רונן טיאר ואייל לוי. צילומים: פרטירונן טיאר ואייל לוי. צילומים: פרטי
רונן טיאר ואייל לוי. צילומים: פרטי
(רונן טיאר ואייל לוי. צילומים: פרטי)
ושוב לקלפי: בשבוע שעבר הוחלט רשמית כי הבחירות לראשות ועד העובדים בעירייה יתקיימו בסוף החודש הבא. השבוע כבר החל קמפיין הבחירות בין שני מועמדים, שיתרכז בשסע הפנימי של העובדים בכל הנוגע לתנאי השכר.
לפני שנה הודח יו"ר ועד העובדים הקודם, אביחי אברהם, באופן דרמטי על ידי ועדת המשמעת של ההסתדרות. זה קרה לאחר שאברהם יצא נגד דני בונפיל, יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות ואחד האנשים החזקים בעיר בכל מה שקשור לארגוני העובדים. את אברהם החליף באופן זמני אייל לוי, ששימש עד היום כממלא מקום. בשבוע שעבר החליטה הוועדה המסדרת לקבוע את הבחירות ל־-30 בינואר הקרוב - ונתנה את האות לתחילת הקמפיינים.
אז מי במועמדים? בצד אחד ניצב רונן טיאר (45), המשמש כעובד עירייה כבר 20 שנה וכיום הוא מנהל המחלקה לעבודות אחזקה ותיאום. הבטחת הבחירות המרכזית שלו נוגעת לפער הגדול בתנאי השכר בין עובדי דור א' לבין עובדי דור ב'.
עובדי דור ב' הם מי שנקלטו לעבודה בעירייה לאחר מרץ 1999. תנאי השכר והפנסיה שלהם שונים מאלו השייכים לדור א' ואת זה בדיוק רוצה טיאר לשנות. "המצב כיום הוא שיש אפליה בין העובדים", הוא אומר. "הדבר הראשון שאפעל לגביו בתור יו"ר הוועד הוא הפסקתה. אני בעצמי נחשב דור ב' וזאת למרות שאני עובד ותיק".
סוגיה נוספת שחשובה לטיאר היא העסקת עובדים חיצוניים. "כיום העירייה מעסיקה מספר רב של יועצים וחברות חיצוניות וצריך לשים לזה סוף", הוא אומר.
"בעירייה ישנם עובדים מוכשרים וצריך לתת להם את ההזדמנות במקום לגרום לרבים מהם להשלים הכנסה. צריך להפסיק לאלתר את המצב הזה".
ההערכות הן שבונפיל תומך במתחרה שלך, אייל לוי. איך בכל זאת תצליח לנצח? "העובדים בוחרים בי ולא אף אחד אחר. אחרי שאבחר ליו"ר כמובן שאעבוד מול ההסתדרות באופן הדוק ובשמחה רבה. אבל בהליך הבחירה מעורבים רק העובדים ולהם אני מחוייב. כ־85% מהעובדים כיום הם עובדי דור ב'. אליהם אני פונה, את הקול שלהם אני מחפש. אני מאמין שאצליח".
נגד טיאר ירוץ היו"ר הנוכחי, אייל לוי. כאמור, הוא נחשב מקורב לבונפיל וכנראה יקבל את תמיכתו, שעשויה להשפיע באופן ניכר על התוצאות.
"יש מתמודדים שמבטיחים ומשלים את העובדים", אומר מקורבו של לוי וחבר הוועד, מאיר דהאן. "אי אפשר לשנות את ההסכם הקיבוצי של דור ב' כי מדובר בהסכם ארצי. ההבטחה לא יכולה להתקיים. ועד העובדים צריך מועמד חזק שיש לו קשרים עם ההסתדרות. אייל הצליח להציג הישגים מרשימים וצריך לתת לו את ההזדמנות להוביל אותנו".
טיאר | צילום: פרטי