מהמסעדה, מהגינה ומחנות צמחי המרפא ־ לעזה: עצמאים מירושלים שגויסו בצו 8 מתמסרים למלחמה בחזית ומנסים למצוא פתרונות לקרב הכלכלי בעורף.

'טויטו גרדנס'

"גם אני וגם העובד במילואים"

העסק: תכנון והקמת גינות נוי וגינות אקולוגיות. קיים 4 שנים.
הבעלים: אלחנן טוויטו, 39, גרוש ואב לשניים.

12 צפייה בגלריה
אלחנן טוויטו
אלחנן טוויטו
אלחנן טוויטו
(צילום: פרטי)

מילואים: "גויסתי בצו 8 מהיום הראשון. אני נמצא ביחידת 'הגמ"ר גוש עציון', לוחם, קשר בחפ"ק מ"פ. מאז תחילת המלחמה נכנסנו למשבר כלכלי מאחר שאני לא זמין במרבית שעות היום וגם העובד שלי במילואים. אני מקווה שאוכל בשבועות הקרובים לבנות צוות קטן שיטפל בגינות שאנחנו עושים להן אחזקה קבועה, גם כדי לשמור על הגינות של הלקוחות שלי וגם על מנת שהעסק לא יקרוס".
התעניינות: "בטח. עם ישראל עם מדהים, באופן אישי ולכלל התחום. מה שניתן לקדם במישור של סיוע לכלל חיילי המילואים יעזור גם לי".

12 צפייה בגלריה
אלחנן טוויטו בג'יפ צבאי
אלחנן טוויטו בג'יפ צבאי
אלחנן טוויטו בג'יפ צבאי
(צילום: פרטי)

סיוע: "לקוחות פרטיים בירושלים, בדגש על מנהלי נכסים וחברות אחזקה לתושבי חוץ, שאליהם אני מכוון את העסק שלי. אני נותן עבודה עברית. לכל מי שזקוק, אני מנסה לבנות צוות שיסייע לי כשאני במילואים ומזמין את כולם ליהנות מהיצירה של הגינות שלי".

'איש האתרוגים'

"קשה לנהל עסק מרחוק"
העסק: משקאות מרפא, רוקחות וצמחים, ברחוב האגוז 10, בן יהודה 5 והיהודים 2 ברובע היהודי.
הבעלים: אור חזאי (33), נשוי ואב לשלושה.

12 צפייה בגלריה
חזאי בחנות
חזאי בחנות
חזאי בחנות
(צילום: פרטי)

מילואים: "שבוע מפרוץ המלחמה, כשראיתי את המצב הרגשתי שאני חייב לתרום למדינה. למרות שיש לי עסקים בירושלים ובתל אביב, החלטתי שאני מתגייס ומה שיהיה יהיה. המסעדות במחנה יהודה הכינו אוכל וביקשו שאעביר אותו לשני גדודים בדרום. הגעתי לשם, ראיתי מה הם עושים ואמרתי, לא משנה מה, אני מתגייס. בשירות הסדיר הייתי מכונאי רכב, והוצאתי רישיון על משאית, ואני מסייע בלחימה. אני מצליח להגיע הביתה כל פעם ליום אחד. מאז שהתגייסתי העסק שלי נפגע באופן משמעותי ויש ירידה של 70 אחוז בהכנסות. בני המשפחה נרתמו לעזור כדי שאתפנה למילואים, אבל העובדה שאני לא נמצא משפיעה משמעותית בהתנהלות השוטפת. קשה לנהל עסק מרחוק. זה בלתי אפשרי. יש ימים שהטלפון שלי מנותק ואני לא זמין בכלל".

12 צפייה בגלריה
חזאי על מדים
חזאי על מדים
חזאי על מדים
(צילום: פרטי)

התעניינות: "איך שאני מגיע עם מדים לחנות כולם מגיעים ומחמיאים. אבל זאת לא הנקודה. השאלה היא מה יקרה ביום שאחרי. המון עסקים נפגעים, ויש כאלה שלא יגיעו ליום שאחרי. אנחנו עובדים עם מדריכי טיולים וחברות תיירות וכולם במצב קשה".
סיוע: "יש לי שתי חנויות בתל אביב. החנות ברחוב אלנבי 60 פינת שוק הכרמל פתוחה בשעות מצומצמות (מ־8:00 עד 17:00), וברחוב עולי ציון 3 בשוק הפשפשים סגרנו, אבל ממשיכים לשלם משכורות. אנחנו מזמינים את כולם ליהנות מהמוצרים שלנו ולהתחזק בנפש ובגוף".

'מיט טיים'

"כשבעל עסק איננו זה פוגע אוטומטית בעסק"

העסק: מסעדת בשרים ושיפודייה, רחוב הערמונים 2 בשוק מחנה יהודה.
הבעלים: גלעד שטרן, 29, נשוי עם אישה בחודש השישי.

12 צפייה בגלריה
גלעד שטרן על מדי צה"ל
גלעד שטרן על מדי צה"ל
גלעד שטרן על מדי צה"ל
(צילום: פרטי)

מילואים: "ב־7 באוקטובר גויסתי בצו 8, ומאז אני נמצא בצפון הארץ בצנחנים. אחרי חודש בצפון הגעתי לאפטר של לילה אחד. מאז שגויסתי השותף שלי נמצא בעסק שפתחנו יחד רק לפני חצי שנה, אבל זה לא אותו דבר כמובן, שאז אני בקשר יומיומי עם המסעדה, הלקוחות והספקים. אני מנותק לגמרי וגם העסק לא פתוח כרגיל. אנחנו פותחים רק מהשעה 12:00 לפי התנועה שקיימת בחוץ, כשבשגרה היינו פתוחים מ־10 בבוקר עד אחת בלילה, כולל אירועים. אנחנו מוכרים רק כריכים ומוציאים משלוחים משום שאני במילואים. כשבעל עסק איננו זה פוגע אוטומטית בעסק. יש פגיעה של 70 אחוז בהכנסות מהעסק. למרות שהשותף שלי עובד, עדיין זה לא אותו דבר. אין מה לעשות. אני ברגע זה מגויס למען מדינת ישראל וזה מה שצריך לעשות".

12 צפייה בגלריה
שטרן עם שיפוד
שטרן עם שיפוד
שטרן עם שיפוד
(צילום: פרטי)

התעניינות: "כשהייתי באפטר של לילה אחד דאגנו לתרומה ועשינו על האש לחיילים באזור ירושלים. זה היה אירוע שתרמנו אותו לחיילי צה"ל. כמובן התבטלו לנו למעלה מ־15 אירועים".
סיוע: "אני קורא לכל התושבים להגיע וליהנות מכל הטוב שאנחנו עושים".

'חלאתי'

"לא יודעים איך נשלם הוצאות"

העסק: מסעדת כריכים, שניצלים ואסאדו, רחוב האגוז 9, שוק מחנה יהודה, וקניון מלחה.
הבעלים: אמרי משה, 26, נשוי. הוא ואשתו מנהלים את העסק.

12 צפייה בגלריה
אמרי משה במילואים
אמרי משה במילואים
אמרי משה במילואים
(צילום: פרטי)

מילואים: "קיבלתי צו 8 מייד כשהכל התחיל. אני לוחם ונמצא בעוטף. מתחילת הלחימה יצאתי פעם אחת לאפטר. קשה לראות את השוק בעצב ובאובדן של כולנו, במיוחד אחרי שסיימנו את שבוע חול המועד שהיה עמוס מאוד באנשים והשוק היה שמח ומלבלב. בימים הראשונים, לצד ההלם והתדהמה היינו עסוקים בנתינה ותרמנו מאות מנות שהוצאנו מהשוק. למרות שגויסתי הקמנו חמ"ל מדהים והיינו עסוקים בלתת, עד שהבנו שאנחנו במלחמה קיומית. הסניף בקניון מלחה הוא חדש ויש חשש גדול שלא ישרוד את התקופה, בעיקר כשמתווה הפיצויים לא ברור. פתחנו את שני הסניפים במתכונת מצומצמת. העבודה נפגעה ביותר מ־90 אחוז. אנחנו לא יודעים איך אנחנו נשלם שכירות והוצאות נלוות, כל זה כשאני לא זמין משום שאני במילואים".

12 צפייה בגלריה
מסעדת חלאתי
מסעדת חלאתי
מסעדת חלאתי
(צילום: פרטי)

התעניינות: "היה ניסיון לעזור מצד קבוצת עזריאלי בקניון מלחה. הם הפחיתו בשכירות. בסופו של דבר יש לנו 25 עובדים ואנחנו מחויבים לפרנס ואנחנו לא רוצים לפגוע בהם. אנחנו כבר בפגיעה אנושה של חודש וחצי מאז הלחימה. לי אישית היו דילמות מה קודם למה. צריך לחשוב על היום שאחרי מבחינת החיים והעבודה, ומצד שני יש מלחמה שהיא מחייבת והרצון לתרום למדינה הוא קצת יותר גדול מאשר לחשוב עכשיו".
סיוע: "אנחנו חודש וחצי מתחילת המלחמה והמדינה חייבת כבר לתת לנו מענה. אני לא מחפש תרומות. אני רוצה שהמדינה תכיר בנו כעסקים. אני מזמין את כל התושבים להגיע וליהנות מהמוצרים שלנו. אנחנו יכולים להגיע לכולם גם באמצעות משלוחים. אנחנו מזמינים את כל תושבי העוטף והצפון שנמצאים בירושלים להגיע אלינו לחנויות. אנחנו נותנים הנחה. אנחנו זקוקים לתמיכה שלכם כדי לסיים את התקופה הזאת. יש פה הרמוניה ואחדות בקרב כל הלוחמים ואנחנו ננצח".

'רוני פוד'

"העבודה זקוקה לי ואני בעזה"

העסק: שף פרטי, מארח קבוצות מחו"ל ומהארץ לארוחות פרטיות ולאירועים. ברחוב לינקולן.
הבעלים: רוני בן לולו, 33, בזוגיות.
מילואים: "בשירות הסדיר הייתי לוחם בנחל, ועכשיו אנחנו נמצאים בתוך עזה. מהרגע שגויסתי ב־7 באוקטובר אני לא עובד בכלל. כל ההזמנות, עשרות לחודש אוקטובר, נובמבר ודצמבר, בוטלו. אני לא זמין למשך שבועות משום שאני בתוך עזה, אז אין לי מושג אם יש הזמנות חדשות. העסק שלי נפגע ב־100 אחוז. אני כאן והעבודה שלי זקוקה לי כי אני מנהל הכל ובלעדיי לא ניתן להפעיל את העסק".

12 צפייה בגלריה
רוני בן לולו
רוני בן לולו
רוני בן לולו
(צילום: פרטי)

התעניינות: "לא היה ניסיון לסייע. אני כולי בתוך הלחימה. כשאתה בתוך עזה אתה לא חושב על העסק אלא איך לנצח ולשרת בצורה הטובה ביותר את עם ישראל ולצאת בשלום משם. אני וכל החברים שלי כאן. העסק מבחינתי כרגע בעדיפות שנייה, אבל צריך לחשוב על היום שאחרי. אני לא יודע לאן אני הולך וכמה זמן תימשך הלחימה. ברור לי שאני אצטרך להקים את העסק מההתחלה כי כל התשתית שבניתי לא קיימת".

12 צפייה בגלריה
רוני בן לולו במדי המילואים
רוני בן לולו במדי המילואים
רוני בן לולו במדי המילואים
(צילום: פרטי)

סיוע: "אני רוצה שהמדינה תכיר בנו כלוחמים שהשאירו את העסק מאחור ותתמוך בנו כלכלית, על מנת שנוכל לשלם שכירות ואת ההוצאות השוטפות. מעבר לכך, אני מזמין את כל תושבי מדינת ישראל ואת תושבי ירושלים בפרט להכיר אותי ולהזמין אותי אחרי המילואים כמובן. אנחנו במוטיבציה גבוהה. חשוב לציין שיש לנו את כל הציוד שאנחנו צריכים, ואני מרגיש שעם ישראל עומד מאחורינו, שזה בתרומות של אוכל וציוד, ואני רוצה להגיד תודה".

'גלעד המזוקן'

"פגיעה של 100 אחוז"

העסק: תוכן לרשתות חברתיות עבור בעלי עסקים והרצאות תמיכה ברשתות החברתיות.
הבעלים: גלעד, 32.

12 צפייה בגלריה
גלעד בהופעה
גלעד בהופעה
גלעד בהופעה
(צילום: פרטי)

12 צפייה בגלריה
גלעד במדי צה"ל
גלעד במדי צה"ל
גלעד במדי צה"ל
(צילום: פרטי)

מילואים: "גויסתי בצו 8 כמפקד מילואים בגדוד 50 של הנח"ל. מאז תחילת הלחימה התחלנו להתכונן. בתחילה היינו בצפון ובחודש האחרון אנחנו בעזה. אני אחראי על פינוי הפצועים בתוך עזה ועל אספקה של כל מה שצריך. יש לי קורסים ועשרות הרצאות שבוטלו ופגיעה של 100 אחוז בעסק".
התעניינות: "אם אני מתעסק בתרומות וסיוע אז זה לחיילים ולא לעסק שלי. אני מקדם שיהיו מסיבות, על האש, לחיילים, אבל זה לא קשור לעסק, זה קשור למלחמה".
סיוע: "גם אני וגם החיילים שלי עזבנו משפחות ועסקים. כל מי שחייל מילואים ועצמאי, העסק שלו נפגע פגיעה אנושה. המדינה צריכה לעשות את המרב על מנת לסייע. אתם מוזמנים לראות את העשייה שלי, חפשו בגוגל 'גלעד המזוקן', ולתאם אחרי המלחמה".