אחרי 66 שנים: טקס הנחת אבן הפינה למתחם הכניסה החדש להר הרצל ייערך מחר (ב'). מבין 70 ההצעות שהתקבלו נבחרה הצעתם של צוות האדריכלים הבינלאומי 'הרצלברג', בראשות האדריכל הישראלי דניאל שטרסבורגר, אשר זכה לתכנן את מתחם הכניסה להר בו נמצאים בית הקברות הלאומי, מוזיאון הרצל, ובו מתקיימים רבים מהטקסים הרשמיים של מדינת ישראל.
1 צפייה בגלריה
כך ייראה שער הכניסה החדש של הר הרצל
כך ייראה שער הכניסה החדש של הר הרצל
כך ייראה שער הכניסה החדש של הר הרצל
(הדמיה: הרצלברג מערך הסברה קקל)

מתחם הכניסה הקיים כיום נבנה כחלק מהתכנית שהגה האדריכל יוסף קלרווין וזכתה בתחרות שנערכה לאחר הקמת המדינה. התכנית של האדריכל קלרווין לא בוצעה במלואה, אולם השער המיתולוגי ורחבת הכניסה הוקמו לבסוף ברוח התכנית בחודש יולי בשנת 1955 כאשר השער כלל שבעה שערים המובדלים זה מזה בשיחים ירוקים.
ההסבר המוכר לרעיון שמאחורי בניית שבעת השערים הוא שהם סימלו את שבע שנות מנהיגותו של חוזה המדינה בתנועה הציונית ועל פי גרסה אחרת השערים מסמלים את שבעת הכוכבים בדגל הרצל ואת שבע שעות העבודה שהציע למדינת היהודים העתידית.
לפי התכנון, כל מתחם הכניסה ישודרג כאשר יבנה מעל רחבת ההתכנסות 'קירוי מרחף' שיבלוט מחוץ ולתוך המתחם ויספק צל ומקום התאספות נוח למבקרים, כאשר מבנה שבעת השערים ישומר בתצורתו המקורית. בגג מתוכננת דוגמא של משולשים מחוררים אשר ייצרו משחק של אור וצל על הרחבה, מעין גאומטריה מפורקת ומופשטת של מגן דוד.
בנוסף, מלבד שיפוץ כללי של שער הכניסה, יבנה מתחת לשער הכניסה מרכז מבקרים תת קרקעי שיכלול אודיטוריום, כיתות הדרכה, אזור לתצוגה, קפיטריה, משרדים, שירות לרווחת המבקרים ועוד.
הטקס יתקיים על ידי ההסתדרות הציונית העולמית וקרן קימת לישראל שיזמו את חידוש המתחם ההיסטורי. כמו כן, חידוש המתחם הינו יוזמה משותפת של ההסתדרות הציונית העולמית וקק"ל.
יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית, יעקב חגואל: "ההסתדרות הציונית העולמית גאה להוביל את חידוש מתחם הכניסה להר הרצל, מהאתרים החשובים של מדינת ישראל בדורנו. הר הרצל משמש כמרכז לאומי ציוני ייצוגי ואנחנו שמחים להוביל יחד עם קק"ל את חידוש מתחם הכניסה, לצד שמירה על שער הכניסה ההיסטורי שנבנה לאחר הקמת המדינה".
יו״ר קק״ל, אברהם דובדבני: ״חידוש מתחם הכניסה להר הרצל הוא מיזם חשוב שחל בשנת ה-120 לציון הקמת קק״ל ע"י הרצל בשנת 1901. הר הרצל ושער הכניסה תוכננו ב- 1950-51 בימי הצנע של מדינת ישראל הצעירה ובנוף גיאוגרפי שונה לחלוטין מהמצב היום. מתחם הכניסה המחודש יותאם למציאות הסביבתית הנוכחית, יוסיף כבוד לפנתיאון הלאומי של מדינת ישראל והעם היהודי וישפר את מתן השירות לרווחת מאות האלפים המבקרים בהר".