מרדכי קופ. מקום כזה לא היה. צילום: רפי קוץמרדכי קופ. מקום כזה לא היה. צילום: רפי קוץ
מרדכי קופ. מקום כזה לא היה. צילום: רפי קוץ
מקום כזה עוד לא היה: מרדכי קופ, הבעלים ומי שהפעיל במשך עשרות שנים את בית הקפה הכי מיתולוגי בירושלים, 'טעמון', הלך בשבוע שעבר לעולמו בגיל 91.
הילדות החרדית
קופ נולד למשפחה חרדית בעיר העתיקה. את ימי ילדותו העביר במעוז המגזר החרדי בירושלים - שכונת מאה שערים. אלא שהוא תמיד הקפיד לספר לילדיו על אופייה המיוחד של מאה שערים באותם ימים - לא מקום מסוגר אלא שכונה שיתופית ומאוד ציונית. כך, במלחמת יום העצמאות נטלו חלק כל השכנים.
במרוצת השנים השאיר קופ מאחוריו את הסממנים החרדיים ועבד במאפייה המשפחתית. הוא סיפק עוגות לבתי קפה בעיר, ובהם גם 'טעמון', בית הקפה שהיה ממוקם בצומת הרחובות הלל והמלך ג'ורג' - מול משכן הכנסת הישנה. לא פעם הציע קופ לבעלת המקום לרכוש אותו ממנה, ולאחר שנים של שכנועים היא נכנעה לבסוף לבקשותיו.
אבן שואבת
עם השנים הפך קפה טעמון למוסד תרבות בעיר, שאותו פקדו מיטב אנשי הבוהמה, הפוליטיקה והעסקים. "אבא הביא את האישיות שלו למקום, וזה מה שהפך את בית הקפה למוסד תרבות", אומר השבוע בנו של מרדכי, רענן. "אבא היה ידוע במאור הפנים שלו ובשירותיות הגבוהה. הוא היה פשוט איש נחמד ואנשים הגיעו בגללו".
במשך השנים הפך סגנונו הפתוח והמכיל של קופ לשם נרדף לקפה טעמון, שמשך אליו אנשים מכל קצות האוכלוסייה הירושלמית, ובהם יהודים וערבים, דתיים וחילונים, ימניים ושמאלנים. אחת העדויות לגיוון העצום בלקוחות היא שהקמת תנועת 'הפנתרים השחורים' נעשתה ב'טעמון', ממש כמו הפגישות הראשונות להקמת ארגון השמאל הרדיקלי 'מצפן'. אנשים נהגו לבקר את קופ לא רק בבית הקפה אלא גם בביתו, שהפך למוקד עלייה לרגל, בעיקר בימי שבת, אז היתה אשתו יוכבד מגישה לאורחים שהיו נאספים מנה של קוגל ירושלמי.
גם נשיא המדינה, ראובן ריבלין ספד לו בעמוד הפייסבוק: "עבור כל ירושלמי, היה קופ הבעלים של מוסד אמיתי. בית קפה שהיה לבית מדרש ולעיתים גם בית תמחוי. קופ הכניס את אורחיו גם כשהפרוטה לא היתה בכיסם ברוחב לב ובמאור פנים. בהסתלקותו אבד לנו חבר וידיד יקר. איש ירושלים מובהק. אנחנו אתכם באבלכם משפחת קופ".
זקנה שמחה
לפני שבע שנים החל קופ לסבול מבעיות בריאות. אז גם נסגר בית הקפה המיתולוגי באירוע גדול שכלל רבים מלקוחותיו. לפני ארבע שנים, לאחר 60 שנות זוגיות, הלכה לעולמה אשתו.
הפוסט של קרוב משפחההפוסט של קרוב משפחה
הפוסט של קרוב משפחה
בנו מספר כי תקופת הזקנה הארוכה ביותר של אביו דווקא הוציאה ממנו את הטוב. "אצל אבא שלי תהליך הזקנה היה מופלא. הוא היה כל כך חביב ונחמד והצחיק אותנו ואת הנכדים דרך קבע. היה בו חן בשנים האחרונות. הזקנה דווקא הוציאה את האישיות שלו החוצה".
קופ הותיר אחריו ארבעה ילדים, 17 נכדים, 21 נינים (ועוד נינה שצפויה לבוא לעולם בימים הקרובים).