדיוק באותו מקום".
ובארטמיסיה אומרים, "אף אחד לא דיבר איתנו. "התוכנית עוברת ליד צידי האולם ולא צפויה לפגוע בנו כלל. יש חוזה לעשר שנים מול בעלי הקרקע אבי יוחנן ופעילות האולם תימשך כרגיל ללא שינוי".
העירייה: "העירייה באמצעות חברת עדן מקדמת את הארכת רחוב פייר קניג דרומה ובהתאם לעקרונות תוכנית האב לתלפיות, הרחוב יוארך ב־500 מטר מרחוב הסדנה לדרך משה ברעם. הארכת הרחוב תאפשר לבעלי הנכסים לנצל זכויות בניה של 500 אחוז למסחר ותעסוקה במגדלים של עד 18 קומות, ותיצור ציר תנועה, מסחר ותעסוקה מרכזי בתלפיות. לצורך זה החל תהליך הפקעות ופינוי של עסקים היושבים על הציר. השטח המופקע הוא בהיקף של 11.5 דונם".