גיא בן הינום. צילום: ויקיפדיה, Ester Inbarגיא בן הינום. צילום: ויקיפדיה, Ester Inbar
גיא בן הינום. צילום: ויקיפדיה, Ester Inbar
(גיא בן הינום. צילום: ויקיפדיה, Ester Inbar)
ועדת הכספים בעיריית ירושלים אישרה אתמול (ב') תקציב מיוחד שגובהו 1.8 מיליון שקלים לבניית גשר תלוי שאורכו כ-280 מ' שיוקם בין שכונת אבו תור להר ציון מעל לגיא בן הינום. הגשר, כך מקווים בעירייה, יהפוך לאטרקציה תיירותית וישמש למעבר של הולכי רגל בין "העיר החדשה לעיר העתיקה".
כזכור, היוזמה לקמת הגשר החלה כבר בשנת 2014 על ידי הרשות לפיתוח ירושלים. ב-2016 הגישה הרשות בקשה להיתר בנייה עבור תוכנית זו, אולם באותה שנה הגישה תנועת 'שלום עכשיו' התנגדות לוועדת התכנון והבניה בטענה שפירוט התוכנית לא הובאה לידי הציבור ולא ניתנה לציבור כל אפשרות חוקית להתנגד.
בבקשתה ציינה העמותה: "הגשר המוצע נמצא באחד האזורים הרגישים והחשובים ביותר בירושלים ומהחשובים בעולם. אגן העיר העתיקה הוא מהנכסים היקרים ביותר של ירושלים מבחינה תרבותית, דתית והיסטורית ואף מבחינה מדינית ופוליטית. הבניה והפיתוח באזור זה צריכים להיעשות בצורה זהירה ומחושבת תוך דיון ציבורי משמעותי ומתוך חזון תכנוני אמיתי", והוסיפו, "מכל הסיבות הללו נדרשת זהירות יתרה באישור תכניות פיתוח באזור העיר העתיקה. ההיתר שבנדון אושר בניגוד לכל העקרונות התכנוניים והציבוריים הראויים ועל כן יש מקום לבטלו".
כאמור, הערעור לא נשא פרי והתוכנית הגרנדיוזית צפויה לעבור במועצת העיר הקרובה שצפוי להתכנס ביום חמישי הקרוב.
סינמטק ירושלים. צילום: שלומי כהןסינמטק ירושלים. צילום: שלומי כהן
סינמטק ירושלים. צילום: שלומי כהן
(סינמטק ירושלים. צילום: שלומי כהן)
חברת מועצת העיר לורה ורטון, מי שהובילה מאבק עיקש להביא להורדת התוכנית מסדר היום בשנת 2017 מכיסא האופוזיציה בקדנציה שחלפה, מסרה בשיחה עם מיינט ירושלים: "אני שמחה שעיריית ירושלים דואגת לשטחים ירוקים בעיר ושומרת על גיא בן הינום. אני מבינה שהתכנית כוללת פיתוח השבילים והנגשת הוואדי, דברים חשובים בעיניי. יחד עם זאת, הרעיון של גשר מעל גיא בן הינום נראה לי לא נכון. גשר במקום זה יסתיר את הנוף, יפריע לתושבים הסמוכים לו, ויהווה עוד פתח למסחור והרס העגן ההיסטורי שאמור להישמר".
יו"ר ועדת הכספים סגן ומ"מ רה"ע, צביקה כהן: "בכל מה שקשור לפיתוח וקידום העיר, אני שמח לאשר בוועדת הכספים ולקדם את עיר הבירה, הגשר יוביל עוד חיבור לעיר העתיקה בעיצוב חדשני ומיוחד".