משה ליאון. צילום: רפי פרלשטייןמשה ליאון. צילום: רפי פרלשטיין
משה ליאון. צילום: רפי פרלשטיין
(משה ליאון. צילום: רפי פרלשטיין)
האם סיעת ״התעוררות״ עומדת מאחורי המהומות המתמשכות בשכונת עיסאוויה? ראש העירייה משה ליאון הוציא אמש (שבת) הודעה לעיתונות בה הוא מאשים את חברי הסיעה בהתססת תושבי השכונה. ההודעה יצאה שעות ספורות לאחר ההפגנה הסוערת שהתקיימה מחוץ לביתו. המתיחות בשכונת עיסאוויה גברה מאוד בחודש האחרון ואף הגיעה לעימותים קשים במיוחד. תושבי השכונה מעידים על שגרת חיים בלתי נסבלת ומאשימים את המשטרה שלטענתם משליטה כוח מוגזם בשכונה.
״בסיעת התעוררות התחילו להתסיס את תושבי עיסאוויה״
בהודעה שפרסם, כתב ליאון: ״הערב מתחת לביתי, וגם בישיבת מועצת העיר ביום חמישי, עולים דברים שאינם מדוייקים בלשון המעטה, ואף חוטאים למציאות ולעובדות. כן, המרצע יצא מהשק. עיסאוויה זה רק כלי. כלי בידי סיעת התעוררות שפשוט לא מצאו כל טיעון ענייני נגדי וכנגד הקואליציה החזקה והיציבה שבראשה אני עומד. אז פשוט התחילו להתסיס את תושבי עיסאוויה. אולי זה יתן להם קרדום לחפור בו. אבל לא. כי המציאות אחרת״.
ליאון המשיך והוסיף: ״יש לכאורה ביקורת נגדי אישית ונגד פעילות עיריית ירושלים בכפר עיסאוויה. מתארים בה את החיים בשכונה כ"גיהנום", אותו מחוללת "האלימות המשטרתית", ואף קובעת שאני יודע ש"ההפחדות של דורון ידיד (מפקד משטרת המחוז) בנוגע לתאי טרור מסוכנים בעיסאוויה ובקבוקי תבערה שמושלכים על הכביש למעלה אדומים הן קשקוש". אינני מאשים איש, פשוט כי זו עבודתה של המשטרה. אולם מכמה עובדות לא ניתן להתעלם. לא פעם נהגים סופגים אבנים ובקת"בים שמיידים מהשכונה על רכביהם בכביש ירושלים-מעלה אדומים ואזור מנהרת נעמי שמר, או אפילו שופכים שמן בכוונה על הכביש, אירוע שנגמר בתאונת שרשרת גדולה״.
"שכונת עיסאוויה היא בירושלים, ויש לי מחוייבות ברורה לטיפוחה ולרווחת תושביה"
ליאון מציין בהודעתו כי ״בימים אלו אנו מקדמים במרץ תוכניות לארבעה מתחמי תעסוקה גדולים במזרח ירושלים, שיניבו במצטבר אלפי משרות. אחד מהם נבחר לקום בעיסאוויה, על אף הבנייה הבלתי חוקית הנרחבת במקום, בין היתר כדי להעניק אופק חיובי לשכונה ולתושבים.
התושבים ביקשו הקמת גינה גדולה בכניסה לשכונה, עם שולחנות, ספסלים, מתקני שעשועים וספורט. הנחיתי להיעתר לבקשה והפרויקט בתכנון מתקדם. התושבים ביקשו גם כביש טבעת היקפי, כדי להקל על העומס התחבורתי. גם כאן האתגר מורכב עקב בנייה בלתי חוקית לאורך כל תוואי הכביש המבוקש. גם כאן נעתרתי תוך שינוי התוואי, כדי להימנע במידת האפשר מהריסת בנייה בלתי חוקית. יודגש שמדובר בהשקעות גדולות מאד במונחים עירוניים. אין הרבה שכונות בעיר הזוכות לכך.
עיסאוויה. צילום: shutterstockעיסאוויה. צילום: shutterstock
עיסאוויה. צילום: shutterstock
(עיסאוויה. צילום: shutterstock)
לעיסאוויה החלטנו לתת. ונציגי התושבים, המרכיבים את המנהל הקהילתי, מנהלים את התהליך, הגם שבקושי רב: פעמיים הופעלו מבנים בשכונה ששימשו לפעילות המנהל הקהילתי, ולצערי, פעמיים המבנים נשרפו. על אף זאת, אנו נמצאים בשלבי תכנון מתקדמים של בניין גדול ומפואר בן שבע קומות, שישמש את השכונה ויכלול את המנהל הקהילתי החדש ואת כלל השירותים. נקווה שישרת את השכונה לאורך זמן.
לסיכום. אני ראש העיר של כל תושבי ירושלים ולכן מקפיד לפעול מתוך אמונה ואחריות כוללת. שכונת עיסאוויה היא בירושלים, ויש לי מחוייבות ברורה לטיפוחה ולרווחת תושביה, וכמובן להקצאת קשב ומשאבים. אני עושה זאת באהבה ובשמחה. רק מבקש מהתושבים להנות מזה אבל גם לשמור על זה. אנחנו כאן בשבילכם, אנא תהיו אתם עבורכם בשבילנו גם. אז חברי התעוררות, שתו כוס מים, קחו אוויר, הכל בשליטה, ולא בזכותכם״.
"עיסוואיה היא לא "כלי" בידי סיעת התעוררות"
מסיעת התעוררות נמסר בתגובה: "משה ליאון לא מצליח לבסס את המשילות והריבונות במזרח העיר, ומנסה להאשים בכישלונו את תנועת התעוררות. הטענות שלו הן מופרכות ומנותקות מהמציאות. כאשר הוא הגיע לשוק וחיכו לו בעלי עסקים זועמים בשל הפקרתו את העסקים בעיר, הוא האשים את התעוררות. כאשר תושבי עיסאוויה מפגינים נגדו הוא מאשים את התעוררות. כאשר הוא נכשל בהחלת ריבונות במזרח העיר, הוא מאשים את התעוררות.
"עיסוואיה היא לא "כלי" בידי תנועת התעוררות, היא שכונה בירושלים שיש להחיל בה ריבונות, לדאוג בה לתושבים מחד ולהילחם בטרור ועבריינות מאידך. בעוד ליאון טוען כי להתעוררות אין עוד נושאים לבקר אותו עליהם, אנחנו דווקא נשמח לספר לו שוב על כל הביקורת שלנו עליו ואולי על הנושאים הללו נקבל תשובות.
"אנחנו מבקרים את ליאון על הקפאת הבנייה בגבעת המטוס ועטרות, על חוסר המשילות במזרח העיר, ובכרסום הריבונות עי הווקף הירדני אותה הוא מחביא מהציבור, אנחנו מבקרים אותו על חסור בחזון ובתוכניות, אנחנו מבקרים אותו על פגיעה בצביון הציוני של העיר, על עיר שלמה שתקועה בפקקים, על חוסר ממלכתיות ועל מינויים פוליטיים.
"משה ליאון משקר, טוב יעשה ליאון אם ישיב לכל הביקורת העניינית של התעוררות בצורה עניינית, במקום לנסות לברוח למחוזות השקר והפייק בפעם השנייה ב 48 שעות".