כך ייראה צומת פת. הדמיה: תכנית אב לתחבורהכך ייראה צומת פת. הדמיה: תכנית אב לתחבורה
כך ייראה צומת פת. הדמיה: תכנית אב לתחבורה
(כך ייראה צומת פת. הדמיה: תכנית אב לתחבורה)
קו ירוק בלי מלחמות: העבודות על הקו הירוק של הרכבת הקלה יצאו לאחרונה לדרכם וכעת מציג צוות אב לתחבורה את המראה החדש של צומת פת שיתקבל לאחר סיום העבודות. בצוות אב לתחבורה מבטיחים כי הלקחים מהעבודות על הקו האדום הופקו וכי בעבודות על הקו הכחול צפויה פחות הפרעה לשגרת היום ולתנועה השוטפת. העבודות ינהולו ויבוצעו ע״י חברת ׳מוריה׳ לפיתוח ירושלים.
"הפקנו לקחים מהקשיים והכשלים שנתקלנו בהם בעבודות על הקו האדום, והמדינה בראשות משרד התחבורה, משרד האוצר ועיריית ירושלים, הפיקו לקחים כדי שזה לא יישנה", אמר מנכ"ל צוות אב לתחבורה, זוהר זולר.
"המדינה לקחה אחריות גדולה יותר אם זה בתכנון ואם זה בביצוע חלקים גדולים יותר מתוך הפרויקט, אבל השורה התחתונה היא איך מבצעים פרויקט; כמה שפחות סבל לשגרת היום, כמה שפחות הפרעה לתנועה השוטפת, וכמה שיותר תנועה מיטבית של כלי רכב במהלך הדרך. בימים הקרובים יפורסם מכרז בינלאומי להקמה של מסילות ובניית מערכות קרונות ותפעול של המערכת כולה. הגשת ההצעות תתבצע בתחילת 2019, והנחת המסילות כבר בתחילת 2020", סיכם.
כך ייראה צומת פת. הדמיה: תכנית אב לתחבורהכך ייראה צומת פת. הדמיה: תכנית אב לתחבורה
כך ייראה צומת פת. הדמיה: תכנית אב לתחבורה
(כך ייראה צומת פת. הדמיה: תכנית אב לתחבורה)
כחלק מעבודות התשתית בצומת פת, תבוצע הפרדה מפלסית וישוקע מקטע הכביש הרצוג-גולומב באורך 50 מטרים, על מנת לאפשר נסיעה רציפה בין רחוב הרצוג ובין רחוב גולומב. שיקוע קטע הכביש יפחית את עומסי התנועה בצומת וייצור מדרג תנועה ברור בין כלי הרכב והרכבת הקלה. בשלב העבודות הראשון, שיימשך כשנה, יבוצעו עבודות התשתית בשולי הדרך על צירי הרחובות הרצוג, גולומב וצומת פת. בשלב זה, הסדרי התנועה באזור יישמרו במתכונתם הנוכחית ולא צפוי כל שינוי בקווי התחבורה הציבורית המגיעים לצומת בתדירותם ובמיקום התחנות.
הקו הירוק. הדמיה: תכנית אב לתחבורההקו הירוק. הדמיה: תכנית אב לתחבורה
הקו הירוק. הדמיה: תכנית אב לתחבורה
(הקו הירוק. הדמיה: תכנית אב לתחבורה)
בנוסף לביצוע הפרדה מפלסית, יוקם אתר הנצחה לחללי צוק איתן בסמוך לפארק הצבאים, יוקמו שבילים להולכי רגל ושבילי אופניים לקיצור הדרך והגברת הנגישות לתחנות הרכבת מהרחובות המקיפים את הצומת. כמו כן יבוצעו עבודות פיתוח סביבתי על מנת לשמור על החי והצומח בפארק עמק הצבאים ביניהן הקמת מערך גידור חדש, שימור רצועת חיץ בין אתר העבודות לבין הפארק לשמירה על מאזן החיים האקולוגי ולמניעת פגיעה בסביבת הפארק והחיים בו.
הקו הירוק ישרת כרבע מיליון מתושבי העיר ויחבר בין מוקדי העניין: שני הקמפוסים של האוניברסיטה העברית, מרכזי התעסוקה הגדולים של תלפיות, השכונות הגדולות בעיר ומוקדי הפנאי הגדולים במלחה: אצטדיוני ספורט, גן החיות והקניון. לאורכו של תוואי הקו הירוק העומד על 20.2 ק״מ, ימוקמו 47 תחנות. מספר נסיעות נוסע ליום צפוי לעמוד על 160,000.