תחנת הרכבת נתב"ג. צילום: לירן תמריתחנת הרכבת נתב"ג. צילום: לירן תמרי
תחנת הרכבת נתב"ג. צילום: לירן תמרי
(תחנת הרכבת נתב"ג. צילום: לירן תמרי)
מצג השווא של משרד התחבורה: שבוע וחצי לאחר שהכריז שר התחבורה כי יינתן פטור מתשלום עבור נסיעות גם מנתב"ג בקו המהיר לירושלים בתקופת ההרצה, כעת מתברר כי נוסעים מחויבים לשלם מחיר מלא.
לאחרונה הודיע שר התחבורה, ישראל כץ כי לציבור הנוסעים צפויה הטבה נוספת בקו המהיר והפעם בקו נתב"ג - ירושלים. אלא שהבטחות לחוד ומציאות לחוד - נוסעים בקו החלו להתלונן כי הם נדרשים לשלם עבור הנסיעה במסלול, זאת בניגוד גמור להבטחת השר.
במשרד התחבורה דחו מכל וכל את הטענות שהועלו וטענו כי הנסיעה בקו נתב"ג - ירושלים היא ללא תשלום. יצאנו לשטח ובדקנו האם טענות הנוסעים הינן טענות סרק.
תחנת הרכבת נתב"ג. צילום: לירן תמריתחנת הרכבת נתב"ג. צילום: לירן תמרי
תחנת הרכבת נתב"ג. צילום: לירן תמרי
(תחנת הרכבת נתב"ג. צילום: לירן תמרי)
הופתענו לגלות כי אכן הנוסעים נדרשים לשלם עבור הנסיעה 17 שקלים. כמו כן, בתחנת נתב״ג, בה אמורים הנוסעים לרכוש הסדר נסיעה לירושלים, אין כל שילוט או מודעה המציינת כי הנסיעה לירושלים ללא עלות גם לא במכונות המנפיקות כרטיסים, נהפוך הוא, הנוסעים נדרשים לשלם במכונות תשלום מלא.
התשלום עבור הנסיעה. צילום: לירן תמריהתשלום עבור הנסיעה. צילום: לירן תמרי
התשלום עבור הנסיעה. צילום: לירן תמרי
(התשלום עבור הנסיעה. צילום: לירן תמרי)
בהמשך, שאלנו בתחנת 'נבון' בירושלים את נציג 'רכבת ישראל' מדוע חויבנו בתשלום עבור נסיעה שאמורה להיות ללא תשלום, וזו התשובה שקיבלנו: "אין החזר כספי, במכונות משלמים 17 שקלים, כדי לקבל את ההטבה צריך לגשת לקופה הפיזית ולדרוש ׳כרטיס הסדר׳".
גם בשירות הלקוחות של רכבת ישראל קיבלנו השבוע את אותה התשובה: "חינם זה רק מירושלים, מנתב"ג לירושלים זה 17 שקלים. אנשים מתבלבלים. מדברים שאולי עוד מעט זה יהיה בחינם".
כפי שניתן לראות בתיעוד המכונות גובות תשלום מלא עבור הנסיעה לירושלים:
"מישהו לא רוצה שנדע"
יוחאי גורן עלה יחד עם ילדיו לאחר טיול משפחתי במרכז וביקש לחזור לירושלים באמצעות הקו המהיר: "זו הפעם הראשונה שאני שומע שהנסיעה מכאן אמורה להיות בחינם. במקום לפרסם את דבר ההטבה בתחנה נראה שמישהו לא רוצה שהציבור יידע על הנסיעות חינם.
"אני באופן אישי שילמתי מחיר מלא. יחד עם זאת, יצא לי לנסוע לא פעם בקו המהיר ואני מאוד מרוצה ממנו, מדובר במגה פרויקט שבאמצעותו הגישה למרכז נהפכה קלה יותר".
"בניגוד לנאמר - הנסיעה בחינם החל מה-23 בנובמבר"
משרד התחבורה: "בניגוד לנאמר הנוסעים ברכבת המהירה לירושלים אינם נדרשים לשלם עבור הנסיעה ברכבת. החל מ- 23 בנובמבר מתאפשרת נסיעה חינם ברכבת המהירה גם מתחנת הרכבת נתב"ג.
"יצוין כי בשלושת חודשי ההרצה הראשונים של הרכבת, שהחלו ב- 25 בספטמבר ניתן לנסוע מתחנת נבון בירושלים לכל תחנות הרכבת בארץ ובחזרה, ללא תשלום".