נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן (צילום: Shutterstock)נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן (צילום: Shutterstock)
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן (צילום: Shutterstock)
(נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן (צילום: Shutterstock))
האחיזה של טורקיה במזרח ירושלים מתעמקת: עמותת 'אל בוסתן', שממומנת בעיקרה בכסף טורקי, הוציאה בשבועות האחרונים משלחות לתחרויות אגרוף וכדורגל בטורקיה כנציגות של מדינת פלסטין.
האם טורקיה ממשיכה לחזק את השפעתה במזרח העיר? עמותת 'אל בוסתן', שפועלת בשכונה בעלת שם זהה בסילוואן וממומנת ברובה בכסף טורקי, הוציאה בחודש אוגוסט משלחות תלמידים לתחרויות ספורט בטורקיה. עשרות ילדים תושבי מזרח העיר יצאו לייצג את הרשות הפלסטינית בתחרויות טאקוונדו וכדורגל ואף הצטלמו עם דגלי פלסטין וטורקיה. 'גיבורי אל קודס' הוא השם שניתן לתלמידים, וראש העיר הטורקית קייסרי, שבה התקיים הטורניר, הודה להם.
תוכנית הפעולה של ארדואן בירושליםתוכנית הפעולה של ארדואן בירושלים
תוכנית הפעולה של ארדואן בירושלים
(תוכנית הפעולה של ארדואן בירושלים)
התלמידים עברו הכשרות במחנה ספורט. המטרה היא להכשיר את הצעירים להשתתפות בתחרות גמר, שנערכת בימים אלו באותה עיר. התחרות תהיה מול מועדוני הספורט של טורקיה. בסך הכל יצאו עם המשלחת 23 תלמידים. לא רק ספורט
הנסיונות לקנות אחיזה ברחוב הערבי במזרח ירושלים באו לידי ביטוי גם באוקטובר האחרון. שני בתי ספר בעיר העתיקה מעבירים שיעורים שבהם נלמדת השפה הטורקית, וכן קיים מימון טורקי ללימודי תרבות וחקלאות. "טורקיה קרובה אלינו מאוד", צוטטה אז אחת ממנהלות בית ספר בכלי תקשורת טורקיים. למעשה כבר זמן רב שנשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן מגלה עניין בירושלים ופועל כדי לחזק את ההשפעה של טורקיה במזרח העיר. לפני כשנה הגיעו הגופים הטורקיים גם למערכת החינוך. בכתבה שהופיעה אז בתקשורת הטורקית, מסופר על מורה שבא במיוחד מטורקיה כדי ללמד את תלמידי שכבת ט' בבית הספר את השפה. "בשנה הבאה התלמידים ימשיכו את לימודי טורקית בכיתה י' ושכבת ט' החדשה תחל גם היא ללמוד טורקית עד שהם יסיימו את בית הספר", המשיכה המנהלת. אחד התלמידים גם מצוטט כמי שאומר: "זה יפה מאוד, ובעזרת אללה נלמד טורקית".
לפני שבועיים התגלה סממן טורקי נוסף במזרח העיר, והפעם הוא היה מעורב עם האתר שהכי קשור ליהודים. בחנויות שנמצאות לא הרחק מהכותל המערבי מוכרים כיום תליונים שבצידם האחד הדגל הטורקי ובצידם האחר מופיע הכותל.